Prosimy przywódców religijnych, aby udali się do Kijowa jako wysłannicy pokoju. Wierzymy, że obecność przywódców religijnych i modlitwa na placach miasta może zapobiec jego bombardowaniu i dalszej eskalacji wojny - apel działaczy, publicystów, pisarzy, w tym byłego prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kijów, zniszczony w 1941 roku, już nigdy nie miał doświadczyć cierpień wojennych. Dzisiaj jednak znów jest zagrożony zniszczeniem. Europa miała być wolna od konfliktu nuklearnego. Dzisiaj jednak widmo takiego zagrożenia jawi się jako prawdopodobne.

Kijów - 15 marca 2022
Kijów - 15 marca 2022  Fot. Vadim Ghirda / AP Photo

Spoiwem europejskiej społeczności są pokój i zdecydowane odrzucenie wojny jako dominującej logiki stosunków międzynarodowych. Naszym obowiązkiem jest stanie na straży tych wartości, a także zapobieganie dalszej eskalacji konfliktów oraz zapobieganie katastrofie humanitarnej.

W tym duchu prosimy przywódców religijnych, aby udali się do Kijowa jako wysłannicy pokoju. Wierzymy, że obecność przywódców religijnych i modlitwa na placach miasta może zapobiec jego bombardowaniu i dalszej eskalacji wojny.

Musimy wyjść poza logikę obozów bojowych i bloków geopolitycznych.

Wierzymy, że solidarna obecność różnych przywódców religijnych to właśnie przesłanie o jedności narodów i ich sile wykraczającej poza potęgę militarną. Jutro nasze życie może zależeć od dzisiejszej odpowiedzialności za życie naszych sióstr i braci na Ukrainie. Jeszcze nie jest za późno na odpowiedź, lecz wiadomość musi zostać wysłana w trybie pilnym.

Aleksander Kwaśniewski (były prezydent RP)

Slavoj Žižek (krytyk, eseista)

Baron Maurice Glasman (House of Lords)

Yaneer Bar-Yam (prezes NECSI oraz World Health Network)

Jon Cruddas MP (House of Commons)

John Milbank (najważniejszy teolog anglikański)

Carlo Ginzburg (historyk, prekursor nurtu mikrohistorii)

Jurij Andruchowycz (pisarz)

Serhiy Zhadan (pisarz)

Oksana Zabużko (poetka, eseistka, pisarka)

Marta Olesik (filozofka)
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Jędraszewski słyszał?
już oceniałe(a)ś
5
0
Kijów nie potrzebuje pokoju. Kijów potrzebuje żeby Ruskie oddali Krym i Donbas, żeby zapłacili 500 mld dolarów reparacji i żeby wysłali Putina do Hagi. Pokój w tym momencie byłby gigantycznym zwycięstwem Putina, praktycznie gwarantującym jego przyszły atak na NATO i III wojnę światową.
@kaalusrufus
Dlaczego uważasz, że pokój teraz gwarantowałby atak na NATO? Kiedy?
Ja myślę tylko, że przestaliby ginąć ludzie.
Wiem, że niektórzy uważają, że pokój jest jedynie przygotowaniem do wojny.
już oceniałe(a)ś
0
1
@Gradia1
dlatego, że może wie trochę więcej na ten temat niż ty, trochę zna historię i wyciąga logiczne wnioski z dotychczasowych poczynań Putina?

Z jakichś tam powodów USA i W.Brytania do końca wojny walczyły z Niemcami, choć tamci już w połowie 1944 poszukiwali możliwości zawarcia pokoju. Dlaczego? Chcieli, żeby dalej ginęli ludzie?
już oceniałe(a)ś
0
0
Niech cały polski kler wyjedzie z misją modlitewną na centralny plac Kijowa. Albo najlepiej pod Mariupol. Z Bogiem !
już oceniałe(a)ś
4
0
Tylko porządne rakiety średniego zasięgu Unię i USA stać na to ,więc do roboty
już oceniałe(a)ś
3
1
Do Moskwy niech jadą. Kijów potrzebuje broni, leków i żywności, a nie turystów.
już oceniałe(a)ś
1
0
wszyscy biskupi polscy ,,to jest misja ,,tam wasze miejsce ,,nie biznes i propaganda i molestowanie seksualne ,,,, MISJA POKOJOWA ,,TAK PANIE KACZYNSKI ,,KSIĘZA POLSCY DO UKRAINY ,,,,,POKUTA ZA ZŁO ,,NA COŚ SIĘ PRZYDADZĄ ,,
już oceniałe(a)ś
1
0
Moim zdaniem Kijów potrzebuje środków, żeby przeprowadzać bombardowania odwetowe. Może wtedy zwykli Rosjanie dowiedzą się, że prowadzą jednak regularną wojnę a nie operację policyjną.
już oceniałe(a)ś
0
0
Dużego czy małego pokoju?
już oceniałe(a)ś
0
0