Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wladyslaw.Kosiniak-Kamysz@sejm.pl

Szanowny Panie Pośle,

jest Pan lekarzem, więc wie, jakie znaczenie ma dla zdrowia pozytywne myślenie. W Polsce żyje prawie 38 milionów ludzi i przynajmniej połowa z nich ma depresję z powodu niemożliwych do akceptacji poczynań obecnego rządu. W świecie PiS wszystko jest wywrócone do góry nogami i nie wiadomo, czego się chwycić. Zawodzi rozum i zwykłe ludzkie odruchy. Zanika społeczna intuicja i empatia, która pozwala utrzymywać zdrowe międzyludzkie i społeczne relacje i właściwie reagować w trudnych sytuacjach. Stajemy się społeczeństwem zobojętniałym na wszystko, co wykracza poza osobistą strefę każdego z nas. Za chwilę będziemy zbiorem ludzi, których niewiele łączy, a dużo dzieli. Taka jest destrukcyjna siła kłamstwa i insynuacji, którą posiłkuje się PiS.

Dlatego tak ważne będą przyszłe wybory, które mogą stać się szansą na powstrzymanie choroby, która nas toczy.

W moim przekonaniu, ale i wielu osób, z którymi rozmawiam, jedyną szansą jest połączenie w wyborach sił wszystkich partii prodemokratycznych i stworzenie wspólnej listy. Na to wskazuje analiza wyników wyborów z 2019 roku, ale też jest i inny, niemniej ważny powód: zaspokojenie tęsknoty ludzi za wspólnym działaniem w tworzeniu czegoś i wiary, że to jest możliwe.

Politycy mają duży wpływ na kształtowanie się zachowań obywateli. Jeżeli dacie przykład, że mimo tylu różnic między partiami potraficie się dogadać, dla zwykłych ludzi, Waszych wyborców, powieje optymizmem, którego potrzebujemy jak kania dżdżu.

Przyszłe wybory mogą okazać się przełomowe i oby takie były. Bardzo proszę o nieodbieranie nam tej nadziei. Jest Pan lekarzem, więc wie, że bez światełka w tunelu człowiek w depresji może z niej nie wyjść. A na pewno nie da rady wrzucić kartki do urny wyborczej, bo nic nie ma dla niego już sensu.

Z poważaniem

Anna Dąbrowska

Apele czytelników do innych posłów:

do Borysa Budki

do Marka Dyducha

do Roberta Kropiwnickiego

do Izabeli Leszczyny

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.