Czytelniczka będzie tracić na "Polskim ładzie" ok. 450 zł miesięcznie - bo prawodawca nie przewidział takiej sytuacja jak jej. Kolejna grupa szykuje się na proces przeciw państwu?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jestem oburzona tym, jak "Polski ład" potraktował pracujących emerytów. Otóż pobieram emeryturę, która od stycznia jest nieopodatkowana, pracuję również w budżetówce (pełny etat), gdzie zarabiam niezbyt dużo. Próbowałam się dowiedzieć na infolinii "Polskiego ładu" i w Izbie Skarbowej, czy w związku z tym, że ZUS nie pobiera zaliczki na podatek, mogę złożyć PIT-2, który by upoważniał pracodawcę do pobierania niższej zaliczki na podatek.

Okazało się, że ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji i na "Polskim ładzie" będę tracić ok. 450 zł miesięcznie. Wszyscy twierdzili, że to ZUS zmniejsza moją zaliczkę, pytam więc z czego, skoro w ogóle nie pobiera i nie odprowadza podatku od mojej (niestety niskiej) emerytury.

Na obu infoliniach zaproponowali mi jako jedyne wyjście z tej sytuacji rezygnację z pobierania świadczenia, co oczywiście jest już całkiem pozbawione sensu. W takiej sytuacji jest sporo emerytów i mam nadzieję, że również ruszymy do sądu. A jeśli nie będzie szansy na pozew zbiorowy, to sama pozwę rząd RP. Nie można karać człowieka za to, że chce pracować i być potrzebnym po przejściu na emeryturę. Nie można karać człowieka za to, że nie chce korzystać z zasiłków pomocy społecznej.

Małgorzata

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Obiecują poprawe w lutym, zobaczymy
  @ostatnia_deska
  Cacanki, jak wszystkie gadki tego złodziejskiego nierządu. W lutym zobaczysz rachunki za gaz i energię elektryczną. Włosy staną Ci dęba, albo wypadną do reszty! Heheszki???
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @markus_u
  No. Telefon podrozal prawie 2 zł
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @ostatnia_deska
  Aleś ty tępy, polaczku pisdzielski! Won stąd trollu schaefernackera! Poniał???
  już oceniałe(a)ś
  0
  0