Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Komitet Obrony Demokracji zwraca się do wszystkich europarlamentarzystów i ich frakcji z apelem o powołanie komisji śledczej do zbadania przypadków nielegalnej inwigilacji obywateli Polski jako państwa członkowskiego Unii Europejskiej, oraz oceny wpływu tej inwigilacji na wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego i parlamentu krajowego w Polsce w 2019 roku.

Uzasadnienie:

Eksperci z Citizen Lab i Amnesty International ujawnili, że senator KO Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek byli inwigilowani za pomocą oprogramowania Pegasus izraelskiej spółki NSO Group.

Krzysztof Brejza w czasie włamań do jego telefonu był szefem sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego i parlamentu krajowego w 2019 r. Adwokat Roman Giertych również był inwigilowany między innymi w czasie tych wyborów. Wśród jego klientów byli liderzy partii opozycyjnych, w tym ówczesny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Wybory w 2019 roku partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość wygrała nieznaczną przewagą. Każda ingerencja w proces wyborczy mogła mieć wielki wpływ na wynik wyborów.

Równie niepokojący jest fakt nielegalnej inwigilacji prokurator Ewy Wrzosek, członkini stowarzyszenia niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia.

Jako obywatele i obywatelki zaangażowani w obronę demokracji obawiamy się, że oprogramowanie szpiegowskie, jakim polskie władze dysponują od 2017 roku, może obejmować dużo większą liczbę inwigilowanych osób, służyć do zwalczania opozycji i być wykorzystywane przeciw społeczeństwu obywatelskiemu w Polsce.

Zarząd Główny Komitetu Obrony Demokracji

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.