Moje pokolenie stworzyło klasę polityczną pozbawioną odwagi krytycznego myślenia, zajętą głównie - jak my - swoją karierą. Córkę i wnuczkę strasznie złości brak cywilnej odwagi polityków w kwestiach dla nich ważnych, zwłaszcza tych dotyczących kobiet, uchodźców i klimatu - pisze czytelnik w liście otwartym do Włodzimierza Czarzastego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wlodzimierz.Czarzasty@sejm.pl

Szanowny Panie Pośle,

jestem pracującym emerytem i właśnie straciłem część swoich dodatkowych dochodów z powodu "Polskiego ładu".

Powiedziałbym, że bycie na emeryturze ma swoje jasne i ciemne strony. Zapożyczając język „klasyka", plusem dodatnim jest wolność od wielu zależności, plusem ujemnym jest fakt, że żeby ją mieć, trzeba się zestarzeć. Dolegliwością większości polskich emerytów jest również niska emerytura, stąd zamach "Polskiego ładu"  na dochód dorabiających do emerytury jest wyjątkowo podły. Za to, że radzę sobie i nie liczę na niczyją łaskę, zostałem ukarany.

Dzisiejsi emeryci swoją młodość zaliczyli w PRL-u, a cud Solidarności, dołączenie do NATO i Unii Europejskiej przeżywali już jako dojrzali ludzie. Jeszcze parę lat temu byłem dumny jak paw, że moje dzieci i wnuki dorastają jako wolni ludzie i nie poznają, jak to jest, kiedy trzeba zginać kark, żeby przeżyć. Teraz znowu jestem poniżony i okradziony przez własne państwo, a moim dzieciom i wnuczętom kurczy się wolność. Nie chcę się bać, jeszcze nie, ponieważ ciągle mam nadzieję, że wspólnymi siłami damy radę wyjść z tego kryzysu demokracji.

Ja wiem, że ponoszę część winy za to, jak jest dzisiaj w Polsce; całe moje pokolenie jest winne „odpuszczeniu" politykom, nie chciało nam się zajmować polityką, woleliśmy się dorabiać. Grunt, żeby jakoś to szło, „a reszta, co tam, polityk zawsze kłamie i kradnie" – zostało nam z czasów komuny. Myślałem, że to tylko w PRL-u zginałem kark, ha, ha, a ja nadal to robiłem, tylko nie widziałem.

Moje dzieci są bardziej krytyczne i asertywne i mają powody, żeby do polityków odnosić się z nieufnością.

Moje pokolenie stworzyło klasę polityczną pozbawioną odwagi krytycznego myślenia, zajętą głównie - jak my - swoją karierą. Córkę i wnuczkę strasznie złości brak cywilnej odwagi polityków w kwestiach dla nich ważnych, zwłaszcza tych dotyczących kobiet, uchodźców i klimatu.

Tak, to moja, nasza wina. Dopiero dzisiaj zaczynam myśleć jak wolny człowiek i jako taki żądam, ja, wyborca, by zostać wysłuchanym. Musimy wygrać następne wybory, a uda się to tylko wtedy, gdy wszyscy będziemy grać razem. Wszystkie partie polityczne muszą przystąpić do wyborów we wspólnym bloku, żeby nie powtórzyć klęski z 2019 roku. Sporo dyskutowałem na temat ordynacji wyborczej z córką i wyszło nam właśnie tak. Pozwolę sobie na taką uwagą na marginesie:

Uff, doszedłem do końca. Zobowiązuję Pana, jako wyborca, do wytężonych działań w sprawie szukania wspólnych punktów, które pozwolą partiom demokratycznym utworzyć wspólny front. Obiecałem córce, że nie ruszę się w dniu wyborów z domu, jeżeli opozycja będzie rozdrobniona.

Z poważaniem,

Jerzy Nowak

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Odpowiem jako emeryt emerytowi. Przepracowałem 45 lat, w tym 5 lat w Niemczech, 15 lat na dwóch etatach w Polsce. Nie piłem, nie łajdaczyłem się. Oszczędzałem. Okazuje się. że ponad 50% ludzi w Polsce
posiada oszczędności, w tym znaczna część emerytów. Ci ludzie są najbardziej pokrzywdzeni przez Nowy Polski Bezład; co roku tracą co najmniej 8% swoich oszczędności. Tak więc musimy wygrać następne wybory. Ale jak ?
Jedna lista opozycji - TAK! Jeden program, jeden przywódca, jedna partia -NIE !. Każde ugrupowanie opozycyjne powinno określić jak zamierza naprawić Polskę po katastrofie wywołanej rządami PiS-u. A potem, na podstawie sondaży, ustalić wspólne listy wyborcze. Niech na tych listach zwolennicy aborcji na życzenie postawia krzyżyk przy swoim kandydacie, ci którzy są za "kompromisem aborcyjnym" przy swoim, ci którzy są za referendum przy swoim. Ci, którzy chcą wysokich podatków i dużych świadczeń socjalnych muszą mieć możliwość głosowania na ten program., a zwolennicy podatku liniowego - na swoich. Ci, którzy chcą wprowadzenia euro powinni mieć możliwość wyrażenia swojej woli. I tak dalej . Wszystko w ramach jednej listy wyborczej. A jaki program będzie faktycznie realizowany po obaleniu PiS-u ? Okaże się po wyborach, jako "średnia ważona". Nie ma obawy, że nie da się takiego spójnego programu wypracować. Istnieje wiele wspólnych celów: praworządność, pozyskanie funduszy europejskich, wzmocnienie pozycji Polski w Unii itp.
@krakowiak
Nie zgadzam się z tą opinią. Cała opozycja powinna stworzyć i zaproponować jeden wspólny program odzyskania demokracji na kadencję "depisyzacji". Dopiero po odbudowie demokracji i stworzeniu skutecznych zabezpieczeń ustrojowych możemy się podzielić.
już oceniałe(a)ś
5
0
@wlek
Jeden program ? Ale nasze musi być na wierzchu ?
już oceniałe(a)ś
0
0
@krakowiak
Tu nie chodzi o żaden program tych czy innych,tutaj chodzi o dalsze istnienie tego kraju zainfekowanego PISsowską destrukcją organizmu państwa.
już oceniałe(a)ś
0
0
@krakowiak
Zagłosuj na największą partię opozycyjną. Zobaczysz że nagle się zrobi jedna lista opozycyjna
już oceniałe(a)ś
0
0
Jestem (mniej więcej ) przedstawicielem tego samego pokolenia i jestem dumny ,że to jest te pokolenia , które zorganizowało Polsce najszybszy wzrost i rozwój w jej historii . To jest fakt nie do podważenia w jakichkolwiek rozważaniach . Czuję ogromne obrzydzenie do tych , którzy próbują to dezawuować , w szczególności do tzw. symetrystów wbijających szpile w prof. Balcerowicza , jak w swoistą kukiełkę woodoo.
A wszystkie pokolenia niezbyt się różnią . Jak zawsze jedni wykorzystują swoje szanse ( polska młodzie[ nawet niesamowicie sprawnie , oraz oraz tacy którzy zawsze będą roszczeniowi , tym bardziej im bardziej pozwoli niemoralna , przestępcza władza .Na to nie ma rady.
już oceniałe(a)ś
7
3
dokładnie tak
już oceniałe(a)ś
4
1
dziadekzbielan: Gorzkie żale p.Nowaka. Demokrację mamy, jaki naród, taka władza. Aktyw pis jest oczywiście moim wrogiem, ale dużo bardziej moim wrogiem jest każdy, który na pis głosuje. Polska demokratyczna nie wychowała obywateli, tu był błąd. Czym zajmowała się szkoła przez 30 lat III RP?
już oceniałe(a)ś
3
1
Panie Nowak - lepiej pisac do Tuska. To Tusk opluwa Lewicę, która jest największym przeciwieństwem PiS ze wszystkich ugrupowań.
Zmarginalizowanie Lewicy się nie uda, bo Lewica jeako jedyne ugrupowanie w Polsce walczy o prawa podstawowe ponad 55% społeczeństwa - 52% kobiet, 2% osob LGBT+ oraz ponad 1% mniejszosci narodowych i etnicznych.
Przed wyborami 2019r mała Lewica miała w sondażach 7-8%, weszła do Sejmu z 12,6%. KO z dużym PO i homeopatycznymi przystawkami weszło z 27,4%. Aktualne sondaże - PL2050, Lewica, PSL maja razem tyle samo % co PO z Tuskiem na czele.
W ostatnim sondażu Kantar wszystkie partie opozycji maja razem 50% - 12% wiecej niz PiS + Konfa. Jako zjednoczona lista bez Lewicy jedynie 42%, czyli ocierają się o granice błędu statystycznego PiS + Konfa - 40%.
Jedynie cała zjednoczona demokratyczna opozycja ma szanse wygrać z d?Hondtem!!!
W ostatnich - notabene sfałszowanych, wyborach opozycja dostała 1 milion głosów więcej!
Programem musi być zmiana d?Hondta na Sainte-Lagué.
Po wyborach delegalizacja PiSu! Partia, która fałszuje wybory nie ma prawa egzystencji w demokratycznym państwie!!!
@style
Chyba Anny Marii nie słuchałeś, o Gduli nie wspominając. Skończcie jak pisiory z tym Tuskiem, to nudne już jest.
już oceniałe(a)ś
9
3
@style
"Panie Nowak - lepiej pisac do Tuska."

bo

"To Tusk opluwa Lewicę, która jest największym przeciwieństwem PiS ze wszystkich ugrupowań."

:)) dajże już spokój. Sam Tuska nie lubię, ale tyko radzę. Twój przekaz, a masz wiele do przekazania, dużo traci na tej fiksacji, za dużo. Robisz za oszołoma, a szkoda.
już oceniałe(a)ś
8
2
@ityle
@style popieram ostatnie zdanie @ityle
już oceniałe(a)ś
4
0
@style
dziadekzbielan: Program gospodarczy i socjalny pis, to program "lewicy". Co różni "lewicę" od pis? Deklarowane światopoglądowe dodatki. Czyli danie główne łączy, a przystawki niby dzielą. pis to lewica pobożna, a "lewica" bezbożna. Oczywiście łączy ich wina Tuska w każdej sprawie.
już oceniałe(a)ś
3
1
@ityle
Jedynie element rozrywkowy. Za rade dziękuje.
już oceniałe(a)ś
1
0
@babciazbielan
Znów udowadniacie babcine dziadki, ze nie przeczytaliście programu Lewicy! Powtarzacie bezmyślnie przekazy etatowych pi$oli.
Program polskiej Lewicy odpowiada programom zarówno socjaldemokracji, ale nawet chadecji na Zachodzie! To nie wina Lewicy, ze PO nie odpowiada zachodnim standardom!
Standardem współczesnego, demokratycznego państwa - nowoczesny związek przyczynowy praworządności i trójpodziału władzy, na równi z - realnym rozdziałem kościoła od państwa, - praw podstawowych, praw kobiet, praw mniejszości narodowych i etnicznych, praw mniejszosci osob LGBT, - społeczna gospodarkę rynkowa, progresja podatkowa, wspólnotę solidarnościowa społeczeństwa.
Na Zachodzie gwarantują to również chadecy, ale rowniez socjaldemokraci, Zieloni, liberałowie - prawdziwi, tylko w Polsce swiat stoi na głowie.
Konserwatywna PO uważana jest za liberałów, a socjaldemokratyczna Lewica za lewaków, Zieloni w Sejmie wiszą na widzimisię patriarchy Tuska. Klechy trzęsą państwem i społeczeństwem. Religia to opium ludu.
już oceniałe(a)ś
1
2
@style
Czytasz programy i na podstawie tego głosujesz, a nie na podstawie działań jak np robienie sobie zdjęć parówek z Orlenu i wstawianie na fejsa przez zandberga i koleżanki? PiS ma głosy bo mówi o patriotyźmie, a lewica bo mówi o związkach jednopłciowych, a ludzie na to idą. Tyle w temacie
już oceniałe(a)ś
0
0