Dyskryminacja jakiegokolwiek rodzaju, w tym dyskryminacja ze względu na rasę, kolor skóry czy narodowość, nigdy nie była akceptowana na Ukrainie, która od dziesięcioleci przyjmuje zagranicznych studentów z różnych zakątków świata - brzmi oświadczenie ukraińskiego MSZ.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oświadczenie MSZ Ukrainy w sprawie rzekomego nierównego traktowania studentów cudzoziemców

W związku z zarzutami o nierówne traktowanie studentów zagranicznych opuszczających Ukrainę z powodu rosyjskiej agresji zbrojnej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy pragnie oświadczyć, co następuje.

Dyskryminacja jakiegokolwiek rodzaju, w tym dyskryminacja ze względu na rasę, kolor skóry czy narodowość, nigdy nie była akceptowana na Ukrainie, która od dziesięcioleci przyjmuje zagranicznych studentów z różnych zakątków świata. Rząd ukraiński bardzo poważnie traktuje wszelkie doniesienia o nierównym traktowaniu, w tym także te dotyczące przekraczania granicy państwowej przez cudzoziemców.

Nadal priorytetem jest dla nas wspieranie obywateli zagranicznych w jak najbezpieczniejszym i jak najszybszym opuszczeniu Ukrainy. W ciągu ostatniego tygodnia rząd Ukrainy udzielił pomocy w opuszczeniu kraju ponad 130 tys. cudzoziemców, w tym studentów z Indii (10 tys. osób), Chin (2500), Turkmenistanu (1700) i Uzbekistanu (200).

Apelujemy do placówek dyplomatycznych innych państw, aby bardziej aktywnie włączyły się w nasze wysiłki na rzecz ewakuacji swoich obywateli ze stref konfliktu i utrzymywały stały kontakt z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Rosyjskie siły zbrojne nadal ostrzeliwują ukraińskie miasta, łamiąc porozumienie o zawieszeniu broni. Ma to bezpośredni, negatywny wpływ na naszą zdolność do zapewnienia bezpiecznej ewakuacji cudzoziemców z Ukrainy. Agresja zbrojna Rosji nadal przynosi śmiertelne żniwo – zabija i okalecza niewinnych ludzi, niszczy infrastrukturę cywilną oraz stwarza przeszkody dla bezpiecznego opuszczenia kraju przez obywateli innych państw.

Apelujemy do wszystkich rządów, by żądały od prezydenta Putina natychmiastowego zaprzestania wojny z Ukrainą.

Informujemy, że pomimo niezwykle trudnych warunków rząd Ukrainy nadal utrzymuje otwarte wszystkie punkty kontrolne na zachodniej granicy, które działają całą dobę. Kontrole i odprawy zostały maksymalnie uproszczone, a lista niezbędnych dokumentów została ograniczona do minimum.

Obywatele wszystkich narodowości, którzy przekraczają granicę, proszeni są o przestrzeganie prawa i porządku oraz o odpowiedzialne zachowanie w obliczu trudnej sytuacji. Osoby przekraczające granicę proszone są o przygotowanie dokumentów i jak najlepsze zorganizowanie się. Ponadto prosimy, by osoby przekraczające granicę okazywały wzajemny szacunek i zrozumienie wszystkim osobom znajdującym się na granicy w tym niezwykle trudnym okresie.

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Polska mogłaby pomóc Ukrainie na jeszcze jeden sposób: otóż należałoby dać studentom - obcokrajowcom możliwość kontynuowania nauki u nas. Na warunkach jak najbardziej zbliżonych do tych, jakie obowiązywały ich w Ukrainie. Byłoby to znacznie bardziej praktyczne, niż wywożenie ich jak najdalej od Warszawy, żeby jak najbardziej utrudnić in kontakty z przedstawicielstwami ich krajów. O tym, że podbudowujące morale w samej Ukrainie i bardziej ludzkie wobec uciekinierów już nie wspomnę.
@Jael
Niestety, rasistów mamy wielu. Siedzą w rożnych miejscach - na uczelniach również.
Pamiętacie jeszcze dzieci wywożone w nocy do lasu, czy na bagna?
To było prawdziwe oblicze Polaka!
już oceniałe(a)ś
3
1
@Jael
Jest wojna, niestety nie da się przejąć obowiązków innego kraju, żeby wszystkim dogodzić! Nasze szkolnictwo jest niedoinwestowane, brakuje lekarzy i innych specjalistów, a mamy finansować studia medyczne obcokrajowcom, którzy po studiach wyjadą do siebie? Jednak trzeba pomagać z głową i jednak lepiej dać te pieniądze na zwiększenie studentów na kierunkach lekarskich dla obywateli polskich, a nie robić za krezusa w stylu zastaw się i postaw się kosztem obywateli własnego kraju!
już oceniałe(a)ś
1
1
@AutonomiaWielkopolskaTeraz
Nie mów, jeśli nie wiesz. Otóż cudzoziemcy za studia płacą. Tak, za stacjonarne też. Bardzo by przeszkadzało, gdyby część tych studentów po dyplomie zdecydowała się jednak na kilkuletnią praktykę w Polsce?
już oceniałe(a)ś
1
1
Powinni kontynuować studia w szkole Ojca Dyrektora w Toruniu.
już oceniałe(a)ś
4
0
Jest wojna, niestety nie da się przejąć obowiązków innego kraju, żeby wszystkim dogodzić! Nasze szkolnictwo jest niedoinwestowane, brakuje lekarzy i innych specjalistów, a mamy finansować studia medyczne obcokrajowcom, którzy po studiach wyjadą do siebie? Jednak trzeba pomagać z głową i też myśleć o sobie dlatego lepiej dać te pieniądze na zwiększenie studentów na kierunkach lekarskich dla obywateli polskich, a nie robić za krezusa w stylu zastaw się i postaw się kosztem obywateli własnego kraju!
już oceniałe(a)ś
1
0
Ukraina dyskryminuje studentów cudzoziemców. Pozwalając lub ułatwiając im przekroczenie granicy z pisowską Polską sprowadza na nich poważne niebezpieczeństwo.
już oceniałe(a)ś
2
2