Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do opinii publicznej

PiS, rękami osławionej krakowskiej kuratorki Barbary Nowak („szczepionki to groźny eksperyment"), przygotował listę proskrypcyjną 203 organizacji i osób, które po nowelizacji prawa oświatowego ("lex Czarnek") nie będą wpuszczane do szkół.

Nie ma na niej ONR-u, Młodzieży Wszechpolskiej ani żadnej innej organizacji radykalnej prawicy, są za to m.in. Amnesty International, Fundacja im. Jana Karskiego, Ośrodek „Karta", Stowarzyszenie „Nigdy Więcej", Związek Nauczycielstwa Polskiego, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa "Bardziej kochani", Fundacja Feminoteka, Stowarzyszenie Lambda, Stowarzyszenie Romów w Polsce czy Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, a nawet konkretne osoby, m.in. profesorowie Stanisław Obirek, Zbigniew Lew-Starowicz i Magdalena Środa.

Zakaz ma objąć bodaj wszystkie organizacje broniące praw kobiet i mniejszości. Jak ustalili posłowie, lista powstała w oparciu o raport Ordo Iuris.

Oto kolejna antypolska inicjatywa PiS. Antypolska, bo ośmiesza nasz kraj w oczach świata jako skansen obskuranckich, iście stalinowskich praktyk. Antypolska, bo skazuje dzieci uczęszczające do naszych szkół na obowiązkową indoktrynację wedle wyobrażeń radykalnej prawicy i katolickich fundamentalistów.

Wierzymy, że Polska otrząśnie się z letargu i odrzuci w najbliższych wyborach tych, którzy krok za krokiem spychają ją w cywilizacyjną otchłań.

 Zarząd Żydowskiego Stowarzyszenia B’nai B’rith

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.