Dostęp do leczenia psychiatrycznego jest w Polsce utrudniony. Specjaliści z całej Europy połączyli siły w ramach Aliansu przeciw Depresji. Pomagają pacjentom z depresją i promują wiedzę, która może pomóc w zapobieganiu zachowaniom samobójczym
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Polsce na depresję choruje ok. 1,5 mln osób, w  Europie w sumie ponad 18 mln osób. Pacjenci w Polsce mają problem z dostępem do leczenia, bo brakuje psychiatrów. Jak alarmowali eksperci z Kongresu Zdrowia Psychicznego, możliwość ze skorzystania z pomocy specjalisty w ramach NFZ jest często iluzoryczna - na konsultację czeka się kilka miesięcy.

Aby ułatwić pacjentom dostęp do wiedzy na temat zdrowia psychicznego, eksperci z 20 państw (z Europy oraz m.in. z Kanady, Australii) połączyli siły w ramach Europejskiego Aliansu przeciw Depresji (European Alliance Against Depression).

EAAD to  sieć specjalistów zajmujących się pacjentami z depresją i zapobieganiem zachowaniom samobójczym. Głównym celem tego sojuszu jest promocja zdrowia publicznego i edukacji oraz promocja opieki nad pacjentami z depresją i zapobieganie samobójstwom przez inicjowanie wielopoziomowych społecznych programów interwencyjnych.

Alians patronuje stronie internetowej Ifightdepression.com (dostępna jest pełna wersja w języku polskim), na której znaleźć można praktyczną wiedzę na temat objawów depresji, jej rozpoznania i sposobów postępowania w chorobie. Zamieszczone są tam również materiały do samodzielnego wykorzystania, np. test nastroju, który może pomóc w rozpoznaniu ewentualnego zaburzenia. Informacje podzielone są na sekcje dotyczące depresji wśród młodzieży i osób dorosłych. W serwisie znajdują się też poradniki dla nauczycieli, dziennikarzy, duchownych i policji dotyczące depresji, prowadzenia rozmów na jej temat, prawidłowego informowania. 

Alians przeciw Depresji miał swoje odsłony w 120 regionach Europy i świata, a od zeszłego roku jest w Warszawie - jako Śródmiejski Alians przeciw Depresji. Jest to nieformalny sojusz organizacji społecznych i osób zaangażowanych chcących sprzyjać dostrzeganiu depresji jako problemu lokalnego (w tym przypadku - w dzielnicy Śródmieście) i promocji pomocy osobom dotkniętym depresją. Twórcy aliansu zachęcają mieszkańców innych miast do podjęcia podobnej inicjatywy.

Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem