Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prorok Wolności

Jarosław Kaczyński zdobył tytuł Żołnierza Wolności tygodnika „Sieci". Przepraszam, nie „żołnierza", na razie tylko „człowieka". Ale jest duża szansa, że za rok zostanie „żołnierzem", a może i „rycerzem wolności", ponieważ "człowiekiem" został już po raz drugi.

Tytuł Bohatera Wolności dla prezesa PiS jak najbardziej wpisuje się w logikę polityki tej partii, której podstawę stanowi zasada, że „nigdy nie powiemy, że białe jest białe, a czarne jest czarne", oraz w metodę sprzyjających jej mediów, polegającą na wybielaniu i promowaniu „naszych" i oczernianiu i szkalowaniu „obcych".

Redakcji „Sieci" nie przeszkadza, że tytuł Człowieka Wolności stoi w oczywistej sprzeczności z koncepcją polityczną Jarosława Kaczyńskiego, który określa ją mianem „demokracji nieliberalnej". Bo przecież przymiotnik „nieliberalny" jednoznacznie się zwraca przeciwko wolności.

Aby zrozumieć przekaz PiS i całej nacjonalistycznej prawicy, trzeba doń podchodzić dialektycznie. Bo od czegóż chce nas wyzwolić nasz „ukochany" przywódca? Od brukselskiej okupacji, od dominacji elit, od prawdy i obiektywizmu dziennikarskiego przekazu, od wpływów pogrobowców komunizmu, od czerwonej zarazy, od ideologii LGBT, od deprawacji gender i feminizmu. Krótko mówiąc: od wolności samej.

Dla kogoś, kto ma wywieść nasz naród z tego domu libertyńsko-lewackiej niewoli, tytuł Człowieka Wolności to za mało. Dlatego podsuwam redakcji „Sieci" pomysł, by od razu przyznała Jarosławowi Kaczyńskiemu tytuł Proroka Wolności. I to już teraz, a najpóźniej w przyszłym roku, ponieważ Jarosław Kaczyński to kolos na glinianych nogach, którego postać już mocno się chwieje w posadach. A gdy upadnie, będzie już za późno na jakiekolwiek tytuły, bo okaże się, że z niego żaden prorok, rycerz czy żołnierz. A co gorsza, na pewno wyjdzie na jaw, jaki z niego człowiek.

Wojciech Patyna

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.