Zwróćmy się do posłanek i posłów, europarlamentarzystek i europarlamentarzystów oraz rzeczników i rzeczniczki praw z żądaniem utworzenia korytarza humanitarnego, by uratować życie osób uwięzionych w pasie śmierci na granicy polsko-białoruskiej!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Apel do społeczeństwa

Ludzie są sobie równi, a pomoc w ratowaniu życia dzieci i osób dorosłych konieczna jest w tej chwili na całej wschodniej granicy. Żądajmy utworzenia korytarza humanitarnego, by uratować życie osób uwięzionych w pasie śmierci na granicy polsko-białoruskiej!

Nie gódźmy się na pozbawianie praw osób mających niebiały kolor skóry. Nie gódźmy się, by narzędziem dyskryminacji, czy też eksterminacji, był „zły" paszport. Ofiary wojen mają te same prawa do ochrony międzynarodowej, niezależnie od tego, czy wojna toczy się w Czeczenii, Gruzji, Syrii, Afganistanie, na Białorusi, w Ukrainie czy gdziekolwiek indziej. Niezależnie od tego, czy wojnę wywołał agresor zewnętrzny, czy jest to wojna domowa. Jeśli nie będziemy szukać sposobów, by ratować życie wszystkich, niezależnie od koloru skóry, będziemy nie tylko rasistami, co jest niemoralne, będziemy tym samym niewiarygodni dla Ukrainy.

Grażyna Chyra, mieszkanka Białowieży z Grupy Granica, alarmuje: „Teraz to, co jest najważniejsze i pilne na granicy z Białorusią, to pomoc kilkuset osobom uwięzionym w pasie śmierci pomiędzy polską concertiną a białoruską sistiemą. Białorusini nie wpuszczą z powrotem za ogrodzenie tych, którzy zmuszeni zostali iść w stronę Polski. Biją i szczują psami tych ludzi. Kilka dni temu jeden człowiek zmarł właśnie z powodu pogryzienia przez tamtejsze psy.

Z drugiej strony Polacy, twardo stojąc na stanowisku łamania praw człowieka, nie wpuszczają uchodźców na terytorium Polski. Tak więc w pasie do 2 km zostali uwięzieni ludzie (do wczoraj miałam bezpośrednie informacje nawet o ok. 200 osobach, dziś tych ludzi może być więcej, ponieważ magazyn w Bruzgach jest siłą "opróżniany" przez białoruskie służby) bez wody, jedzenia, bez dachu nad głową. W nocy temperatura spada poniżej zera. Jest tam też wiele dzieci. Mam informacje, które mówią, że w Bruzgach wiele osób było już osłabionych chorobami. To jest kolejna odsłona zbrodni przeciwko ludzkości, która dzieje się na naszych oczach".

Zwróćmy się do posłanek i posłów, europarlamentarzystek i europarlamentarzystów oraz rzeczników i rzeczniczki praw z żądaniem utworzenia korytarza humanitarnego, by uratować życie osób uwięzionych w pasie śmierci na granicy polsko-białoruskiej!
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ludzie są kolorowi. Białymi są tylko nieboszczyki, i nawet nie całkiem biali. Nawet Kaczyński jest blado żółty. W lecie wszyscy brązowieją. Mam wnuczka, mulata. Pyta mnie - Dziadku, dlaczego o mnie mówią, że jestem kolorowy? Odpowiadam - Bo oni są bezbarwni. I tyle, o tej ludzkiej głupocie. Hej!
  @zemanco
  bezbarwni - PIĘKNE, CELNE i bezcenne!
  już oceniałe(a)ś
  16
  1
  @zemanco
  Tu nie o kolor skóry chodzi przecież ...

  Meghan Markle jest " bielsza" od połowy Włoszek !
  Obawiam się najgorszego.
  Wybory idą. A wojewodowie robią, co mogą - aby nic nie robić !
  Wkrótce Gniew Ludu obróci się przeciwko uchodźcom.
  Konfederacja plus kresowiak Kukiz, czekają. No i WOT

  P.S.
  Córka przyjaciół studiowała " dziennikarstwo " w Krakowie
  z ukraińskimi dziewczynami. Najmłodsza z nich
  zdała maturę nie mając 17. lat ...
  I bała się, że w barze piwka nie dostanie !
  Poziom studentek ? Zachwycający. Niebiedne - niegłupie.
  Tylko egzamin z najnowszej historii Polski wyglądał dość dziwacznie ...
  Wyprawa kijowska Piłsudskiego.
  ;)
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @perskiekocisko
  Bez przesady... Ukraińcy milionami mieszkają w Polsce od lat, masowo pracują, studiują, wychowują dzieci, leczą się etc. I jakoś - pomimo nieustannych, pełnych zarazem nadziei i oburzenia prognoz postępowców od "Polacy-rasiści każdy to powie" - żadnego, choćby symbolicznego "gniewu ludu" nie udało się z tego nikomu wykrzesać. Tym bardziej nie dojdzie do tego i teraz, gdy dodatkowo doszło współczucie z tytułu wojny... Jakież, na bogów, realne poparcie mają Konfa i Kukiz, i z jaką tendencją...? :-)
  już oceniałe(a)ś
  8
  2
  @kapitan.kirk
  zgoda ...
  ale przyjeżdżali ludzie do pracy i na studia !
  koleżanka owej Ukrainki niedługo doktorat na UJ obroni,
  a reszta wtopiła się znakomicie ? firmy pootwierali

  O.K.
  Elita ?
  Najpierw licencjat za kasę " u Frycza ", z czegokolwiek,
  potem uczciwe magisterium - już za darmo ?
  I to ma sens.

  Nie zapominaj, KTO głosuje na PiS, na Konfederację, na Kukiza ...
  Po siedmiu klasach - do roboty !
  Oni najbardziej się boją, że im - albo dzieciom czy wnukom - Ukrainiec
  pracę zabierze ! Miejsce w kolejce po komunalne mieszkanie.
  Wystarczy iskra.
  clou

  Nieprzypadkiem całe lata hołubiono Kiboli.
  Czcicieli Wyklętych...
  Kogo mordował Łupaszka ? Prawosławnych sąsiadów !
  Resztę znamy.

  I najważniejsze:
  Traktat z Trianon...
  Orban dostał Kota, bo mu Putin Ruś Zakarpacką obiecał.
  A Kaczyńskiemu austriacki Lwów ?
  Słowacy nie pojechali, chociaż im należałby się Użhorod ?
  Wyczuli połapkę Kacapii.

  P.S.
  Lwów sobie nałapcie, a Kijów możecie dostać !
  Carrramba.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @kapitan.kirk
  Za Zachodzie imigranci z różnych stron świata masowo pracują, studiują, wychowują dzieci, leczą się etc.

  Przestępcy to margines.
  już oceniałe(a)ś
  4
  4
  @zemanco
  Jak na ironię największa zaraza naszego kraju czyli żoliborski Putinek z totumfackimi odczłowieczył 37% PolakówTo on odpowiada za wszystkie akcje nienawiści skierowane w stronę uchodźców z Syrii i innych.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @zemanco
  Jak to powiedział jakiś raper murzyn:
  Oni nawet nie są biali. Oni są, ku..., różowi.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Pierwszym krajem bez wojny, do którego trafili, zresztą na własne życzenie jest Białoruś. Tam powinni zostać i prosić o azyl. Porównywanie ich Ukraińcami to grube nadużycie.
  @ex-terra
  W zakresie prawa do ludzkiego traktowania i domagania się ochrony międzynarodowej są całkowicie równi Ukraińcom. Czy również im należy przyznać prawo pobytu w Polsce, to zupełnie inny temat. Pewnie w większości przypadków nie, bo nie są uchodźcami. tylko emigrantami ekonomicznymi, a takich kraj może przyjmować lub nie, według swojego uznania. Jeżeli nie ma podstaw do przejęcia, to trzeba ich odsyłać do kraju pochodzenia. Jeżeli nie można ich odesłać, bo kraj pochodzenia nie jest bezpieczny, to może jednak zasługują na ochronę w Polsce. Natomiast na pewno nie można im kazać umierać w lesie, albo wracać do Łukaszenki, bo to współudział w jego zbrodni. Nie wiem, czy to kwestia rasizmu, czy czegoś innego, ale odmienność podejścia do ludzi przekraczających granicę białoruską i ukraińską jest rażącą niesprawiedliwością.
  już oceniałe(a)ś
  22
  12
  @Henius

  Odmienność podejścia do ludzi przekraczających granicę białoruską i ukraińską NIE jest rażącą niesprawiedliwością, wbrew temu, co piszesz. To kwestia definicji, kto jest migrantem ekonomicznym, a kto uciekinierem wojennym. Tylko tyle i az tyle.
  Rowniez zdanie mowiace, ze "Natomiast na pewno nie można im kazać umierać w lesie, albo wracać do Łukaszenki, bo to współudział w jego zbrodni" nie jest prawdziwe. Nie jest prawdziwe, poniewaz nikt nie jest odpowiedzialny za decyzje podejmowane przez innych ludzi. Ich decyzje o pojechaniu na Bialorus zeby dostac sie EU byla przekalkulowana. Nie udallo sie, to byla zla decyzja. Ludzie ponosza konsekwencje podejmowania zlych decyzji. Jak ktos zrobi sobie operacje plastyczna twarzy, a powiklania pooperacyjne spowoduja, ze ta osoba ciezko zachoruje albo nawet umrze, to niestety mozna powiedziec, ze w przypadku tej osoby podjete ryzyko nie oplacalo sie.
  Niezaprzeczalna prawda jest, ze ci ludzie na Bialorusie nie uciekaja przed wojna. Na Bialorusi wojny nie ma (na razie).
  już oceniałe(a)ś
  19
  10
  @Henius
  Dokładnie tak. I dodam od siebie, złośliwie już bo jestem zmęczona ta segregacja ludzi na granicy polskiej, że z otwartymi ramionami przyjmujemy taka liczbe Ukraińców dlatego, żeby pokazać światu, że Polak kieruje sie wspolczuciem i miloscia blizniego, ?ale ma zasady? i ?nie da sobie w kasze dmuchac?, tzn. umie rozpoznać ?prawdziwego uchodźce?. To jest po prostu kontynuacja wstawania z kolan, natomiast nie ma to nic wspolnego ani z cierpieniem Ukrainy (wygodnie zapomnielismy o jeszcze niedawnym szczuciu mainstreamowym w tamacie Wołynia, teraz tylko konsjeberacja ciągnie te gluty), ani z polskimi rzekomymi cechami narodowymi.
  już oceniałe(a)ś
  7
  12
  @MarcinFromJasoom
  "Jak ktos zrobi sobie operacje plastyczna twarzy, a powiklania pooperacyjne spowoduja, ze ta osoba ciezko zachoruje albo nawet umrze"

  To wtedy się tego kogoś ratuje za nasze pieniądze, a nie mówi, że "sam sobie winien". Nawet antyszczepów leczą za moje podatki, więc twój argument jest bez sensu.
  już oceniałe(a)ś
  10
  6
  @realista_eu

  Ta osoba, ktora sama zdecydowala sie na taka operacje, nie moze nikogo winic za swoja decyzje. O to mi chodzi.
  Teraz, co sie z taka osoba stanie, to juz zalezy od tego w jakim systemie opieki zdrowotnej ona funkcjonuje. Tak, w publicznej sluzbie zdrowia, bedzie zapewne leczona. W innym przypadku byc moze bedzie musiala doplacic, zeby sie ratowac.

  Przyklad nie jest idealny, ale ilustruje, co chcialem powiedziec. A powiedziec chcialem to: osoby w Polsce NIE SA odpowiedzialne za decyzje podjete przez migrantow z Azji. Osoby te jadac na Bialorus zeby sie przedostac do Polski NIE uciekaja przed wojna.
  już oceniałe(a)ś
  6
  4
  @Henius
  Rasizmu. Chodzi o słupki poparcia w społeczeństwie generalnie rasistowskim, nie oznacza to że decydenci i ustawodawca wszyscy są rasistami. W tej formacji zawsze decydują sondaże, aby Ziobro z Kaczyńskim z nadania obcego, mogli rządzić zawsze.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @MarcinFromJasoom
  "Osoby w Polsce" SĄ odpowiedzialne za cierpienie ludzi, których z pełną premedytacją i świadomością oddają w ręce funkcjonariuszy reżimu Łukaszenki. Wiedząc o biciu i szczuciu psami. Wiedząc o dwudziestu kilku potwierdzonych zgonach i setkach zaginionych.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Ewidentnie widać, że kryzys migracyjny z zeszłego roku miał za zadanie zablokować polskie i zachodnie ośrodki uchodźcze, tak by Ukraińcy nie mieli gdzie uciekać. Już teraz mamy 2mln uchodźców z Ukrainy. Gdzie mamy jeszcze ulokować migrantów? Już nie wspominając o tym, że jak wpuścimy teraz garstkę to za chwile na granicy białoruskiej znów pojawi się ich tysiące, bo putin "zareklamuje" im nową trasę.
  @Edek Kredek
  Ukraińców przyjechało już 2 mln. Migrantów przychodzących z Białorusi jest kilka tysięcy. Są wycieńczeni, bez butów, potrzebują pomocy. To też ludzie. Nie Putin ich przysyła. Trzeba jednak uruchomić pomyślunek Edek Kredek.
  już oceniałe(a)ś
  9
  15
  @Edek Kredek
  Człowieku, czujesz się dobrze wiedząc, ze na polskiej granicy, w lasach i bagnach umierają ludzie z zimna i głodu? Mnie z tym ciężko żyć. Na wojnie w Ukrainie są dziennikarze, a na polskiej granicy zakaz. Nikt nie może tam wejść i udokumentować tego, co tam się dzieje. Godzisz się na to? Tak po ludzku.
  już oceniałe(a)ś
  5
  8
  @LIWA2018
  Yeah, po liczbie minusow pod twoim postem widac jak to polskie milosierdzie rosnie....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Każdy człowiek zasługuje na szacunek! Brawo za ten apel! Cywilizowane rozpatrzenie wniosków i albo ayl albo powrót do kraju a nie trzymanie ludzi w lasach
  @premie-nam-sie-naleza
  <<< Każdy człowiek zasługuje na szacunek! >>>

  Putin też...?
  już oceniałe(a)ś
  5
  3
  @kapitan.kirk
  Tak. Na rzetelny proces zakończony wyrokiem skazującym.
  już oceniałe(a)ś
  6
  3
  @realista_eu
  Masz rację, zasługuje na szacunek rozumiany jako uszanowanie jego praw przysługujących każdemu człowiekowi , w tym prawo do rzetelnego procesu.
  Natomiast jeśli rozumieć szacunek, jako wyraz uznania dla postawy, działań - to naturalnie, że nie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ci którzy szczują na teraz na śniadoskórych za chwile będą szczuć na Ukraińców jak tylko wojna się skończy że przecież po co tu siedzą, niech wracają do swojego kraju, niech budują swój kraj, że jest im lepiej niż polakom bo wszystko dostali za darmo idę itp - ci tzw polacy to megarasiści - nie mam co do tego żadnych watpliwości
  @scarcies1
  To zabawne - dokładnie to samo czytałem u postępowych komentatorów kilkanaście lat temu (gdy zaczęła się imigracja z Ukrainy do Polski), w 2014 (gdy przybrała charakter masowy) i kilka tygodni temu (gdy wybuchła wojna i zaczął się napływ uchodźców). I ja z kolei nie mam żadnych wątpliwości, że to samo będę czytał za miesiąc, rok i pięć. Albowiem ludzie, którzy WIEDZĄ (w danym przypadku WIEDZĄ, że "polacy to megarasiści", przy czym oczywiście pisanie "polacy" małą literą żadnym rasizmem nie jest ;-), z definicji nie zwracają uwagi na cos tak nieistotnego jak fakty, a to, że zapowiadane przez nich od lat zjawiska wciąż nie zachodzą, jest dla nich tylko kolejnym niezbitym dowodem na to, że w końcu zajdą z całą pewnością :-)
  już oceniałe(a)ś
  7
  2
  @kapitan.kirk
  Też o tym pomyślałam. Poza tym jestem na tym forum uważana za rasistkę i islamofobkę, a jednak nawet mnie nie przeszłoby mi przez klawiaturę słowo "śniadoskóry". Bo ja odrzucam nie ich skórę, a mental. Za to miłośnicy migracji nie mają problemu z takimi pogardliwymi określeniami, jak widać. Śmieciowy wpis śmieciowego "nie-Polaka" :D
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @white_lake
  To nie mental, to inna kultura
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Cały problem tej ideologi równościowej jest to, że jest bzdurą u podstaw. Nikt nie jest Chrystusem i kraje nie są od zbawiania świata.

  Pomoc zawsze się wiążę z utratą własnego dobrobytu na rzecz innych.
  I tak samo jak każdy człowiek jest gotów do większych poświęceń dla rodziny, przyjaciów i tak dalej niż obcych osób, tak samo jak więcej osób pożyczy coś sąsiadowi którego zna od lat nawet jak niespecjalnie go lubi, niż nieznajomego na ulicy, tak i całe narodu chętniej pomogą narodowi z którym sąsiadują od tysięcy lat, z którym dzielą znaczną cześć własnej historii. Oczywiście dochodzi do tego poczucie jakiegoś pokrewieństwa z racji podobieństwa np. w języku.

  Oczekiwanie, że człowiek będzie tak samo empatyzować z osobą która oraz i cała kultura jest obca, często niezrozumiała i w wielu miejscach niezgodna z jego własną jest mrzonką, bo przeczy ludzkiej naturze.
  @marokl
  W końcu ktoś nazwał sprawy po imieniu. Brawo! Mi też serce się krajało na widok rodzin na białoruskiej granicy, ale teraz widzę dokładnie dlaczego putin ich tam sprowadził.
  już oceniałe(a)ś
  10
  3
  @marokl
  Człowiek to jedyne zwierzę, które wykracza poza swoją naturę - w sensie tworzenia kultury (sztuki, nauki, filozofii).
  To one te pozanaturalne zdobycze sprawiły, że żyjemy 2 x dłużej niż 100 lat temu, że przeżywają ci, którym natura poskąpiła zdrowia i umiejętności.
  To jest HUMANIZM.
  Słyszałeś coś o tym?
  już oceniałe(a)ś
  3
  5
  @Edek Kredek
  Ty nie masz serca, więc nie bajaj.
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  Wam serio zależy na tym, aby Europa wkurzona ostentacyjnym nadużywaniem prawa azylowego przez pewne grupy ludzi, po prostu je radykalnie zaostrzyła albo w ogóle wywaliła do kosza? Bo do tego finalnie doprowadzi takie nieustanne szczucie "rasizm, rasizm".
  @ja-ja-ja

  Masz pojeb*** definicje rasizmu, hombre
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Czy oni nie wiedzą, że jest wojna w Europie? Nie mogą użyć swoich legendarnych smartfonów, żeby się doinformować?
  Jeśli przedtem to była sprawa dyskusyjna (tak, wiadomo, że "to są ludzie", ale przede wszystkim to jest ATAK putina i łukaszenki na Europę), tak teraz jest jasne: to NIE JEST CZAS ANI MIEJSCE na uchodźców z innych kontynentów. Wracajcie do domu!
  @white_lake
  A czy Pan/Pani, wie, że smartfon, dzięki któremu Pan/Pani tak świetnie orientuje się w świecie nie powstałby bez pracy tych ludzi i zasobów z ich ziemi? 70% światowych zasobów kobaltu, używanego do produkcji telefonów, tabletów, baterii słonecznych pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga. Jak Pan/Pani chce ich wysłać do siebie, to proszę zrezygnować z produktów, które stamtąd pochodzą i innych przywilejów, z których Pan/Pani pewnie nawet nie zdaje sobie sprawy.
  już oceniałe(a)ś
  9
  15
  @white_lake
  Ej, Białasie, jesteś katolem?
  Bo tak wynika z twojej narracji.
  już oceniałe(a)ś
  4
  9
  @white_lake
  A co? Jak jest wojna na Ukrainie to ci uchodźcy przestali być ludźmi, czy o co chodzi w tym twoim kwiczeniu?
  już oceniałe(a)ś
  6
  4
  @realista_eu
  Chodzi o to, że mają tysiące innych bezpiecznych miejsc, a nie zatłoczone Polskę i Niemcy, gdzie TERAZ pierwszeństwo mają Ukrainki z dziećmi. A dlaczego mają pierwszeństwo? BO RATUJĄ SWOJE ŻYCIE, uciekają najbliżej jak mogą, ZA PIERWSZĄ GRANICĘ. Natomiast ci ludzie uprawiają turystykę ekstremalną na innych kontynentach.
  Czy może sugerujesz, żeby kobiety ukraińskie wsiadały na ponton i płynęły do Szwecji? Arabii Saudyjskiej? Monako? NIE, to tak nie działa.
  już oceniałe(a)ś
  10
  4
  @ja-ja-ja
  Źle wynika, czarnuchu :DDD
  już oceniałe(a)ś
  2
  2