Pewne odsunięcie PiS od władzy nastąpi wówczas, gdy będzie jedna lista partii demokratycznej opozycji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Grzegorz.Schetyna@sejm.pl

Szanowny Panie Pośle,

następne wybory powinny położyć kres destrukcji państwa. Dlatego konieczne jest skonstruowanie Bloku Demokratycznego. Pewne odsunięcie PiS od władzy nastąpi wówczas, gdy będzie jedna lista partii demokratycznej opozycji.

Obserwuję Pana polityczną działalność.  19 grudnia 2021 na placu Wolności we Wrocławiu mówił Pan: „Nie pozwolimy, aby PiS zniszczył wolne media, rujnował naszą pozycję w UE. Potrzebna jest zjednoczona opozycja w walce o wolność mediów i w walce o zwycięstwo w wyborach".

Ma Pan wieloletnie doświadczenie w sprawowaniu ważnych urzędów: od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, przez Marszałka Sejmu, po Ministra Spraw Zagranicznych. Niech Pan wykorzysta swoją wiedzę i doświadczenie w negocjacjach z partiami opozycji.

Apeluję usilnie, aby słowa wypowiedziane do tysięcy manifestantów na placu Wolności o zjednoczeniu opozycji stały się faktem. Aby zamiar utworzenia wspólnej listy nie rozbił się o partykularne interesy partii politycznych.

Z wyrazami szacunku

Bernadeta Andruszkiewicz

Czytaj także

Czy zjednoczenie partii demokratycznych i wspólna lista pozwolą nam wreszcie wygrać wybory

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  PIS + konfa, czyli PIS na dopalaczach, ciągle nam grozi. Co z tego, że władza stała się żałosna, słaba, skoro ma wyznawców, a nie wyborców i sprzyja jej system wyborczy?

  Podoba mi się pomysł policzenia tego dokładniej. Żeby miało to ręce i nogi ktoś profesjonalnie powinien to zrobić tak, żeby było czytelne i intuicyjne. To trudne zadanie, ale zespół redakcyjny wsparty przez ludzi profesjonalnie zajmujących się takimi badaniami na pewno temu podoła. Chodzi o pokazanie kierunków i istotnych różnic. Potrzeba tez profesjonalnego grafika, który wie jak możliwie najprościej zaprezentować takie dane.

  Przy założeniu obecnych sondaży jako wyniku wyborczego, można wyjść od porównania (przy użyciu kalkulatora głosy na mandaty):

  (opozycja osobno) <-> (PIS i konfa osobno)
  (opozycja osobno) <-> (PIS i konfa w koalicji)

  potem

  (opozycja razem (prosta suma)) <-> (PIS i konfa osobno)
  (opozycja razem (strata N1 wynikająca z wykluczania się)) <-> (PIS i konfa osobno)
  (opozycja razem (rosnąca strata N2 wynikająca z wykluczania się)) <-> (PIS i konfa osobno)
  (opozycja razem ({jaka wartość stanowi granicę opłacalnośc wspólnego bloku})) <-> (PIS i konfa osobno)

  potem to samo dla (PIS i konfa w koalicji)

  Potem dwa bloki opozycyjne, te same pytania i porównania. Z tego może wyłonić się jakiś wzór do analizowania dalej. Czy elektoraty opozycyjne rzeczywiście się wykluczają w obliczu takiej katastrofy, etc. Wspólna baza wiedzy, do której można się odnosić, a nie chaos informacyjny jako łatwy łup do strollowania.

  Apeluję do redakcji o próbę zmierzenia się z takim tematem. Może się okazać, że to bardzo mocny argument!
  @ityle
  Podpisuję się wszystkimi czterema kończynami.
  Brakuje mi również rzetelnej dyskusji, na czym owo zjednoczenie opozycji ma polegać. Wbrew pozorom, wachlarz możliwości jest całkiem szeroki a różnym poziomom integracji odpowiada różny odsetek elektoratu negatywnego, stanowiącego nieunikniony wyborczy koszt danego połączenia. Połączenie wspólną listą ( i - o zgrozo -programem) Gowina z Biedroniem jest przykładem skrajnym, można jednak wskazać wiele innych, łagodniejszych kombinacji, które będą wystarczające by zachęcić potencjalnych wyborców do.. zostania w domu)
  Na pewno trzeba określić pewne minimum zasad programowych, którymi musi kierować się ugrupowanie chcące korzystać z szyldu opozycji demokratycznej. Widzę w tym znaczącą rolę dla odpowiedzialnych mediów.
  Z mojego punktu widzenia, owe minimum to m.in. depisyzacja, deklerykalizacja, proeuropejskość, przywrócenie praworządności, prawa człowieka.

  Mimochodem dotykamy tutaj głównej bolączki naszej opozycji: PROGRAMY.
  Nie kartki A4 z hasłowym spisem treści do wymachiwania na wiecach a właśnie Programy. Czyli poparte analizami opracowania think-tanków mówiące szczegółowo CO, JAK i w jakiej kolejności trzeba zrobić, żeby móc spełnić składane obietnice. Najlepiej w formie projektów ustaw.
  Niestety, wymaga to dwóch niewygodnych rzeczy, których partyjny beton bardzo nie lubi: wykonania konkretnej PRACY i złożenia jednoznacznych, WIĄŻĄCYCH DEKLARACJI politycznych.

  Mówienie "najpierw odsuńmy PiS a potem pomyślimy co dalej" uważam za skrajnie nieodpowiedzialne. Odsunięty PiS będzie miał wciąż na tyle dużo możliwości wkładania kija w szprychy, żeby nie było czasu na żadne "potem".
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  To w ciągu miesiąca już trzeci list (apel) GW p. Bernadety Andruszkiewicz.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Gazeto, jakos dziwnym trafem, trafiaja tu listy tylko do Tuska, Schetyny i do PO, a czy nikt nie pisze do Zandberga, Czarzastego, Anny Mari Zukowskiej ? Jak Tusk proponuje zjednoczenie, to podnosi sie wrzask Zakowskiego i innych wielbicieli lewicy ze Tusk rosci sobie prawa do decydowania za lewice. Jak mozna mowic o zjednoczeniu opozycji, jak lewica dzieli sie wewnetrznie
  @Rc99
  czy wy na serio węszycie tutaj spisek? Tych listów jest pewnie nie tak wiele niż się może wydawać. Skąd przekonanie, ze "jakimś dziwnym trafem" coś się dizeje? NIe bierzesz pod uwagę, że po prostu taki list został wysłany i taki opublikowano? Pisałeś list do Zandberga i Czarzastego i wyborcza uparcie go nie publikuje? Może spróbuj taki napisać po prostu i go wyślij!
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Biedni, sfrustrowani wyznawcy GW czekający na swoją Brukselę.
  już oceniałe(a)ś
  2
  7