Bądźmy wszyscy, Polacy, Europejczycy, solidarni z Ukrainą! Powstrzymajmy Putina! Powiedzmy stanowcze "nie!" destrukcji demokratycznego świata, zasady nienaruszalności granic i praw obywateli i państw do samostanowienia!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Demonstracja solidarności z Ukrainą w Warszawie w niedzielę 20 lutego o godz. 13 na pl. Zamkowym!

 Związek Ukraińców w Polsce wraz z Komitetem Obywatelskim Solidarności z Ukrainą, fundacją Nasz Wybór, Ukraińskim Domem w Warszawie, Fundacją Edukacyjną Jacka Kuronia i Płast Polska zapraszają wszystkich - Polaków, Ukraińców i inne osoby, które nie zgadzają się na perspektywę wojny w środku Europy w XXI w. - na demonstrację w najbliższą niedzielę, 20 lutego, pod kolumnę Zygmunta w Warszawie.

Spotkajmy się o godz. 13, by wspólnie wyrazić swój sprzeciw wobec potencjalnej - kolejnej - agresji Rosji na Ukrainę, a także okazać solidarność z Ukrainkami i Ukraińcami w momencie rosnącego zagrożenia.

 ---

Apel o solidarność z Ukrainą i powstrzymanie agresji Rosji

Razem powiedzmy: "Jesteśmy z Ukrainą!" i "Nie zgadzamy się na wojnę!".

W 2014 roku Rosja rozpoczęła wojnę hybrydową z Ukrainą, okupując ukraiński Krym i rozniecając wojenną pożogę na Donbasie. Ta wojna spowodowała już ponad czternaście tysięcy ofiar i wypędziła z domów półtora miliona ludzi, destabilizując ukraińskie państwo. Była to odpowiedź Putina na ukraińską Rewolucję Godności, na niezgodę milionów mieszkańców Ukrainy, którzy wyszli na ulice swoich miast, walcząc o prawo do samostanowienia, demokrację i europejskie wartości.

W koncepcie rosyjskich przywódców jest miejsce tylko dla ludzi zniewolonych, upokorzonych i uległych! Dlatego Rosja podeptała traktaty międzynarodowe i swoje własne zobowiązania, a dzisiaj szantażuje Ukrainę i świat, grożąc kolejną inwazją i okupacją Ukrainy, która mimo wielu przeciwieństw wdraża trudne reformy włączające kraj do europejskiej wspólnoty.

Rosyjski plan służy realizacji imperialnych ambicji Putina, ma doprowadzić do zrujnowania dotychczasowego porządku międzynarodowego. W Europie ma panować chaos. Wówczas Moskwa będzie spokojnie prowadziła swoją egoistyczną politykę.

Coraz większa liczba międzynarodowych analityków zwraca uwagę, jak bardzo dzisiejsza polityka Putina przypomina strategię Hitlera z 1938 r., która doprowadziła do układu w Monachium, rozbioru Czechosłowacji, a rok później do wybuchu II wojny światowej.

Jeśli dzisiaj zgodzimy się na okupację Ukrainy przez Rosję, nie będziemy musieli długo czekać na kolejne agresje i roszczenia. Broniąc i wspierając Wolną Ukrainę, bronimy własny europejski dom. Rosja ubezwłasnowolniła już Wolną Białoruś i uczyniła z niej poligon dla wcielania własnej imperialnej ideologii. To przedsmak tego, co stanie się z nami, kiedy uznamy, że to Putin będzie dyktował nam swoje prawa. Nie możemy udawać, że nas to nie dotknie.

Obecna sytuacja pokazuje, że jedyną gwarancją bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie jest członkostwo Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej. Również o to walczyli i za to ginęli bohaterowie Rewolucji Godności. Tego domagają się obywatele Ukrainy dzisiaj. Tego, w imię pokoju i bezpieczeństwa w regionie, domagamy się także my! Wzywamy wszystkie narody Europy, wszystkie rządy państw członkowskich Unii Europejskiej i NATO do jak najszybszego rozszerzenia strefy bezpieczeństwa europejskiego na Ukrainę, Mołdawię i Gruzję. Wzywamy do realnego wsparcia Wolnej Białorusi. Tylko to powstrzyma rosyjskich imperialistów przed wdrażaniem swoich planów.

Wzywamy rządy całego świata – użyjcie wszelkich środków, aby nie dopuścić do realizacji destrukcyjnej polityki Putina oraz zachować integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy.

Bądźmy wszyscy, Polacy, Europejczycy, solidarni z Ukrainą! Powstrzymajmy Putina! Powiedzmy stanowcze „nie!" destrukcji demokratycznego świata, zasady nienaruszalności granic i praw obywateli i państw do samostanowienia!

Sygnatariusze:

Agnieszka Arnold

Adam Balcer

Bogumiła Berdychowska

Justyna Białowąs

Małgorzata Bielecka-Hołda

Adam Bodnar

Maryna i Włodzimierz Bogaczyk

Halina Bortnowska

Jarosław Chołodecki

Iza Chruślińska

Przemysław Czapliński 

Anna Dąbrowska

Tomasz Dostatni OP

Roman Drozd

Anna Engelking

Przemysław Fenrych 

Ewa Figel

Władysław Frasyniuk

Beta Fudalej

Grzegorz Gauden 

Konstanty Gebert 

Lucyna Gebert 

Agnieszka Glińska

Irena G. Gross 

Hanka Grupińska 

Igor Hałagida 

Hnatiuk Ola,

Bożena Iwaszkiewicz-Wronikowska 

Krystyna Janda 

Witold Klaus 

Jacek Kleyff 

Michał Klinger 

Maja Komorowska 

Agnieszka Korytkowska 

Marta Koval 

Sergiusz Kowalski 

Krzysztof Król 

Marcin Kula 

Danuta Kuroń 

Jarosław Kurski 

Agnieszka Lipska-Onyszkiewicz 

Magdalena Łazarkiewicz 

Barbara Malak 

Wojciech Maziarski

Andrzej Mencwel 

Jacek Michałowski 

Adam Michnik

Jerzy Onuch 

Wojciech Onyszkiewicz 

Jan Ordyński 

Ostaszewska Maja,

Ostolski Adam

Grzegorz Pac 

 Elżbieta Petrajtis-O`Neill

Marta Petrusewicz 

Bartosz Piechowicz 

Krzysztof Podemski 

Piotr Pogorzelski 

Paweł Prokop 

Danuta Przywara 

Tomasz Rakowski 

Jerzy Rejt 

 Andrzej Romanowski

Anka i Wilhelm Sasnalowie 

Adam Sauer 

Mariusz Sawa 

Sławomir Sierakowski 

Mirosław Skórka 

Anna Rosner

Andrzej Rosner 

Paweł Smoleński 

Eugeniusz Smolar 

Andrzej Sokołowski 

Krzysztof Sokołowski 

Grażyna Staniszewska 

Barbara i Krzysztof Stanowscy 

Jerzy Stępień 

Tomasz Stryjek 

Rafał R. Suszek 

Jarosław Syrnyk 

Małgorzata Szejnert 

Andrzej Szeptycki 

Środa Krzysztof

Magdalena Środa

Joanna Tokarska-Bakir 

Maria Topczewska 

Toruńczyk Barbara

Mirosław Tryczyk 

Magdalena Tulli 

Piotr Tyma 

Nedim Useinov

Marek Wilczyński 

Rafał Wnuk 

Michał Wojcieszczuk 

Anna Wolff-Powęska 

Ludwika Wujec 

Krystyna Zachwatowicz-Wajda 

Mariusz Zajączkowski 

Paweł Zbierski 

Maria Zmarz-Koczanowicz 

Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą

Związek Ukraińców w Polsce

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Słuszna sprawa, popieram.
  Przyłączam słownie się do apelu, a nawet narysuję coś kredkami na chodniku żeby wyrazić wsparcie. Myślicie że to wystarczy?
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @wujcioszeIa
  To co proponujesz?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Powinniśmy być solidarni z Ukrainą. Pomóżmy im!
  już oceniałe(a)ś
  45
  4
  Zaraz zaraz, jakie podpisy. Trzeba pomóc albo finansowo, albo militarnie. Np. zadeklarować znaczne zmniejszenie zużycia gazu, zadeklarować że jesteśmy gotowi poświęcić swój dobrobyt dla pokoju, itd.
  @licancabur
  Twój dobrobyt, bo u mnie jego nie ma. Jadłeś makaron z psią konserwą? Ja tak i nie raz. Zdarza się nie tylko to! To spadaj KOLES ze swojemi "mądrościami". Zgłoś sie dowojska, najlepiej darmo (dla idei). Znamy was, aż za dobrze tchórzy.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @staccato
  To gdzieś Ty tę tanią psią konserwę kupił? Tak pytam, bo z reguły od tych do naszego, homosapiensowego spożycia, to cenami niewiele się różnią. No ale komentarz ci się prawie udał.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @staccato
  Syty głodnego nie zrozumie! Masz rację Staccato.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Putin = Hitler
  @kimjanko
  Plus Kaczyński.
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  Skoro nie potrafimy poradzić sobie z PiS-em, to nasza solidarność z Ukraina mozna o kant d.... rozbić.
  już oceniałe(a)ś
  24
  12
  Ja tam sie nie boje, mamy w Polsce tylu patriotow ze ruski nie da ra dy! Bakiewicz, Bosak, Medlar jako kapelan i cala podlaska konfederacja nas obroni. Posle Braun, Ojczyzna w niebezpieczenstwie!!!
  @Rc99
  Jeszcze grupy rekonstrukcyjne, zapomniałeś. Oni też lubią się w wojnę bawić.
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  @Rc99
  Ja podobnie, oni wszyscy zgłosżą się do woja marsz!, aby ruskim spojrzeć "prosto w twarz", i godnie polegnąć, polec na POLU CHWAŁY, oczywiście za ojczyznę, Kaczyńskiego, Macierewicza, Komorowskiego, Dudę, Suskiego, Rydzyka, za Tuska i resztę feja erajny mord ich politichiennes, co na Iwanofrankiwsk będą spieprzali, gdy wybije godzina.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Popieram i dorzucam bojkot wszystkiego co ma wspolnego z panstwem rosyjskim. Unikam kupowania rosyjskich towarow. Nie ogladam zawodow z udzialem rosyjskich sportowcow, wspieranych przez to panstwo i wpierajacych to panstwo, patrz Putina. Na kazdy kroku przypominam, kto jest agresorem, a kto ofiara - tutaj nie ma symetrysmu.
  już oceniałe(a)ś
  12
  5
  A co na. to rządząca Polską opcja rosyjska, czyli PiS i Solidarna Polska?
  już oceniałe(a)ś
  7
  1