Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Adam.Cyranski@sejm.pl

Szanowny Panie Pośle,

nie znamy się, a jednak wiele nas łączy – ten sam język, ten sam kraj z jego historią i miłość do ojczyzny. Właśnie à propos miłości do kraju jest mój list do Pana.

Boję się o Polskę. Traci ona powoli wszystko, co napawało mnie kiedyś dumą, i z którą trudno mi się dziś utożsamiać. To już nie jest kraj, który zapewnia swoim obywatelom poczucie bezpieczeństwa, ponieważ władza ich nie lubi ani im nie ufa. Władza nie gra też według przejrzystych reguł i Polacy mają poczucie, że są bezczelnie oszukiwani i manipulowani. Komfort psychiczny naszego społeczeństwa zdecydowanie się obniżył. Za chwilę będzie to też dotyczyło ich statusu materialnego w obliczu rozwijającego się kryzysu, którego ciężar rząd przerzucił na barki obywateli. Nie mówiąc już o kompletnym braku empatii i profesjonalizmu w zarządzaniu pandemią.

Demokracja w Polsce się zwija za sprawą PiS, dla którego nie jest ona naturalnym żywiołem. Przeciwnie, przeszkadza im, stąd te wszystkie próby ograniczenia, omijania i psucia mechanizmów demokratycznych. Musimy zrobić wszystko, naprawdę wszystko, żeby to zakończyć. Trzeba dobrze i mądrze przygotować się do nadchodzących wyborów i je wygrać. Nie uda nam się to, jeżeli nie będziemy współpracować i jeżeli partie demokratyczne nie przystąpią do wyborów we wspólnym bloku. Może kiedyś trzeba będzie zmienić ordynację wyborczą, ale dopóki jest, jaka jest, dopóki rządzi w niej D’Hondt, wyjście jest jedno – sojusz opozycji i jedna lista. Zażądamy wtedy premii za jedność i wygramy.

Zobowiązuję Pana, jako demokratyczny wyborca, do działania na rzecz utworzenia wspólnego bloku. Z przykrością deklaruję, że jeśli to się Wam nie uda, nie wezmę udziału w wyborach. Polsce z następną kadencją PiS na pewno się nie uda być normalnym krajem i podzielona opozycja będzie temu winna.

Z poważaniem

Aleksandra Komornicka

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.