Fundacja "Gazety Wyborczej" dołączyła do grona organizacji wspierających Ukrainę. Wraz z partnerami ustanowiła Fundusz na rzecz Ukraińskich Mediów i prowadzi specjalną zbiórkę na ten cel. Fundacji "Gazety Wyborczej" udało się już zgromadzić ponad 370 tys. euro
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Fundacja "Gazety Wyborczej" dołączyła do grona organizacji wspierających Ukrainę. Wraz z partnerami ustanowiła Fundusz na rzecz Ukraińskich Mediów i prowadzi specjalną zbiórkę na ten cel, zamierzając wesprzeć międzynarodową kampanię The Fix Media oraz organizacje wydawców i dziennikarskie działające bezpośrednio w zaatakowanym kraju. Fundacji "Gazety Wyborczej" udało się już zgromadzić ponad 370 tys. euro – zbiórka trwa, można ją zasilić datkiem  na tej stronie

Fundacja "Gazety Wyborczej" powstała, aby promować wolność i rzetelność mediów. Chce też rozwijać niezależne dziennikarstwo w ramach działań o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym realizowanych we współpracy z największymi mediami w Europie.

W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę i szerzącej się dezinformacji Fundacja "Gazety Wyborczej" wraz z partnerami postanowiła stworzyć Fundusz na rzecz Ukrainy, w celu bezpośredniego wsparcia dziennikarzy i wydawców w strefie wojny.

– Inicjatywę Fundacji "Gazety Wyborczej" podchwycił Peter Wołodarski, członek Rady Fundacji. Dzięki jego kontaktom w 24 godziny powstała grupa organizacji ze Skandynawii, które wyraziły chęć włączenia się w nasze działania i zapewnienia wsparcia finansowego. Obecnie mamy już do czynienia z efektem kuli śnieżnej – kolejne organizacje i wydawcy dowiadujący się od naszych partnerów o działaniach podjętych w ramach Funduszu dołączają do naszej inicjatywy. To niesamowity zryw i wyraz solidarności ze strony naszych kolegów i koleżanek po fachu – mówi Joanna Krawczyk, prezeska Fundacji "Gazety Wyborczej", kierująca także Grupą Filantropijną Wyborczej. 

Do Funduszu dołączyły organizacje medialne i dziennikarskie z Europy: Bonnier News ze Szwecji, Danish Newspapers Association z Danii, Finnish Media Federation i News Media Finland z Finlandii, Norwegian Media Businesses’  Association z Norwegii oraz Swedish Media Publishers’ Association ze Szwecji.

Fundacja "Gazety Wyborczej" zbiera też indywidualne wpłaty na Fundusz – można ją wesprzeć datkiem pod tym linkiem

 – Zebrane fundusze zostaną wykorzystane na zakup wyposażenia niezbędnego dziennikarzom pracującym w strefach objętych działaniami wojennymi, wsparcie finansowe tych dziennikarzy oraz organizacji dziennikarskich i medialnych na Ukrainie, a także relokację dziennikarzy do Polski i innych krajów UE. W tym celu współpracujemy z mediami i organizacjami na miejscu oraz w innych krajach europejskich. Pierwsze fundusze już zostały przekazane, zamówienia sprzętu są w toku – dodaje Joanna Krawczyk.

Fundacja "Gazety Wyborczej" została powołana przez Agorę w 2018 r. Wzorem New York Times Company i The Guardian Media Group wydawca „Gazety Wyborczej" stworzył organizację non profit, aby rozwijać wartościowe projekty medialne i realizować istotne cele społeczne. O aktualnych projektach Fundacji można przeczytać na stronie: tutaj

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Zrobcie WSZYSTKO, by prawdziwa informacja o Ukrainie i tym co robi Putinowska Rosja dotarla do najdalszego i najmniejszego zakatka Rosji. Dorzucam sie na taki cel.
@Cyklistaaleniewegetarianin
I nie ma ze sie nie da. Ja probuje. Wy to zrobcie.
już oceniałe(a)ś
2
0
No fajnie, kupując extra prenumeratę pomagam, super , tylko , że nie mam komu jej dać. Wszyscy normalni z rodziny już gazetę czytają a ci z pis na widok logo dostają spazmów
już oceniałe(a)ś
2
0
a może by tak Michnik nie lansował się za pieniądze czytelników tylko odpalił coś od siebie - naciąganie ludzi na prenumeratę tego ścierwobrukowca to typowo pejsate zachowanie
już oceniałe(a)ś
0
1
Dlaczego GW filtruje wiadomosci? Dlaczego wykrwawia sie paskudnie ze swoja wlasna propaganda wojny? Gdzie informacje o szczycie w Versaille?O dzisiejszych rozmowach w Turcji?O czolgach zblizajacych sie do Kijowa? Dlaczego prowokuje GW czytelnikow i wodzi ich na smyczy nienawisci do wszystkiego co rosyjskie? "Zabij Putina", "cala Rosja powinna byc wiezieniem" : nie dziwia te slowa w wykonaniu Ukraincow, ale GW powiela wrogosc. To, co sie dzieje teraz zawdziecza Ukraina sobie, swoim nieudanym quasi-politykom, oligarchom, politycznym prowokatorom.
już oceniałe(a)ś
0
2