Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozpoczyna 30. Finał. - Rzeczywistość od kilku lat jest dla mnie trudna, ale coroczny finał to lekarstwo. Ten jeden dzień ładuje mnie tak niesamowicie. Czekam więc, aby i ten jutrzejszy dzień dał mi kopa, żebym znów dostał informację zwrotną, że to, co robimy, robimy dobrze - mówił wczoraj Jerzy Owsiak.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Tak bardzo chcemy być razem. Beztrosko, choć troski są. I to duże - mówił 48 godzin przed rozpoczęciem Finału lider Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak.

Dziś WOŚP organizuje 30. zbiórkę pieniędzy na medycynę dziecięcą pod hasłem "Przejrzyj na oczy!". Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla oddziałów okulistyki dziecięcej.

Taki cel fundacja obrała po raz pierwszy. Planuje wyposażyć 25 ośrodków z oddziałami okulistyki dziecięcej w 17 miastach. Co roku w Polsce przeprowadza się kilkaset skomplikowanych operacji usuwania zaćmy, jaskry czy zeza u dzieci. Aby operacje miały jak największą skuteczność, muszą być przeprowadzane na sprzęcie, który ma nie więcej niż kilka lat.

Przeczytaj również: Orkiestra Jurka Owsiaka od A do Z

- Większość drogiego sprzętu, na którym leczymy i diagnozujemy dzieci, to sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - mówi prof. Wojciech Hautz, kierownik okulistyki w Centrum Zdrowia Dziecka, ekspert WOŚP. − Ale sprzęt się zużywa, a technologia pędzi do przodu. Potrzeby z kolei - nie maleją. A sprzyjają temu pandemia, praca zdalna. Kiedyś dzieci spędzały więcej czasu na podwórku, dziś grają w gry lub patrzą w smartfony - dodaje lekarz.

30 Finał WOŚP. Nowy termin, sprawdzona formuła

To drugi rok z rzędu, kiedy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje finał w ostatnią, a nie w pierwszą niedzielę stycznia. Po raz kolejny będzie to też zbiórka w rygorze sanitarnym - bez dużych imprez, w znacznej mierze online. 

Jerzy Owsiak rozpoczął finał ok. 8.30, ze studia, które tradycyjnie utworzono w wielkim namiocie na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Konstrukcja, którą fundacja zbudowała specjalnie na ten dzień, waży ponad 60 ton. Finał transmitowany będzie w TVN oraz w internecie.

W studiu koncertowym wystąpi 17 wykonawców, m.in. Happysad, Piotr Bukartyk, Dżem, Ira i Kwiat Jabłoni.

Wieczorem, tradycyjnie, rozbłyśnie nad Warszawą Światełko do Nieba.

30. Finał WOŚP. Zbiórka w internecie i na ulicach

Od pierwszego finału w 1993 r. WOŚP zebrała 1,5 mld zł, za który kupiła 68 tys. urządzeń dla szpitali. Każda zbiórka udawała się dzięki wolontariuszom. Tylko w ub. roku na laryngologię dziecięcą fundacja zebrała w Finale ponad 210 mln zł. 

W tym roku do kwestowania zgłosiło się blisko 120 tys. wolontariuszy. Utworzono ponad 1,6 tys. sztabów, w tym 90 zagranicznych w 29 krajach. 

Ale od kilku lat WOŚP coraz prężniej zbiera pieniądze drogą elektroniczną. Działają więc zbiórki na Facebooku, prowadzone są licytacje charytatywne, powstają tysiące eSkarbonek. Finał wspierają również licytacje na Allegro, których w tym roku jest niespełna 250 tys. W sobotę wieczorem zebrano w ten sposób już ponad 20 mln zł, a ogólnie na koncie 30 Finału było wczoraj przed północą prawie 37 mln zł.

Kilka dni przed finałem w rozmowie z "Wyborczą" Jerzy Owsiak podkreślał, że osobiście bardzo potrzebuje tego szczególnego dnia w roku. - Rzeczywistość od kilku lat jest więc dla mnie trudna, ale coroczny finał to lekarstwo. Ten jeden dzień ładuje mnie tak niesamowicie. Czekam więc, aby i ten jutrzejszy dzień dał mi kopa, żebym znów dostał informację zwrotną, że to, co robimy, robimy dobrze - powiedział. 

30. Finał WOŚP. "Wyborcza" gra razem z Orkiestrą

"Wyborcza", jak co roku, wspiera Orkiestrę. Uruchomiliśmy eSkarbonkę, zapraszamy do wzięcia udziału w naszych aukcjach, m.in. spaceru po Puszczy Białowieskiej z Adamem Wajrakiem, prenumeraty Wyborcza.pl na 100 lat i wielu innych. Zebrane środki w całości trafiają na konto 30. Finału WOŚP.

"Wyborcza" wspiera 30. Finał WOŚP. Tutaj znajdziesz wszystkie informacje na ten temat.

 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A my jesteśmy cały rok naładowani wspaniałą działalnością WOŚP. Kochamy pana, panie Jerzy!
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament,
  Wiekuistego zwycięstwa zaranie?
  .
  Dziekuje!
  TEN dzien przywraca wiare, ze warto byc UCZCIWYM.
  Na TEJ ziemi.
  Bezpiecznego kwestowania!
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Dzisiaj jest DOBRY DZIEN!

  Do puszek rodacy!
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Pogoda dziś nieciekawa a serce rośnie przy najlepszej Orkiestrze świata!
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  O a jednak jest w tym roku eskarbonka Wyborczej. Wczoraj jej szukałem, nie znalazłem i po raz pierwszy od kilku lat wpłaciłem przez eskarbonkę siepomaga. Dopiero dzisiaj w tekście znalazłem jeden skromniutki link do niej. Eskarbonka powinna być na wierzchu (jak w poprzednich latach)a nie gdzieś tam ukryta tak jakbyście się jej wstydzili. Nic dziwnego, że zebrana suma jest taka mała.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  Kożdyn ART ło WOŚP we GW winien być łopaczony skrótowym info, kerygo brakuje, np. takiym:

  "WOŚP 2022r. można wspierać symboliczną "złotówką" do puszki, przelewem bankowym, licytacją rzeczy na specjalnych akcjach lub wysyłając SMS'a o treści SERCE pod numer 75 565. Koszt wysłania SMS'a wynosi 5zł NETTO (6,15zł z VAT). Numer ten będzie aktywny tylko do 14.02.2022r."
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Rozumiem, że wolontariusze mają aktualne paszporty, które uchronią darczyńców przed zakażeniem się hahaha. I tylko osoby z paszportami będą mogły dać na składkę hahaha.
  @TylkoMojaRacja
  Tak, to najważniejszy problem. I motywuje.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0