Napadając na Ukrainę, bombardując cywilne obiekty, Federacja Rosyjska nie tylko złamała podstawowe zasady prawa międzynarodowego, ale też dopuściła się zbrodni przeciwko ludzkości.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Warszawa, dnia 1 marca 2022 r. 

Wojna przeciw Ukrainie to wojna przeciw całemu światu demokracji i zasad.

Napadając na Ukrainę, bombardując cywilne obiekty, Federacja Rosyjska nie tylko złamała podstawowe zasady prawa międzynarodowego, ale też dopuściła się zbrodni przeciwko ludzkości. Giną niewinni mężczyźni, kobiety i dzieci. W ten sposób Rosja sama postawiła się poza społecznością międzynarodową w każdym obszarze swojej aktywności. Odpowiedzialność spada przede wszystkim na kierownictwo państwa z Władimirem Putinem na czele, ale w jakiejś części też na tych, którzy na niego głosowali, a teraz podtrzymują go w przekonaniu, że słusznie realizuje interes ich ojczyzny. Świat demokracji i zasad nie może pozostać obojętny wobec dramatu, który rozgrywa się na naszych oczach i tuż obok nas. W chwili najwyższej potrzeby apelujemy do rządu polskiego, wszystkich państw szanujących międzynarodowy ład i prawa człowieka, a także instytucji międzynarodowych, których zadaniem jest troska o pokojową współpracę, aby:

 1. Radykalnie obniżyły poziom stosunków dyplomatycznych z Federacją Rosyjską, wskazując jednocześnie tych przedstawicieli, którzy utrzymają komunikację techniczną w zakresie pomocy humanitarnej;
 2. Zapoczątkowały proces eliminowania Rosji ze struktur organizacji międzynarodowych, w tym także ONZ, która jest forum krajów szanujących prawo do samostanowienia każdego członka;
 3. Całkowicie zaniechały wymiany handlowej i współpracy gospodarczej z Federacją Rosyjską;
 4. Zamknęły granice dla obywateli Rosji, z wyłączeniem uchodźców i aktywnych przeciwników reżimu Putina;
 5. Zakazały na swoich obszarach organizacji imprez artystycznych, sportowych i handlowych (targi, wystawy) z udziałem podmiotów zarejestrowanych w Federacji Rosyjskiej;
 6. Wsparły postawienie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym osób odpowiedzialnych za popełniane wobec obywateli Ukrainy czyny ludobójcze;
 7. Wezwały swoje społeczności do pełnego bojkotu produktów żywnościowych i przemysłowych pochodzących z Rosji;
 8. Udzieliły efektywnego wsparcia humanitarnego i militarnego (dostawy broni i amunicji) walczącej Ukrainie.

Tej wojny o przyszłość Ukrainy i świata nie wolno przegrać. Niech żyje wolna i demokratyczna Ukraina

Podpis: Konferencja Ambasadorów RP, czyli stowarzyszenie byłych przedstawicieli RP, której celem jest analiza polityki zagranicznej, wskazywanie pojawiających się zagrożeń dla Polski i sporządzanie rekomendacji. Chcemy dotrzeć do szerokiej opinii publicznej. Łączy nas wspólna praca i doświadczenie w kształtowaniu pozycji Polski jako nowoczesnego państwa Europy, znaczącego członka Wspólnoty Transatlantyckiej. Jesteśmy przekonani, że polityka zagraniczna powinna reprezentować interesy Polski, a nie partii rządzącej
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Działania JK (tchórza też pewnie jakimś bunkrze schowanego) i jego PiS są niejednoznaczne, delikatnie ujmując. Oprócz zakazu lotów nie podjęli żadnych sankcji na Rosje!!!!
  @wan4
  Bo czekają na rozwój wypadków. Padną na kolana przed zwycięzcą, przysięgając, że cały czas byli po jego stronie, a rzucą się do gardła zwyciężonemu, przysięgając, że cały czas go potępiali. Kiwają się na barykadzie, bacząc, by nie spaść po niewłaściwej ( dla siebie) stronie.
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  Porzadny konkret w obszarze miedzyludzkim.
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  Wyizolować Rosję w każdym obszarze gospodarki i życia, a także kraje im sprzyjające, np. Serbię, która pomaga Rosjanom w podróżowaniu oo świecie.
  @Podatnik23
  Serbia Serbią a dziadek - specjalista od wykopków, ten dopiero wspiera Putina. Jak byly protesty na Bialorusi, to nikt nie zatrzymal sznuru tirów jadących tam i z powrotem. A teraz tez jeżdżą, z dziadkiem kartoflanym handlują? Jesli tak, to dziwie sie naszemu rządowi, powinien zakonczyc ten handelek.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  ten apel trzeba rozpowszechniać. Trzeba położyć kres polityce ustępstw wobec Rosji. Putin jako zbrodniarz wojenny powinien być wyeliminowany ze społeczności światowej.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  Na początek może niech Polska przestanie finansować putlerowską inwazję na Ukrainę.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Prawica pod firmą PIS markuje negację Putina. Od 2015 roku każdym działaniem zbliżali nas do Moskwy i pluli na Europę. To na co ważył się Putin ze swoimi ludźmi zamyka Rosję na długie lata przed dostępem do świata i cywilizacji. Będą żyć w potępieniu. Jeśli pisowcy wierzą w odrodzenie głowy hydry to są w potężnym błędzie. Putin jest zdolny do wywołania eksplozji w elektrowniach jądrowych. Zniszczy życie naszych pisowców i tych z Konfederacji. Nie uciekną. Spotka ich taki sam los jak reszty niewinnych ludzi.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Jak Jaruzel nam zgotowal stan wojenny, to 2 lub 3 ambasadorow poprosilo o azyl za granica. Bylem mile zaskoczony, bo to byli urzednicy komunistycznego panstwa, po nich nie mozna sie bylo wiele spodziewać. A co teraz robia ambasadorowie Rosji? Siedza po ambasadach i trzęsą portkami, ze ich Putin odwoła.
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  Dodam pomysł: wypowiadać umowy najmu mieszkań pracownikom ambasad rosyjskich - niech się wyprowadzają do hoteli, jeżeli hotele będą miały dla nich miejsca. Wiem, że w Warszawie wielu pracowników ministerstwa obrony federacji rosyjskiej wynajmuje mieszkania od polskich obywateli.
  @marinero787
  smieszny ten pomysl. Moze jeszcze nie sprzedawac im papieru toaletowego?
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @paella18
  Świetny pomysł. Niech się podcierają rublami.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0