Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rośnie oburzenie wśród dorabiających emerytów, którzy dostali niższe wynagrodzenie. Niektórzy zaczynają myśleć o pozwach zbiorowych, inni pytają, co robi w tej sprawie opozycja.

- Mówiliśmy od samego początku, że przy "Polskim ładzie" mniej będzie się opłacało dorabiać do renty i emerytury, ale rząd twardo szedł z propagandą, że emerytura jest bez podatku. Tyle że to manipulacja. Osoby dorabiające muszą zapłacić pełną, 9-proc. składkę zdrowotną oraz 17-proc. PIT - tłumaczył w tekście Leszka Kostrzewskiego "Pułapka na dorabiających emerytów. Dostaną niższe pensje" dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego.

Straciłam miesięcznie 288 złotych

Jestem dorabiającą emerytką. Straciłam na wynagrodzeniu 381 złotych, a emerytura urosła mi o 93 złote.

Tak więc miesięcznie dostaję o 288 złotych mniej.

Mam wyższe wykształcenie i całe życie pracowałam - dlaczego mam tracić i finansować tych, co nie starali się w życiu?

Nie zgadzam się z tym.

Irena

Państwo nas skubie z każdej strony

Jako pracujący emeryt chciałbym jeszcze dodać do artykułu Leszka Kostrzewskiego, że ten haracz, który musimy zapłacić w istocie sprowadzający się do tego, że nie płacimy podatku 17 proc., lecz wyższy, to jedno. Kolejne obciążenia finansowe dotykają nas, gdy przekraczamy pułapy zarobkowania – emerytura jest zawieszana albo pomniejszana o kwoty przekroczeń - pracującego emeryta skubią z każdej strony.  Mam 58 lat, emeryturę uzyskałem wcześniej, ze względu na restrukturyzacje wojska musiałem odejść. Mam nie pracować? Państwo mnie wykształciło, dało pracę, a potem wyrzuciło z armii i skubie moją pensję od zawsze, gdy przekroczę progi zarobkowania. Teraz załatwia nas "POLSKI ŁAD".

czytelnik

Wasze komentarze pod tekstem o dorabiających emerytach

J33:  Z czego dodatkowo może korzystać osoba płacąca dwa razy składkę zdrowotną? Czy może równocześnie zajmuje się nią dwóch lekarzy? A może dostaje dwa razy dłuższe zwolnienie lekarskie?

Piegus: Dostaję emeryturę i prowadzę działalność. Rząd kradnie pieniądze ludziom, którzy przepracowali całe życie, ale nie stać ich na spokojne bytowanie z marnej emerytury i muszą pracować. Na ładzie złodziei tracę ponad 300 zł, a mąż - 400 zł. Chętnie przystąpimy do pozwu zbiorowego przeciw państwu.

elika61: Ja też dostałam po d... . Pensję mam o 260 zł mniejszą, a emeryturę 180 zł większą - czyli straciłam 80 zł. Wierzcie mi, nawet gdybym straciła 500 zł, a okaże się, że PiS za rok nie będzie rządził, to warto.

JanzCzarnolasu: Taki burdel zrobili, że następne trzy pokolenia będą wychodzić z tego bagna. Mam szczęście, że mieszkam w UK od 17 lat (wyjechałem za pierwszych nierządów PiS) . Syn mieszka w Polsce, opłaciłem studia, pomogłem rozkręcić interes. I co? We wrześniu przyjeżdża na łączenie rodzin. Biznes musi zamknąć, bo zabijają go koszty.

jmaszynista: Emeryci i renciści popierajcie partię czynem... Skąd my to znamy.

Będę czekał na oświadczenie majątkowe Kaczyńskiego na początku przyszłego roku i liczę, że tym razem do protekcjonalnie naliczonej emeryturki, uposażeń posła i wicepremiera (własnego bezpieczeństwa) będą wreszcie uwzględnione świadczenia z tytułu osobistej ochrony i opieki.

scarcies: Emeryci to jeszcze sobie jakoś poradzą, bo mają wypracowaną czasem wysoką emeryturę, ale co z osobami pobierającymi rentę socjalną, która wynosi 1100 netto. Dla nich praca na etacie to nie dorobienie sobie, ale kwestia przeżycia - oni też będą mieli obniżoną wypłatę o ponad 450 zł, bo ZUS już im oddał podatek w wysokości 60 zł przy rencie socjalnej. Ja mam niedowład lewej kończyny i rozszczep kręgosłupa i pracuję, a tu taki klops.

Elektryk: Mam 70 lat, pracuję dodatkowo w szkole. Mateuszek zabrał mi 250 zł pensji. Pan Glapiński ukradł mi zeszłego roku 15 tys. moich oszczędności. Z nostalgią wspominam ciepłą wodę w kranie.

jazzina2: Do niedawna pracowałem jako emeryt na dwóch etatach (nauczyciel akademicki) i płaciłem trzy składki zdrowotne. Czułem się zdrowy jak nigdy!

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.