Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Robert Biedroń

Europarlamentarzysta

Wiceprzewodniczący Nowej Lewicy

Szanowny Panie Pośle,

z ogromnym niepokojem przyglądam się sytuacji politycznej w kraju, która niestety nie rozwija się we właściwym kierunku. Sytuacja ta przypomina atmosferę z roku 2019, kiedy większość z nas czekała na cud zwycięstwa.

Ale cuda w polityce raczej się nie zdarzają.

Zawsze głosowałem na lewicę. Uważam, tak jak i Pan, że polska lewica powinna być sumieniem społeczeństwa. Powiedział Pan to podczas niedawnego kongresu pomorskiego Nowej Lewicy w Gdańsku. Wierzę, że NL, domagając się między innymi rozdziału Kościoła od państwa, przestrzegania praw kobiet i mniejszości, ma ogromną szansę, aby takim sumieniem się stać.

To piękny i szczytny cel.

Pozostaje teraz zapytać, czy Nowa Lewica może go osiągnąć, idąc do kolejnych wyborów sama.

Obaj wiemy, że nie.

Bez szerszej wizji zjednoczenia opozycji szczytne hasła i postulaty pozostaną jedynie w sferze deklaracji. Co więcej, zostając tylko na transparentach, a nigdy się nie materializując, mogą hasła takie tylko zniechęcić wyborcę. Chociaż są warte poparcia.

Smutna lekcja przegranych wyborów z roku 2019 zawiera w sobie nauczkę na przyszłość: idziemy do wyborów razem albo po raz kolejny ponosimy klęskę. Dzisiaj chodzi o to, aby tej lekcji nie powtarzać, tracąc bezpowrotnie kolejną kadencję, marnując wysiłek wyborców i niwecząc ich nadzieje na lepszą Polskę.

Podczas kongresu w Gdańsku powiedział Pan również, że zjednoczenie lewicy to ważny proces dla przyszłości polskiej opozycji. Ma Pan rację.

Piszę do Pana właśnie z tego powodu: tego procesu nie można ograniczyć tylko do ugrupowań lewicowych. Proces zjednoczenia powinien objąć, i musi objąć, jeżeli nie wszystkie, to przynajmniej większość ugrupowań opozycyjnych.

Jako wyborca i lewicowiec oczekuję od Pana konkretnych działań w tym kierunku.

Z wyrazami szacunku

Dariusz Wiśniewski

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.