Symbolem rosyjskiej zawziętości stało się oblężenie Mariupola porównywane często do zbrodni wojennej na mieszkańcach Aleppo.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

24 marca upływa miesiąc od barbarzyńskiej inwazji Rosji na Ukrainę. Ukraina z determinacją, wykazując się niezwykłymi umiejętnościami wojskowymi, odpiera wielokrotnie silniejszą militarnie agresję Rosji. W Ukrainie pod obstrzałami i bombami rosyjskich barbarzyńców giną setki dzieci, kobiet, osób starszych i niedołężnych. Giną ukraińscy żołnierze oraz kobiety i mężczyźni, którzy wstąpili do oddziałów Obrony Terytorialnej, walcząc z oddaniem i wiarą w prawo do własnego kraju. Putin ogarnięty żądzą całkowitego unicestwienia Ukrainy jako państwa, po nieudanej próbie zdobycia Ukrainy w ciągu 48 godzin, wydał rozkaz bombardowania dzielnic mieszkaniowych, szkół, przedszkoli, szpitali, także szpitali położniczych.

Symbolem rosyjskiej zawziętości stało się oblężenie Mariupola porównywane często do zbrodni wojennej na mieszkańcach Aleppo. Ludność cywilna traktowana jest jako zakładnicy. 400 tys. mieszkańców od prawie czterech tygodni jest pozbawionych wody, ogrzewania, gazu, leków i środków opatrunkowych. Wynegocjowane przez walczące strony „korytarze życia" z Mariupola i innych miast są ostrzeliwane przez rosyjskie wojsko.

3 mln obywateli Ukrainy, głównie matek z dziećmi, zostało już zmuszonych do opuszczenia swojego rodzinnego kraju, znajdując przytułek w krajach sąsiadujących z Ukrainą, w tym najliczniej w Polsce. Dotychczasowa pomoc militarna, humanitarna oraz wsparcie Ukrainy przez większość krajów wolnego świata okazują się niewystarczające wobec zbrodni przeciw ludzkości i zniszczeń spowodowanych cynicznym okrucieństwem.

Zwracamy się z Apelem do krajów Unii Europejskiej, Parlamentu Europejskiego rządu Stanów Zjednoczonych i Kanady o pilne podjęcie decyzji, które umożliwią jak najszybsze militarne pokonanie barbarzyńskiej agresji Rosji i przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy. Każdy dzień, każda godzina, każda minuta zwłoki w podjęciu tych decyzji oznacza ofiary śmiertelne i niewypowiedziane cierpienie milionów osób.

Apelujemy o pilne zastosowanie specjalnej ścieżki do nadania członkostwa Ukrainie w Unii Europejskiej. Dziś Ukraina wstrzymuje ekspansję zła, które już istnieje na granicy Unii Europejskiej, a Putin realnie grozi wtargnięciem w granice Unii.

Apelujemy do otworzenia Ukrainie drogi do członkostwa w NATO. Sojuszu, którego celem jest zapewnienie wolności i bezpieczeństwa wszystkim członkom. Zwycięstwo Ukrainy nad Rosją stanie się zwycięstwem Europy i całego wolnego świata, w którym naczelnymi wartościami są życie, godność i dobro każdego człowieka.

Sygnatariuszami powyższego apelu są organizacje pozarządowe i obywatelskie działające w Polsce, zaangażowane od lat we współpracę ze środowiskami i organizacjami pozarządowymi w Ukrainie. Nasza współpraca trwająca od 1991 r. służy wsparciu i dzieleniu się doświadczeniem w budowaniu demokratycznej, otwartej i europejskiej Ukrainy. Dziś z przerażeniem i ogromnym bólem patrzymy, jak rosyjski agresor realizuje barbarzyński plan zniszczenia kraju i jego mieszkańców. Uznajemy, że naszym prawem i moralnym obowiązkiem jest zwrócenie się z naszym Apelem do rządów i społeczeństw wolnego świata:

Poprzez zjednoczenie wysiłków Wspólnoty Europejskiej i wolnego świata wesprzyjmy walczącą Ukrainę, powiedzmy – nie! dla rosyjskiego barbarzyństwa oraz cynizmu Putina!

Warszawa 22 marca 2022 r.

Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą

Ukraińskie Towarzystwo Historyczne w Polsce

Związek Ukraińców w Polsce FemGlobal. Kobiety w polityce międzynarodowej, Wrocław

Forum Długiego Stołu, Warszawa

Fundacja Borussia, Dom Mendelsohna, Olsztyn

Fundacja dla Polski, Warszawa

Fundacja Edukacji Parlamentarnej, Warszawa

??Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia, Warszawa

Fundacja Inicjatyw Menedżerskich, Lublin

Fundacja Kalejdoskop Kultur, Wrocław

Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza, Lublin

Fundacja Liderzy Przemian, Warszawa

Fundacja Nasz Wybór, Warszawa

Fundacja Nowy Staw, Lublin

Fundacja Ośrodka KARTA, Warszawa

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

Fundacja Sempre a Frente, Lublin

Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo, Lublin

Fundacja Teren Otwarty, Lublin

Fundacja TRANS KULTURA, Lublin

Fundacja UNITERS, Warszawa

Grupa Mowa Żywa, Włodawa

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Wrocław

Komitet Obrony Demokracji, Region Mazowsze

Konwent Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina

Małopolskie Towarzystwo Oświatowe, Nowy Sącz

Ośrodek Integracji Obcokrajowców "myBB" w Bielsku-Białej

Otwarta Rzeczpospolita - Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii, Warszawa

Płast - Ukraińska Organizacja Skautowa w Polsce

Polsko-Ukraińsko-Kanadyjska Fundacja Stypendialna KALYNA, Bielsko Biała

Stowarzyszenie „Podlaski Instytut Naukowy", Bielsk Podlaski,

Stowarzyszenie Centrum Współpracy Polska-Wschód, Lublin

Stowarzyszenie Dialog Społeczny, Warszawa

Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza w Lublinie

Stowarzyszenie Homo Faber, Lublin

Stowarzyszenie Panorama Kultur, Wojsławice

Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu "Bug", Chełm

Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Warszawa

??Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa "Borussia"

Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, Bielsko-Biała

Towarzystwo Ukraińskie, Lublin

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem