Sięgnęliśmy dna, jeśli chodzi o bezprawie, ostentację w ignorowaniu porządku prawnego i dążeniu bez jakichkolwiek reguł do zabezpieczenia swoich interesów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mec. Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy jest jednym z pełnomocników sędziego Waldemara Żurka, którego neosędziowie chcą postawić przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Uzdrawianie Sądu Najwyższego

 Ta sprawa pokazuje, do jakiej patologii obecna władza doprowadziła polski wymiar sprawiedliwości. Od samego początku rządów PiS chodziło o jedno: aby sądy, sędziowie i ich wyroki były pod całkowitą kontrolą.

Każdy taki arogancki, wręcz bezczelny atak na podstawowe wartości i zasady funkcjonowania sądownictwa w demokratycznym państwie prawa powoduje oburzenie. Nadal nie wierzę, że to się dzieje w naszym Pałacu Sprawiedliwości, miejscu, które zawsze było symbolem najwyższych standardów, prawnych i moralnych.

Zasiada tam wciąż pięćdziesiątka prawdziwych, legalnie powołanych sędziów, którzy swoją codzienną postawą i orzeczeniami starają się bronić godności Sądu Najwyższego, ocalić jego niezależność i pozycję konstytucyjną.

Druga zaś pięćdziesiątka – powołana poza obowiązującym porządkiem prawnym, z Małgorzatą Manowską na czele, stara się za wszelką cenę obronić swoje miejsca i uposażenia w Sądzie Najwyższym, przejmując kontrolę nad tym najważniejszym sądem w Polsce i czyniąc z niego atrapowy organ na usługach rządzących.

Sięgnęliśmy dna, jeśli chodzi o bezprawie, ostentację w ignorowaniu porządku prawnego i dążeniu bez jakichkolwiek reguł do zabezpieczenia swoich interesów. Cóż z tego, że składu orzekającego nie można dowolnie zmieniać według własnego widzimisię?

Cóż z tego, że nie można orzekać we własnej sprawie? Wie to każdy student prawa.

Grupie uzurpatorów wydaje się, że uda się w ten sposób przyklepać swój status i przywileje. Otóż nie!

Wasze dni w Sądzie Najwyższym są policzone. To nie jest moja czy czyjakolwiek opinia. To konstatacja, która jednoznacznie wynika z kilkunastu wyroków europejskich trybunałów, nad którymi nie macie kontroli i które za każdym razem bezlitośnie punktują i obnażają zniszczenia dokonane w ostatnich latach w polskim sądownictwie.

Będziecie musieli oddać togi i birety, które nigdy wam się nie należały.

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Oraz pieniądze ! A te oddaje się trochę boleśniej niż berecik ...
@igo55rek
Z odsetkami, przez te lata byli na bezpłatnych urlopach.
już oceniałe(a)ś
22
0
@igo55rek
A ubranka powinni nosić na codzień, żeby każdy z daleka widział kto zacz
już oceniałe(a)ś
13
0
@jabberwocky-3422
Jak najbardziej ! Dożywotnio !
już oceniałe(a)ś
12
0
@igo55rek
Zwłaszcza, jak się siedzi.
już oceniałe(a)ś
11
0
@igo55rek
pisowskie śmiecie
już oceniałe(a)ś
11
0
@Ww6119
Ale odsetki po realnym a nie zaniżonym przez GUS procencie.
już oceniałe(a)ś
2
0
Tak właśnie!

Uzurpatorzy, nawet ci w "sędziowskich togach" odpowiedzą w każdej formie za bezprawie, którego są twórcami, realizatorami i posłusznymi partyjnymi funkcjonariuszami.

Oby jak najszybciej to nastąpiło.
Oby...
@Melania65
Każde państwo ma jakąś własną mafię, natomiast partia przewrotnie zwana Prawo i Sprawiedliwość jest pierwszą mafią, która ma własne państwo.
już oceniałe(a)ś
13
0
To nie sędziowie ,to zwykli bandyci łamiący polskie prawo
@zbijan1
nie wiesz przypadkiym ~zbijan1 czy ta Justyna Dobrosz-Oracz po wywiadzie ze tom łotłuszczonom maciorom, co je na bildzie powyżyj, musiy sie kompoć i dezynfekowoć za kożdym razym?
już oceniałe(a)ś
6
6
@elektromonter_6kV
Za kożdym! Dwakroć!
już oceniałe(a)ś
5
1
@realista_eu
Baba na zdjęciu wygląda jakby chciała dać z grzywy biednej Justynie..
już oceniałe(a)ś
4
0
Oprócz tóg, łańcuchów i biretów mają oddać pieniądze, które straciliśmy na skutek ich bezprawnych działań - w Euro - ile "na łebka" to się przeliczy jak oprzytomnieją i zatrzymają licznik !
już oceniałe(a)ś
202
1
Nie zapominajmy o nielegalnie osiągniętych dochodach!
@Lealola
Trudniej jest udowodnić bezpodstawne wzbogacenie gdy jest to osoba mianowana....
już oceniałe(a)ś
2
1
Destrukcja wymiaru sprawiedliwości przez pisiory w niespełna 6 lat pokazuje słabość systemu, który dopuszcza, aby prokurator mógł zostać sędzią. Trybunał byłby nie do zrujnowania, gdyby w zapisie konstytucyjnym było precyzyjnie określone - sędziami TK i SN mogą byc jedynie profesorowie zwyczajni. Czyli przykładowo Matczak mógłby zostać sędzia SN i TK, ale Manowska nie mogłaby, również NIKT z obecnych sędziów TK i neosedziow SN.
System był już chory przed pisią deformą, a po delegalizacji PiS wymaga gruntownej przebudowy.
Podstawowa zasada każdego systemu jest podział władzy czyli minister jako egzekutywa nie może być judykatywą czyli prokuratorem generalnym. Niezdrowe jest również przepływ pomiędzy zawodami prawniczymi. Prokurator, adwokat nigdy sędzią nie zostanie. Potrzeba sędziów zawodowych o określonych perspektywach kariery zawodowej.

Najistotniejsza dla obywateli kwestią, jest powszechna dostępność do usług prawniczych. Wynagrodzenie obsługi prawnej ustalone ustawowo według wartości przedmiotu sporu, tak samo jak koszty sądowe, to konieczność w demokratycznym państwie. W tej tak zasadniczej kwestii PiS nawet się nie zająknął, co obnaża fałszywość pisiej deformy systemu.
Dla zwykłego obywatela najważniejsza jest łatwe zrozumienie systemu sprawiedliwości jak i powszechna jego dostępność. Powszechnej dostępności nadal w Polsce brak, a system został przez PiS dodatkowo zagmatwany. Jak obywatele maja zrozumieć system prawny, wymiar sprawiedliwości, skoro minister tego resortu publicznie ujawnia własna ignorancję wobec systemu i trójpodziału władzy? Zastanawia, jak osoby o takim niskim stopniu pojmowania abstrakcji systemowych, otrzymały dyplomy uniwersyteckie?
@style
Co z tego że byłby taki zapis w Konstytucji ? Co znaczy dla Pisu złamanie Konstytucji ? Żaden zapis Konstytucji nie zabezpiecza przed jej złamaniem .
już oceniałe(a)ś
22
1
pierwsze 2 ustawy nowego sejmu po wygranych z tym gangsterskim pisem w 2023 r wyborach to zmiana ustaw o sądzie najwyższym i trybunale konstytucyjnym przez uchylenie wszystkich kuriozalnych zmian z okresu władzy '' dobrej zmiany '', oczywiście z unieważnieniem wszelkich powołań do tych organów tych nibysędziów, ze skutkami co do niezaliczalności ich okresów pracy tam jako stażu ''zawodowego'' - to łatwe zadanie
już oceniałe(a)ś
9
0
@style
Głównie z UJ - tam są największe "osiągnięcia"!
już oceniałe(a)ś
6
0
@style
A nie ma profesorów popierających PiS całym sercem? Sad najwyższy i TK to nie jest uczelnia gdzie pisze sie teoretyczne opracowania, profesorów praktyków jest bardzo mało , przesuwanie miedzy zawodami nie ma znaczenia znaczenie ma nieskazitelność charakteru.
już oceniałe(a)ś
3
0
@style
Mądra wypowiedź ale z własnego doświadczenia wiem że to całe środowisko sędziowsko-prokuratorsko-adwokackie to towarzystwo wzajemnej adoracji. Często przeciągają sprawy latami bo jest im to na rękę. Ba na wokandę trafiają sprawy które już n a etapach postępowania przygotowawczego powinny być umorzone
już oceniałe(a)ś
3
1
@style
System był i jest dobry tylko ludzie pokroju Dudy na stanowisku prezydenta RP umożliwili im omijanie zapisów od Konstytucji RP począwszy na każdym akcie prawnym podpisanym przez Dudę.I za nominację każdą z osobna rękoma Dudy przez dwie kadencję oskarżam Dudę,źródło wszelkiego zła,które się rozpleniło po całym kraju. Teraz tylko czekam, jak namaści Świączkowskiego na sędziego Trybunału Przyłębskiej,co będzie dowodem na moją powyższą ocenę.
już oceniałe(a)ś
5
1
@antas
Jak już, to wymień też UW i jego wybitnego absolwenta Jarosława Aleksandra Rajmundowicza K. By sprawiedliwości zadośćuczynić. Hej!
już oceniałe(a)ś
1
0
@style
W mojej ocenie zakaz przechodzenia pomiędzy zawodami prawniczymi tylko pogłębi obecne patologie. Teraz głównym dojściem do zawodu sędziego i prokuratora jest państwowa szkoła kadr, do której najczęściej trafiają ludzie, którzy przez całe życie się uczyli i wychodzą z niej urzędnicy wymiaru sprawiedliwości, bez doświadczenia życiowego. Ta szkoła jest zresztą dzieckiem obecnego ministra i obecnej prezes SN. Tymczasem sędzia, to nie tylko znajomość prawa i jego stosowania, ale także doświadczenie życiowe i etyka.
już oceniałe(a)ś
1
0
Każdy nominat neoKRS jest uzurpatorem. Każdy z nich wie, że to nie jest legalny organ i nie może mianować niezawisłych sędziów. Także muszą oddać nienależne wynagrodzenia, które przysługują legalnym sędziom.
@Glos_2017
Mam nadzieję, że pisząc "także" masz na myśli "również" a nie "tak, że".

A owszem wynagrodzenia również mają oddać!
już oceniałe(a)ś
7
0
Jasny i precyzyjny wywod. O to chodzi tym nowosędziom bez godnosci i profesjonalnemu dorobku, za to z przetrąconymi kręgoslupami.
@Wiesław Rostkowski
Niestety, najsmutniejsze jest to, że to się dzieje za przyzwoleniem a nawet aprobatą sporej części moich rodaków.
już oceniałe(a)ś
6
0