Czytelniczki komentują list programowy Szymona Hołowni do Stanisława Brejdyganta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wymiana listów między Stanisławem Brejdygantem a Szymonem Hołownią sprowokowała szerszą dyskusję o poglądach lidera Polski 2050, zwłaszcza że jako redakcja opowiedzieliśmy się za wspólną listą partii opozycyjnych. Większość czytelników była wobec Hołowni krytyczna, ale pojawiły się także głosy poparcia.

link do listu Stanisława Brejdyganta do Szymona Hołowni

link do odpowiedzi Szymona Hołowni

https://wyborcza.pl/7,162657,28037003,do-szymona-holowni-od-tego-jak-pan-sie-zachowa-zaleza-losy.html

Hołownia raczej ma mój głos

Nie mam zaufania do ekipy Tuska, Sikorskiego i Kopacz. Pokazali, co potrafią i himalaje zmian na lepsze to jednak nie były. Byłam zdegustowana, kiedy podczas kampanii prezydenckiej, mając słabe sondaże, nie poparli Szymona Hołowni, który miał szanse wygrać z Dudą. Woleli zagrać o swoje, zmieniając kandydata, bo celem nie było odsunięcie PiS od władzy. Celem było zwycięstwo. Więc nie rozumiem dzisiejszych ataków na Hołownię.

Zaufajcie wyborcom, miłośnicy demokracji.

Niepokojący sukces Hołowni ani KO, ani "Wyborczej" nie jest w smak? Bo Hołownia nowy? Bo tamci lepsi? Platforma skompromitowała się arogancją. Mojego głosu nie dostaną. Hołownia raczej tak.

Czytelniczka

Każdy musi mieć wybór

Przekonał mnie Hołownia do dwóch bloków. Myślałam ostatnio, co robić, żeby każdy obywatel miał na kogo głosować. I ten z Warszawy, i ten z Hajnówki.

Małgorzata

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Chyba żyje Pani w jakiejś alternatywnej rzeczywistości, albo w b. Szczeknej bańce. To nie będą normalne wybory. To będą wybory o być albo nie być Polski, jako kraju demokratycznego, w UE i kraju wolnego, wolnych obywateli.
@tommywolf
Hołownia zrobi wszystko by dojna zmiana rządziła do 2050 roku.
już oceniałe(a)ś
8
1
@tommywolf
Przecież to nieważne. Liczą się partyjne interesiki, ambicyjki Szymusia i innych o to, żeby do 2050 roku rządził PiS.
już oceniałe(a)ś
4
1
@tommywolf
Gdy Kaczyński wymyślił wybory kopertowe, odcięła się od nich od razu Kidawa-Błońska, przodująca dotychczas w sondażach opozycji. Kosztowało to ją utratę głosów w sondażach. Próbowali to wykorzystać Hołownia i Kosiniak, mimo jawnie antydemokratycznej ordynacji aspirujący do urzędu prezydenta. Już po upadku pomysłu Kaczyńskiego PO wystawiła Trzaskowskiego, bo szlachetny odruch Kidawy nie został zrozumiany przez wyborców. Wtedy Hołownia pokazał, na co go stać: w drugiej turze nie poparł Trzaskowskiego. Taka prawda.
już oceniałe(a)ś
0
0
Metoda D'Hondta wyklucza 2 bloki opozycji w walce 1 koalicyjnym PIS-em i tylko to się liczy aby wygrać w wyborach. Ten kto wygrał choćby 1 głosem bierze wszystko. Kto tego nie rozumie to nie rozumie polityki
@starydoc
Widzę że nie wiesz jak działa ten system
już oceniałe(a)ś
16
6
@starydoc
Nie będzie żadnych dwóch bloków. Bedzie KO, Hołownia, Lewica, PSL, pieron wie, może jeszcze się ze dwie kanapy osobno objawią przed wyborami. Łaskawie zgodzą się, po kłótniach i przepychankach, na wspólnych kandydatów w wyborach do Senatu (a i to z fochem). Bo nikt mi nie wmówi, że lewica pójdzie w koalicję z Hołownią, albo Kosiniakiem. Ten ostatni znów, żeby ratować stanowisko, przyklei się do jakiegoś populisty. Tylko że tym razem może to nie wystarczyć i głosy tych paru procent wyborców pójdą się j... Z Lewicą też nie wiadomo, tam już teraz mocno fermentuje. A rządy PiSu będą dalej niszczyć Polskę.
A później będą "wina Tuska". Bo według Hołowni, Czarzastego i innych najlepiej by było, żeby najsilniejsza póki co partia opozycyjna się samorozwiązała. To też chyba mokry sen Żakowskiego.
już oceniałe(a)ś
6
4
@starydoc
Dokladnie tak. Dlatego albo się ta nieudolna opozycja zjednoczy, albo równie dobrze można odpuścić ten cyrk.

#JednośćAlboPiS
już oceniałe(a)ś
3
1
@ironic
Jeśli tak się stanie, nie będzie źle, a im później tym lepiej.
Nie można dopuścić by dziaders Tusk zniszczył opozycję, bo walczymy o przyszłość, a nie trwanie POPiSu.
już oceniałe(a)ś
0
5
@starydoc
Nie masz pojęcia jak działa metoda d'Hondta. Ona nagradza dodatkowym mandatem zwycięzcę w okręgach wyborczych. Na poziomie okręgów, a nie na poziomie globalnym. Wystarczy, że PiS nie będzie pierwszy w połowie okręgów i nie będzie żadnego bonusu.

Jeden blok zawsze jest pod kontrolą najsilniejszej partii. A KO odstraszy od siebie wyborców Hołowni i PSL-u. Zawsze tak było, że wyborcy PO głosowali na kandydatów PSL-u, ale wyborcy PSL-u mając do wyboru kogoś z PO lub kogoś z PiS-u głosowali na pisowca.
już oceniałe(a)ś
1
1
@starydoc
Bzdura. Tracą ci, którzy nie przejdą progu wyborczego. Ale co tu będę strzępił klawiaturę, ty wiesz lepiej.
już oceniałe(a)ś
0
1
A mnie nie przekonał.
@ironic
Mnie też.
już oceniałe(a)ś
2
0
Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć, co było takiego złego za czasów rzadu PO, czyli Tuska, Sikorskiego etc.?
Czy ktoś tych ludzi wtedy prześladował?
@Piotr667
A kto wymościł drogę (rozmaitymi błędami ,i zaniechaniem ) PiSowskiemu faszyzmowi ?
Św. Mikołaj ?
już oceniałe(a)ś
6
26
@igo55rek
Myśle ze do wygranej PiS dużo przyczynił się kryzys migracyjny w 2015r. I głupota, naiwność i zaniedbania wtedy rządzących.
Ale PIS nie miał by pieniędzy na 500+, gdyby nie gospodarzenie za czasów PO. Pieniądze zostały mądrze zainwestowane w infrastrukturę, Polska się rozwijała. PiS zastal kraj nie w ruinie, tylko w dosyc dobrym stanie.
To mnie najbardziej wk****a. Ze ludzie tego nie widza. Skandale i złodziejstwo są dzisiaj nie do porównania do tamtejszych.
O wprowadzaniu faszyzmu i niszczeniu demokratycznych przez tych przerażająco śmiesznych, wręcz absurdalnych typów nawet nie wspominając.
już oceniałe(a)ś
41
0
@igo55rek
Raju na ziemi ci się zachciało? Gdzie są ludzie, tam nigdy raju nie będzie. Zawsze będą grupy zadowolone, nie zadowolone. Nigdzie nie ma ludzi idealnych - jeśli znasz takie rajskie państwo - choćby tylko z kilkumilionowym społeczeństwem też nie będzie raju. W każdym społeczeństwie ludzie mają różne poglądy, często bardzo od siebie odległe.
już oceniałe(a)ś
16
0
@Piotr667
Kompromis aborcyjny
już oceniałe(a)ś
3
2
@Piotr667
prześladowało ich dwóch agentów: bieda z nędzą
już oceniałe(a)ś
5
5
@Piotr667
Wszystko prawda , co piszesz . Dodałbym może ten rodzaj pychy , której skutkiem były te zaniedbania , ale patrzmy w przeszłość tylko jeśli ma przełożenie na naprawę przyszłości .
już oceniałe(a)ś
2
9
@Kacperka
Zgoda , ale idealizm nie ma tu do rzeczy . Patrzę i słucham . W jakim stopniu słowa kompatybilne są z czynami . ,, Po owocach poznacie .. "Tylko tyle i aż tyle .
już oceniałe(a)ś
1
4
@Piotr667
NIC !!!! To był najlepszy okres w 1000-letniej historii Polski... a dzięki głupkom wioskowym i parafialnym ćwokom cofnęliśmy się o półwiecze.
już oceniałe(a)ś
22
1
@misiaczki
A to przed PO, Polska była krainą miodem i mlekiem płynącą?
już oceniałe(a)ś
15
0
@Piotr667
Prześladowań nie było, ale czy tylko to się liczy?
Przede wszystkim PO niewiele zrobiła dla szarych ludzi, dla nich był to obcy twór, który w dodatku zjada ośmoirniczki. Trzeba i nad takimi się pochylić i coś im dać.
Ponadto uległość wobec Kościoła, nieruszanie kompromisu aborcyjnego, choć już twedy było widać, że w praktyce jest to prawie tak zabójcze, jak teraz.
Pobłażliwośc dla ruchu nacjonalistycznego, wynoszenie pod niebiosa Dmowskiego, wreszcie rejestracja ONR.
Służba zdrowia w marnym stanie, praktycznie nie zmienionym.
Pamiętamy w Warszawie rządy pani HGW - jej wypowiedzi na temat Parady Równości, pamiętamy i odczyliśmy - niektórzy z nas = na własnej skórze skutki tolerowania kradzieży mieszkań, prześladowania lokatorów, wyrzucanie z domów - to co zdemaskował Jan Śpiewak.
NIe chciałam rządów PiSu, ale na PO nigdy nie głosowałam/
już oceniałe(a)ś
2
10
@RK1965
NO właśnie - to jest odpowiedź. Cwoki i wsioki to też obywatele, którzy niejednokrotnie miewają się dużo gorzej niż Ty, a ich dzieci mają dużo gorszą edukację.
Oni się zemścili na nas - chcieli uszczknąć coś doa siebie. Im się udało.
Ja zresztą tego nie rozumiem - przecież większość Polaków ma wiejskie korzenie, większość zapieprza do kościółka i wykonuje fałszywe gesty.
już oceniałe(a)ś
4
5
@igo55rek
Czyli wymagasz usprawiedliwienia pisu? Bo nie miał żadnego koalicjanta i mógł przez 4 lata mieć pełną większość i rozwalić wszystko? To ci się podoba? Jednowładstwo? To dzięki potrzebie koalicjantów, wygrywające partie mają dodatkowy hamulec przed zrobieniem wszystkiego co tylko sobie wymarzą. PO miało kościółkowego koalicjanta, który dodany do własnych, kościółkowych posłów nie miało żadnych szans na rozdzielenie państwa od kościoła. Nawet SLD przy koalicji z PSL nie było w stanie dokonać rozdzielenia kościoła od państwa. Gdyby chcieli sami to forsować w parlamencie, to mielibyśmy co rok wybory - to ci odpowiada? Nie wspomnę już o elektoracie, który od początku przemian ma rozdwojenie jaźni. Mało kto głosuje, żeby cały kraj miał się lepiej - większość elektoratu patrzy tylko na koniec własnego nosa.
już oceniałe(a)ś
4
0
@mikikiki-3
A śmieszna wysokość składek na KRUS? To pies? A regularne dopłaty od hektara z UE? To pryszcz? A 500+ dla wszystkich, bez względu na dochody - płacone przez wszystkich pracujących i emerytów zusowskich? Brak konieczności składania zeznań podatkowych? To dla ciebie mało?
już oceniałe(a)ś
0
0
@Piotr667
Za dużo autostrad, dróg mostów i stadionów ...długo by wymieniać co jeszcze wybudowali . Ciemny suweren wolał by za to dostać kasę do ręki.
już oceniałe(a)ś
3
0
@Piotr667
Nic dodać nic ująć!
już oceniałe(a)ś
1
0
@ex-terra
Lepszy od tego co pis kobietom zafundował i dzięki czemu kobiety umierają.
już oceniałe(a)ś
2
0
powtorzy sie 1990 rok.To wtedy 8 mln Malgorzat i Januszow zaglpsowalo na odmienca Tyminskiego.
@Jan Musial
I znow ta nieukrywana pogarda .. fuj
już oceniałe(a)ś
5
12
A mnie Holownia nie przekonal i nie przekona. Stal sie celebryta politycznym. Dba o swoje ego i nie ma nic do przedstawienia polakom. Probuje wszystkim narzucic swoje racje nie majac zielonego pojecia czasami o czym mowi. Niech leppiej pisze ksazki i nie maci ludziom w glowie. Tak sie osaczyl w swojej wizji swiata ze nie przyjmuje zadnej dyskusji. Nie oddalbym ani centa na niego. Szkoda sobie zawracac nim glowe.
@wldb
to co, przekonali cie politruki z PO? Od kiedy oni mysla o Polsce?
już oceniałe(a)ś
2
12
@obywatel_RT
Wiesz partia która potrafiła przeprowadzić Polskę przez światowy kryzys i w dodatku nawet wypracować oszczędności bardziej mnie przekonuje niż showman bez żadnego doświadczenia w realnej polityce i zarządzaniu.
Każdy może zadeklarować, że myśli. Kaczyński bardzo myśli, tak mocno, że aż boleśnie dla nas wszystkich.
już oceniałe(a)ś
13
1
@obywatel_RT
To przypomnij sobie co za PO wybudowano dla Polski i Polaków, bo chyba nie dla ufoludków.
już oceniałe(a)ś
2
0
Mnie nie przekonał.
@panbuchman
Cicho :) Malgorzaty tez nie przekonal bo jej nie ma . Jest za to Andrzej troll od Holowni
już oceniałe(a)ś
7
2
W tym liscie tylko imie czytelniczki lubie. Reszta to stek idiotyzmow.
już oceniałe(a)ś
50
9