Gdzie są władze państwa? Polacy nie mają wystarczająco pieniędzy, by na skalę, jakiej potrzeba, dotować teraz z prywatnej kieszeni organizacje niosące pomoc uchodźcom z Ukrainy. Rozmowa z Martą Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Anita Karwowska, Waldemar Paś: Wicepremier Henryk Kowalczyk stwierdził w Sejmie, że rząd radzi sobie znakomicie w niesieniu pomocy uchodźcom z Ukrainy. Ile robi państwo, ile wolontariusze?

Marta Lempart, Ogólnopolski Strajk Kobiet: Wszystko opiera się na wolontariuszach i samorządach. To katastrofa humanitarna, przestał działać system rozładowywania tego ruchu.

O czym my mówimy, skoro na Dworcu Centralnym, za który odpowiada wojewoda, przez prawie dwa tygodnie nie zniesiono opłat za toalety? A na tym dworcu są przecież tysiące osób uchodźczych.  

Fot. Ogólnopolski Strajk Kobiet

Obiekty, nie tylko samorządowe, ale i prywatne, z noclegami dla uchodźców w Warszawie są już pełne. Ludzie przyjeżdżają do Warszawy, podczas gdy wolne miejsca noclegowe są w innych miastach, i koczują na dworcu, bo państwo polskie nie istnieje i nie jest w stanie ich rozlokować w Polsce. Ani samorządy lokalne, ani NGO-sy, które pracują za rząd na miejscu, zastępując ministrów i bezczelnych wojewodów fotografujących się z zebranymi przez nas darami, nie są w stanie zbudować krajowej sieci relokacji ludzi po całym kraju. To zadanie dla władz centralnych. Co robi rząd w tej sprawie? Dlaczego nie dogaduje się z prezydentami miast, nie organizuje wystarczającej liczby transportów?

Przeczytaj również: Pomagają wolontariusze, rząd podczepia się pod ich pracę. "Nawet leki na raka kupujemy za własne pieniądze"

Wojsko ma agregaty, kuchnie polowe, namioty. Dlaczego nie było ich i nadal nie ma na wszystkich przejściach granicznych, w punktach recepcyjnych, na dworcach? Dlaczego punktów recepcyjnych nie jest 100 razy więcej?

Dlaczego państwo nie było i nie jest przygotowane do takiej pomocy, skoro już w listopadzie wywiad amerykański ostrzegł Polskę o planach Rosji? A, no tak, polski rząd wtedy obwoził Marine Le Pen po Warszawie, putinowską agentkę w Europie, jak głowę państwa i tworzył proputinowską międzynarodówkę.

A premier Morawiecki pozbywał się działek.  

Jak długo organizacje pozarządowe, samorządy i wolontariusze będą w stanie działać w takim trybie?

- Organizacjom, firmom i samorządom grozi, że przynajmniej część z nich nie przetrwa tego kryzysu. Co jest, nie ukrywajmy, stanem gorąco pożądanym przez rząd, w tym tempie za rok będzie miał z głowy zarówno samorząd terytorialny, jak i organizacje pozarządowe. Jak Putin.

W OSK wydajemy obecnie kilkakrotnie więcej pieniędzy niż wcześniej. Finansujemy wszystko to, czego nie można zebrać w postaci darów. Wszystkie osoby, które zatrudniamy, zajmują się pracą kryzysową – nasze biuro w Warszawie jest centrum kryzysowym, dystrybucji rzeczy dla osób, które przyjechały do Warszawy, wsparcia na dworcach i wysyłek transportów do Ukrainy. To samo się dzieje w całej Polsce. Nasz roczny budżet skończy się za trzy miesiące, przy czym nie zrealizujemy przynajmniej połowy zaplanowanych działań. Polacy nie mają wystarczająco pieniędzy, by na skalę, jakiej potrzeba, dotować teraz z prywatnej kieszeni organizacje niosące pomoc.

Czy będziecie mogli zwrócić się do rządu o refundację?

- Nie, i również samorządy nie mają dziś takiej ścieżki. Nawet nie chcę myśleć o tym, w jak fatalnej sytuacji finansowej będą miasta po tym kryzysie. Obawiam się, że przestaną być wypłacalne.

Dochodzą słuchy, że państwo dokumentuje nasze wydatki jako swoje i będzie się zwracać o zwrot ze środków unijnych. Te pieniądze jednak nie pójdą do samorządów i NGO-sów, ale do centralnego budżetu.

Dlatego organizacje społeczne skupione w Porozumieniu dla Praworządności rozważają wystąpienie do Komisji Europejskiej z apelem, by ewentualną pomoc kryzysową dla Polski kierować bezpośrednio do samorządów (miast i gmin) i NGO-sów, nie do budżetu centralnego. Robimy to nie tylko z oczywistej przyczyny, że PiS te pieniądze ukradnie przez znajomych instruktorów narciarskich i handlarzy bronią, ale dlatego, że bez tych środków padnie większość działań realizowanych przez samorządy i organizacje pozarządowe. 

Co będzie, gdy fundacjom i samorządom skończą się pieniądze, a ludzie i firmy przestaną przekazywać dary?

- Koniec pomocy. Nie tylko w sensie wyżywienia i noclegu, ale wszystkiego innego, co w sytuacji masowego napływu uchodźców jest konieczne: przeciwdziałanie handlowi ludźmi, pomoc osobom doświadczającym przemocy, oszukanym na rynku pracy itd.

A przecież w miejscach, gdzie lokowanych jest np. 1800 osób, musi dojść do jakichś nadużyć, np. pojawiają się tam firmy pożyczkowe z lichwiarską ofertą, handlarze ludźmi, różnego rodzaju oszuści.

Fot. Ogólnopolski Strajk Kobiet

Skutkiem tego przeciążenia jest również to, że stowarzyszenia i fundacje przestają wykonywać swoje statutowe zadania, bo wszystkie siły idą na to, co dziś najpotrzebniejsze - pomoc humanitarną.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że w tym czasie przestaje działać wszystko inne: pomoc osobom dyskryminowanym, przeciwdziałanie wykluczeniu, przemocy itd. My tego dziś nie robimy, bo zajmujemy się robieniem kanapek i szukaniem ciepłego noclegu. Wspieramy protesty, współpracujemy z Euromajdanem i organizacjami z Polski, Ukrainy i innych krajów, ale to wszystko dotyczy pomocy humanitarnej.

Już wcześniej cała ta sfera była zrzucona na trzeci sektor, teraz może nastąpić jej zapaść. To pełzająca katastrofa. Uniknęliśmy koszmarnego scenariusza, czyli obozów dla uchodźców. Będziemy mieć dziesiątki tysięcy ludzi w strasznych sytuacjach rozproszonych po całym kraju, których będą dotykać różne formy przemocy i nadużyć, a dotarcie do nich z pomocą będzie trudne. O części spraw wcale nie będziemy wiedzieć.

Co można dziś zrobić, by tego najczarniejszego scenariusza uniknąć?

- Ten kryzys rządu nie dotyka, a załatwia na dobre organizacje pozarządowe. Samorządy i organizacje muszą przetrwać. Powtórzę: potrzebujemy wsparcia instytucji unijnych i międzynarodowych, z pominięciem rządu, który każdą otrzymaną kwotę zwyczajnie ukradnie. 

Czy macie wsparcie opozycji w swoich działaniach?

- Tak, ci przyzwoici, z którymi pracujemy od lat, od początku nieustannie zabiegają o to, by rząd zaczął robić cokolwiek, naciskają na polityków PiS i instytucje. Robią to, jednocześnie wykonując pracę humanitarną, organizując mieszkania, transporty. Z nimi jesteśmy w tym razem.

W jakiej formie są wasze wolontariuszki?

- Jeszcze działają pełną parą. Robią, co jest potrzebne, nikt nie narzeka. Chyba każda z nas zdaje sobie sprawę, że to nie jest opowieść o nas, tylko o wojnie i jej ofiarach. To nie o nas tu chodzi.
---

JAK MOŻNA POMÓC?

Zbiórkę pieniężną na pomoc uchodźcom z Ukrainy prowadzi m.in. Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Numer konta Strajku Kobiet dla Ukrainy: 42 1140 2004 0000 3102 8166 8061.

Strajk Kobiet dla Ukrainy: https://zrzutka.pl/a4v4ge.


Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Racja. Ma Pani absolutną rację.
  @Szymek2018!
  Gdzie są maseczki i respiratory, itd, itd.?
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  @Szymek2018!
  Bardzo merytoryczna i pełna empatii odpowiedź ):
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @Szymek2018!
  Skąd się takie bydlaki biorą z taką odpowiedzią? Zło rodzi się z głupotry!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @Szymek2018!
  Won.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @robert0907
  Całkowita racja. PiSie szuje prawdopodobnie już się przygotowują do kradzieży tych pieniędzy wprowadzając przepisy o bezkarności urzędniczej. Pieniądze te nie mogą trafić do tych, którzy teraz rządzą, bo podejrzewam, że będzie jak z respiratorami, maseczkami i wyborami kopertowymi. Na środkach pomocowych uwłaszczy się pisi ludek, a my, którzy faktycznie pomagamy zostaniemy z niczym. Pieniądze powinny trafić do tych, którzy bezpośrednio pomagają lub do Polski w formie pomocy rzeczowej
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @chemik49.
  Z psich szeregów
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @robert0907
  Marta Lempart apeluje do UE o pomijanie polskiego rządu przy przyznawaniu pieniędzy na pomoc uchodźcom z Ukrainy".
  Ale news. A bardziej jaja wielkie jak Lempart.
  Babachlop apeluje! Chyba w sądzie.
  Konia kują, tłusta żaba łapkę POdstawia.
  Tusk też apelowal, rozmawia, działał i co.....
  ! Jedno wielkie gó....
  Takie sobie ruchy propagandowo - frykcyjne Tuska, Lempart i calej tej sprzedajnej ferajny.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  W sam punk ! Polski nie- Rząd ma Polaków w głębokim poważaniu, ważne , że sami i rodzinki zabezpieczyli bogactwem Polski Szabrownicy i agenci wschodni ! Na pochybel całej chlewni pisowskiej! Przegnać całe stado przez walczącą Ukrainę do Ich idola !!! Na boso i w łachmanach !!!
  @juda
  Kościół z suwerenem usadowił nam u władzy pospolitych szmalcowników.
  Skończymy wyrżnięci przez wysłanników kościoła i Rosji. Historia się powtarza.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Taak, nareszcie - Pani Lempart mówi to co wielu z nas myśli, ale nie ma czasu - zajęta organizowaniem bezpośredniej pomocy tego wyartykułować. Jak na protestach i miesięcznicach (a właśnie - dziś 10.03) - policji od zatrzęsienia - a od kilkunastu dni - w miejscach, gdzie naprawdę było to bardzo potrzebne - gdzie tłumy zdezorientowanych osób niosących swój lęk i dzieci potrzebujących silnego męskiego - zorganizowanego wsparcia mogła liczyć tylko na ludzką - naszą - dobroć i empatię, za którą państwo PIS karało nas podczas protestów ulicznych zatrzymaniami, pałkami teleskopowymi itp... NIE DAWAJCIE PIENIĘDZY TEMU RZĄDOWI - dopóki się przed obywatelami nie rozliczy z: zakupu PEGASUSA z pIeniędzy dla ofiar przestępstw - stosowania go przeciwko przeciwnikom politycznym i urzędnikom własnego aparatu - bezprawnie, zakupu respiratorów i maseczek, szwindli z inwestycjami typu Ostrołęka, odebraniu finansowania organizacjom pozarządowym wspomagającym najsłabszych !!! PIS - to wór bez dna, ludzie bez skrupułów. Wezmą nawet pomoc z PCK na kampanię !!!. Chcą zarobić na nas, na naszej ofiarności i pomocy, którą okazaliśmy - ANI ZŁOTÓWKI WIĘCEJ LUDZIOM PIS !!!!
  @Lessmeansmore
  Zapniales o obajtku i skokach, stepce i masie innych...
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  @disillusioned_and_in_denial.
  O Rydzykach, darowiznach , "sprzedaży" za 1% wartości, braku podatków + tysiące innych
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  @Lessmeansmore
  Prawda, dzisiaj kolejna, chyba 143 miesiączka kaczego prezesa. Jeśli jacyś uchodźcy nieopatrznie staną na drodze kolumny limuzyn wiozących dziada na ten cyrk, to po trupach. Jak zawsze. Licencja putina zobowiązuje.
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  @Lessmeansmore
  minus za "silne, męskie wsparcie". takie co wywołuje wojny?
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @disillusioned_and_in_denial.
  fakt, przepraszam - zapomniane w pośpiechu nie znaczy nie zaistniałe !
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @fem81
  racja - sorry !
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @Lessmeansmore
  Feministki widzę mordeczki rozdarte. W tym jesteście najlepsze
  już oceniałe(a)ś
  0
  16
  @Szymek2018!
  Szymku - powściągnij słownictwo w wolnej chwili proszę !
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @Szymek2018!
  No znowu Szymek. Prawdziwy *MACHO* o rasistowskich pogladach. A moze po prostu zakompleksiony incel?
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @Szymek2018!
  A ty PiSia sieroto co potrafisz, wyciągać łapy i gębę drzeć, bo mi się należy.
  Spiepszaj dziadu - to cytat z jednego z twoich idoli
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Najbardziej obawiam się, że już niedługo skończy się "zryw" Polaków, osób prywatnych do pomocy uciekinierom z Ukrainy. Skończy się, bo ludziom zabraknie pieniędzy na pomoc, a organizacje pozarządowe też nie dysponują nieograniczonymi środkami. Rząd pisowski , jak widać nie jest zdolny do zorganizowania pomocy, choć nieuprawnienie sobie przypisuje zasługi .Niedługo zaczną się poważne problemy .
  @Bs2008
  żebyś nie wykrakał
  już oceniałe(a)ś
  17
  2
  @Bs2008
  Masz rację, ludzie się wypalą, bo ile można? Ja pracuję ile mogę, w ciągu 2 dni wydałam 2 tysiące na potrzebne rzeczy dla Ukraińców, a to kropla w morzu potrzeb. Jestem zmęczona, a mam jeszcze swoje dzieci do ogarnięcia. I każdy tak ma- swoje życie i swoje problemy. Tego nie da się tak ciągnąć na dłuższą metę.
  już oceniałe(a)ś
  29
  2
  @wredota
  Jakie wykrakał ? To po prostu musi się wydarzyć jak jebnięcie w brzozę jeśli ten szmalcowniczy nierząd się nie zaangażuje. Ludzie po prostu nie dadzą rady i to jebnie.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @Bs2008
  Nie ma się czym przejmować. Trzeba przyjąć dać pomoc potrzebującym lub odsyłać do innego kraju jak się nie daje rady. To dobrze że napłynęli młodzi z dziećmi. W końcu niż demograficzny się podniesie. Z czasem pójdą do pracy dzieci podrosną. Będzie kto miał pracować na Polskie emerytury. oby tylko Polska pozostała neutralna. Niech nie miesza się w wojnę. Niech Ukraińcy sami z ruskimi się dogadają. Po co Polska ma się w to mieszać. Tylko straci. Jak na każdej wojnie traciła potem odbudowuje przez dwa pokolenia kraj... naprawdę czy Polacy nie gdy się nie nauczą. Szwajcaria była neutralna i teraz to jeden z najbogatszych krajów świata. Ruski Polski Nie rusza to dobrze. Nich Polska trzyma z silnymi a nie słabymi. Co słaba Ukraina Polsce da za to że wyślij Polskich żołnierzy tam, wyda kasę na zbrojenia itd. Co Polska zyska? Logiczne pytanie. Jak coś robić to po coś. Za samą obronę suwerenności czyjegoś kraju inny kraj ma nastawiać kark i ponosić straty a z jakiej racji. Naprawdę nie którzy ludzie nie myślą logicznie tylko żyją w jakiejś fantazji.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Pani Lempart ma racje. Pisiory to zlodzieje - rozkradna i pieniadze na pomoc uchodzcom.
  @duszpastuszek
  Marta Lempart apeluje do UE o pomijanie polskiego rządu przy przyznawaniu pieniędzy na pomoc uchodźcom z Ukrainy".
  Ale news. A bardziej jaja wielkie jak Lempart.
  Babachlop apeluje! Chyba w sądzie.
  Konia kują, tłusta żaba łapkę POdstawia.
  Tusk też apelowal, rozmawia, działał i co.....
  ! Jedno wielkie gó....
  Takie sobie ruchy propagandowo - frykcyjne Tuska, Lempart i calej tej sprzedajnej ferajny.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  W punkt! Jeśli pieniądze pójdą przez rząd to nikt ich nie zobaczy a to że oni wzięli na "przetrzymanie" to widać. Nauczyli się w czasie pandemii. Za chwilę będzie kolejny wybuch zachorowań w takiej masie ludzi a te pustaki będą czekać aż sobie sami poradzimy. Ludzie! Kiedy w końcu powiemy im won za Don??!!
  @Dragonblood
  Najlepiej przez Lempart niech pójdą, nie? God damn it, co za kraj tępy
  już oceniałe(a)ś
  0
  13
  @Szymek2018!
  A co ona złego zrobiła? No powiedz i zasuwaj do prokuratora. Twój katolibski światopogląd przesłania ci Przekręty i Szabrownictwo PISS. Przepis o bezkarności OBNAŻYŁ ich intencje, nie rozumeisz, dzbanuszku?
  Chyba mówi wyraźnie - do SAMORZĄDÓW i NGOSów, które zasuwają za piss.dzielskich nierobów zgrywających zatroskanie przez kamerami i już liczących "polityczne złoto". Lempart nie jest ani w jednym, ani w drugim.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @Szymek2018!
  Prędzej przez Lempart niż przez takie kanalie jak Morawiecki, Radziwił, Sasin, Cieszyński, Ziobro i kazda inną pisowska kreatura.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @Szymek2018!
  Co za półgłowek z Ciebie. Nie zaklinaj rzeczywistości. Pis kradnie na potęgę i twoje pokrzykiwania niczego nie zmienią. Kim jextes, zeby ubliżać p. LEMPART.. Hałasliwy incel!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Zmieńcie tytuł, bo tak tylko szkodzicie. Czy naprawdę tak trudno pomyśleć przez chwilę, jak może być zinterpretowany? A wielu jest takich, którzy czytają tylko lidy i radośnie rzucą się na p. Lempart.
  @pluscommentary
  Hejterom i trollom nie przeszkodzi zmiana tytułu.
  już oceniałe(a)ś
  12
  3
  @felis
  Głupiś i bez wyobraźni. Nie tylko hejterzy i trolle to czytają
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @pluscommentary
  TAK UWAGA NA POLSKICH BANDYTÓW NA USŁUGACH ,,,,,,
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @pluscommentary
  Jedni czytaja i myślą, inni recytuja przekaz dnia z Nowogrodzkiej lub z ambony.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @ex-terra
  Po co te inwektywy. Widac, ze niektórym, nawet myślącym, Lempart stoi kością w gardle. Nie znosi się mądrych i odważnych kobiet. Tylko faceci moga mieć głos.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Zmiencie ten tytul bo za chwile caly pisowski trolling bedzie nawalal w OSK i ML, ze dziala na szkode PL. Nieważne co naprawdę powiedziala i co jest w wywiadzie. W swiat pojdzie mem, ze Lempart chce Polakom zabrac pieniadze. Nie wygramy z nimi jesli beda nas ciagle walic po glowach sprytna propaganda. Co do tez tego artykulu calkowicie sie zgadzam, na wolontariuszach i darach przyniesionych przez ludzi nie utrzymamy 1,5 mln ludzi.
  @kauzyperda76
  zaraz będzie 4 mln. - oczywiste, że sami obywatele i NGOsy nie dadzą rady.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @kauzyperda76
  Rząd ma swoje priorytety, Wyborcza ma swoje. Stąd ten tytuł. Zgadzam się, że jest szkodliwy.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0