Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do Donalda Tuska, Szymona Hołowni, Włodzimierza Czarzastego

Szanowni Panowie,

Zdarzyło mi się niedawno rozmawiać z kilkoma szeregowymi członkami Waszych partii i od każdego słyszałam to samo: My, owszem, jesteśmy za porozumieniem i wspólną listą, doskonale rozumiemy, o czym mówisz, ale powiedz to tym naszym na górze, tam jest jatka.

Panowie – wybory 2023 to nie jest konkurs na najsilniejszego samca alfa, to są wybory, w których chodzi o być albo nie być polskiej demokracji.

Drogie Partyjne Góry! Nigdy nie opuściłam wyborów i zawsze głosowałam na którąś z demokratycznych opcji. Jednak nie wezmę udziału w tych nadchodzących, jeśli nie obniżycie poziomu testosteronu i nie zaczniecie zachowywać się jak potencjalni mężowie stanu. Może nie zdajecie sobie sprawy, że prawdziwym problemem dla Waszych planów, ego i ambicji stajemy się my, Wasi wyborcy, których już nie uwiedziecie strojeniem piórek. My żądamy, żebyście się porozumieli na potrzeby wyborów, ponieważ osobno nie macie szans i nie dajecie nam nadziei, że ten koszmar się skończy.

W tej chwili jest mi już naprawdę wszystko jedno, który z Was ma lepszy program; ja chcę tylko jednego – Waszego wspólnego działania. Niech Wasz sojusz będzie nietrwały, możecie potem się rozpaść na milion kawałków, ale tylko razem można wygrać z PiS-em. Teraz rzecz nie w tym, jaki model demokracji byłby lepszy, chodzi dziś o to, czy demokracja w Polsce przetrwa. O polską rację stanu – lubicie ten patos, prawda?

Sama już nie wiem, co bardziej przygnębia – czy ta łajdacka polityka PiS-u, czy Wasza niemoc twórcza i egoizm. Jeżeli nic się nie zmieni, to i tak w każdej opcji czeka nas to samo.

Mówi się, że jakie społeczeństwo, tacy politycy. Społeczna strona w jakiejś części już dojrzała, teraz czas na Was. Jesteśmy społeczeństwem po traumatycznych przejściach i wskazujemy Wam, co mogłoby być skutecznym lekarstwem. Dajcie je nam.

Pozdrawiam serdecznie

Anna Deptuła

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.