Proszę, nie, nie proszę, żądam, aby Pan działał na rzecz utworzenia jednej listy opozycji - zwraca się wyborczyni do senatora Andrzeja Kobiaka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

andrzej@kobiak.bydgoszcz.pl

Dzielę się z Wami listem, który wysłałam do senatora Kobiaka. Chcę wygranej opozycji w 2023. Zwycięży tylko jeden blok i jedna lista partii demokratycznych. Dlatego jako wyborczyni zwracam się z takim żądaniem do polityków.

Szanowny Panie Senatorze,

oboje przeżyliśmy wiele lat w PRL-u i doskonale wiemy, jak chaotyczny to był czas. Czy nie odnosi Pan wrażenia déjà vu? Przecież powoli pogrążamy się w bagnie dobrze znanym naszemu pokoleniu.

Na Pańskiej oficjalnej stronie zatytułowanej "Senator dialogu" od 28 kwietnia 2021 gości grafika wskazująca przewagę zjednoczonej opozycji nad PiS-em. Właśnie: gości, bo oprócz dwóch zdań pod zdjęciem nie doczekała się niczego więcej. A przecież to wielka rzecz, która powinna być tematem narad, rozmów, rozważań. Do wyborców powinien napływać nieustanny przekaz o nadziei, którą niesie, o pracach podjętych dla jej spełnienia.

Dlaczego milczy Pan na ten temat?  Proszę, nie, nie proszę, żądam, aby Pan działał na rzecz utworzenia jednej listy opozycji.

Wybory 2019 jasno pokazały, że przeliczanie głosów według metody D'Hondta faworyzuje duże bloki partyjne. Mimo że opozycja (startująca w trzech blokach), otrzymała prawie milion głosów więcej, to przegrała ze ZJEDNOCZONĄ prawicą. 235 mandatów dla prawicy przeciw 213 dla opozycji mówi samo za siebie - kluczem do wygranej jest konsolidacja. To nie jest wiedza tajemna, lecz powszechna. Proszę zatem wziąć ją pod uwagę w swojej działalności.

Jeśli nie powstanie JEDNA LISTA WYBORCZA OPOZYCJI, nie będę marnować swojego głosu w najbliższych wyborach.

Z poważaniem

Maria Filipowicz

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Pani słusznie oburzona , w brew intencjom poprze PiS.
  @korab1
  bo budzenie z PISu to nie są głosy dla demokracji liberalnej, tylko na faszyzm, który żywi się poczuciem krzywdy głupców.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @ityle
  Jaka znowu desperacja? To czysty idiotyzm, nie taki znowu oryginalny w polskim elektoracie, od lewa do prawa.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @rafar
  Widzisz, nie pogadamy. Coś od jakiegoś tygodnia czyści mi niektóre posty. 5 już zniknęło, nie wiem o co chodzi.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @korab1
  Obudzi? Dla oglądaczy TVP to wina Tuska, chociaż doceniam optymizm w ludziach, ale jak pokazuje praktyka najgorsze co może się zdarzyć, to
  1) opozycja będzie mieć nadzieję że PiS sam przegra bo poczekamy póki sam upadnie lol
  2) duża część elektoratu opozycji zdecyduje się na bojkot
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Kolejna idiotka szykująca zwycięstwo Dojnej Zmianie poprzez bojkot wyborów. Choć może nie doceniam przewrotnej inteligencji i jest to list pod pseudonimem jednej z wdów Gosiewskich:))
  już oceniałe(a)ś
  33
  8
  "Mimo że opozycja (startująca w trzech blokach), otrzymała prawie milion głosów więcej, to przegrała ze ZJEDNOCZONĄ prawicą."

  Ale to akurat jest wina rozkładu głosów w okręgach, a nie ordynacji. Opozycja wygrywa tylko w dużych miastach, jak będzie jeden blok to wygra w tych miastach bardziej, ale nic się nie zmieni na prowincji. Zamiast marnować czas na pieprzenie o jednoczeniu i obrażanie się trzeba walczyć o głosy poza dużymi miastami.
  @axoloek
  ważne, dzięki!
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  Rozumiem rozgoryczenie. Też czekam na wspólną listę zjednoczonej opozycji.
  Ale prawda jest taka, że "obraza" i powstrzymanie się od głosowania to de facto głos na PIS. Więc jednak lepiej się zastanowić przed podjęciem takiej (emocjonalnej) decyzji.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  kolejny liścik z Nowogrodzkiej?
  @anaren12
  Bardzo być może, jednak to nasza ukochana Wyborcza ten liścik opublikowała. Przecież nie pod przymusem.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @rafar
  przekręcisz do Adama?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  do Pani Oburzonej: "jedna lista, jedna partia, jeden naród... - te hasła źle mi się kojarzą z przeszłości.
  Dlatego nie ma sensu tworzyć sztucznej "jednej opozycyjnej listy" . Wystarczy zagłosować na jedną z dwóch najlepiej rokujących partii i głos się nie zmarnuje.
  już oceniałe(a)ś
  16
  4
  Z szantazystami się nie negocjuje. PIS dziękuje za nie oddanie głosu
  @skorlon
  czyli oddanie na pis
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Nowy rodzaj szantazu. To nie glosuj.
  już oceniałe(a)ś
  13
  3