Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Taki oto sygnał otrzymaliśmy od pana Piotra Tylutkiego, naszego czytelnika: 14 stycznia 2022 r. odebrałem pismo z Urzędu do spraw kombatantów, informujące o jednorazowym świadczeniu w wysokości 3000 zł. Do pisma dołączony był list premiera, który sprowokował mnie do wysłania odpowiedzi na adres e-mail kancelarii prezesa rady ministrów. List i odpowiedź przesyłam w załączeniu.

Premier pisze do działaczy opozycji antykomunistycznej


Szanowni państwo

Kieruję te słowa do Was – działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych w PRL z przyczyn politycznych jako wyraz najwyższego szacunku i szczerej wdzięczności, jako świadectwo tego, że rząd Rzeczpospolitej Polskiej pamięta o ludziach, którzy wybrali niełatwą drogę – drogę uczciwości, prawdy i godności. Drogę, za którą wielu przyszło płacić wysoką, czasem najwyższą cenę.

Pamiętamy i nie zapomnimy, że to dzięki Wam żyjemy w Polsce wolnej i niepodległej. By tak się mogło stać, by Polska wyzwoliła się spod brzemienia komunistycznej władzy, potrzebny był wysiłek wielu odważnych ludzi. Ludzi, którzy bez żadnej gwarancji powodzenia gotowi byli położyć na szali własne życie i bezpieczeństwo. Potrzebny był Wasz wysiłek, Wasza odwaga i determinacja, by w sytuacji beznadziejnej nie ustępować, a dochować wierności wartościom najwyższym.

Proszę, by zechcieli Państwo przyjąć wyrazy podziwu, szczerej wdzięczności i uznania. Państwa dokonania mają wartość nieprzemijającą, a wolność, którą Wam zawdzięczamy, jest bezcenna. 

Z wyrazami szacunku

Mateusz Morawiecki

Działacz opozycji antykomunistycznej odpowiada premierowi Morawieckiemu

Szanowny Panie Premierze

bardzo dziękuję za pamięć o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych, którą Pan wyraził w zbiorczym, adresowanym do nas liście.

Podkreślił Pan wagę takich cech jak uczciwość, prawda i godność, których szczególnie w kontekście traktowania dzisiejszej opozycji z całego serca i Panu życzę. 

Z poważaniem

Piotr Tylutki

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.