Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pomaga w Ukrainie i w Polsce. Wysyła sprzęt medyczny do ukraińskich szpitali, doposaża polskie placówki, które przyjmują ewakuowanych pacjentów z Ukrainy i tworzy punkt humanitarny do pomocy uchodźcom w Warszawie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupuje i wysyła sprzęt medyczny do ukraińskich szpitali, jednocześnie wyposaża w dodatkową aparaturę polskie placówki, do których trafiają pacjenci ewakuowani z Ukrainy. 

Niemal 3 mln zł fundacja wydała na sprzęt dla 16 oddziałów onkologicznych w 15 polskich miastach, siedmiu hospicjów i szpitala neonatologicznego w Przemyślu. Kupiła m.in. kardiomonitory, pulsoksymetry, materace odleżynowe, koncentratory tlenu i łóżka dla dorosłych, dzieci i noworodków.  

To dopiero część zakupów, bo o pomoc proszą kolejne szpitale. Jak podał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, obecnie w polskich szpitalach leczonych jest 1,5 tysiąca ukraińskich pacjentów, z czego 840 to dzieci – a wśród nich ponad trzysta z nowotworami. 

Pomoc wysyłana do Ukrainy

Od początku wojny WOŚP jest w kontakcie z organizacjami pozarządowymi udzielającymi pomocy ofiarom konfliktu i ukraińskimi szpitalami. 

Już 1 marca Fundacja złożyła zamówienie na sprzęt medyczny za 28 mln zł dla oddziałów neonatologicznych i szpitala wojskowego w Ukrainie. Jego rozdysponowaniem zajmie się Centralny Szpital Neonatologiczny w Kijowie. Będą to m.in. kardiomonitory, respiratory, defibrylatory i inkubatory. 

Do ukraińskiego Użhorodu kilka dni temu dotarły pulsoksymetry, kardiomonitory, respiratory transportowe, EKG. Do dziecięcego szpitala w mieście Równe WOŚP przekazała m.in. aparat do znieczulania, dwa respiratory, cztery kardiomonitory oraz specjalistyczne środki opatrunkowe. Szpitale otrzymały też latarki, koce termiczne i śpiwory. Na tę pomoc fundacja przeznaczyła ponad dwa 2 miliony złotych. Kolejne transze transportu do ukraińskich szpitali planowane są na następny tydzień.

Jednym z pierwszych działań podjętych przez WOŚP było rozpoczęcie zakupów sprzętu i wyposażenia medycznego. W sumie – do placówek na terenie Ukrainy i w Polsce – Fundacja przekaże wsparcie o wartości około 35 milionów złotych.

Wsparcie dla uchodźców w Warszawie

"Kończymy budowę wielkiego namiotu-bazy, który stoi na tyłach Dworca Wschodniego w Warszawie. Będzie punktem tranzytowym dla przyjeżdżających z Ukrainy ogarniętej wojną" – relacjonuje lider WOŚP Jerzy Owsiak w mediach społecznościowych. 

W sprawie pomocy uchodźcom Orkiestra współpracuje z władzami Warszawy. W przygotowywanym namiocie osoby z Ukrainy będą mogły odpocząć, pożywić się, uzyskać doraźną pomoc przed dalszą podróżą. 

Wolontariusze WOŚP są też obecni w punkcie humanitarnym Medyka-Szeginie, który został założony przez osoby prywatne przy wsparciu Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych Tratwa i Czasoprzestrzeń Zajezdnia. Od ponad dwóch tygodni pomoc otrzymują tam wyczerpane osoby uciekające przed wojną. 

35 mln zł na pomoc ofiarom wojny

W ramach działań pomocy ofiarom wojny w Ukrainie WOŚP planuje przekazać do ukraińskich i polskich szpitali sprzęt o wartości 35 milionów zł.

WOŚP realizuje zakupy dzięki środkom pochodzącym ze zbiórki 1 proc. za 2020 rok oraz z 30. Finału.

W związku z licznymi zapytaniami i apelami, Fundacja uruchomiła również konto, na które można dokonać wpłaty z przeznaczeniem na wsparcie Ukrainy.

Wpłat dokonywać można na konto 18 1140 1010 0000 5244 4400 1129, dodając dopisek: Ukraina (Swift: BREXPLPW, IBAN PL 18 1140 1010 0000 5244 4400 1129).

Piszcie:listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Owsiak był, jest i będzie super gościem :-) Wielki szacunek :-)
  już oceniałe(a)ś
  19
  1
  Jurek, cokolwiek robisz, popieram wpłatą jak należy.
  Szacunek jak zawsze.
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  Wplacajac na WOSP pieniadze przynajmniej ma sie 100% gwarancji, ze pieniadze nie zmarnuja sie, zostana uzyte do bardzo dobrych i waznych celow oraz ze nie posluza pasibrzuchom w purpurowych sukienkach.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Popieram Owsiaka czterema rękami...ale ile ten bolszewicki nierząd PISU będzie posługiwał się naszym dobrym sercem a sam zbijał tylko na tym kapitał polityczny ? znowu my obywatele wyciągnęliśmy z kieszeni nasze finanse na pomoc uchodźcom a bolszewicy karła tylko 2 mld na propagandę nienawiści PISTVP i kiełbasę wyborczą . Czy którykolwiek z putinowskiego grona PIS dał chociaż 1 zł ze swoich ? Cały ten dyktatorski beton - te wszystkie terleckie, suskie, ziobry tylko zacierają ręce, że mogą robić sobie kampanię za Nasze - a trzeba cały czas przypominać, że karzeł i jego świta + mini oligarchowie typu obajtka to taka sama dyktatura jak w Rosji z taką samą gigantycznie opłacaną propagandą kurskiego...aż strach pomyśleć co by było gdy jeszcze zamknęli nam TVN24 byłoby juz całkiem jak w putinowskiej Rosjii
  już oceniałe(a)ś
  1
  1