Kolejne nowelizacje ustaw o Sądzie Najwyższym mają doprowadzić do tego, by stał się taką reżimową przybudówką jaką jest Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej - mówił podczas konferencji mec. Michał Wawrykiewicz
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

-  W ostatnich latach przeprowadzono 11 nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. To wszystko zmierza do całkowitego zniewolenia SN, aby stał się taką reżimową przybudówką jaką jest Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej. Na szczęście jest tu wciąż 50 legalnych sędziów, którzy bronią praworządności - ocenił podczas konferencji Komitetu Obrony Sprawiedliwości mec. Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy "Wolne Sądy".

Przed siedzibą SN Komitet Obrony Sprawiedliwości podsumował w czwartek najważniejsze wydarzenia dotyczące funkcjonowania Sądu Najwyższego w 2021 roku, w szczególności w kontekście uniemożliwienia przez pełniącą funkcję pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską rozpoznania sprawy sędziego Waldemara Żurka.

Przypomnijmy. Jak opisywała krakowska "Wyborcza" Waldemar Żurek został przez Dagmarę Pawełczyk-Woicką, mianowaną przez Zbigniewa Ziobrę prezes krakowskiego sądu, przeniesiony z wydziału odwoławczego do pierwszoinstancyjnego. Uznał to za szykanę i odwołał się od decyzji. Jego odwołanie w Sądzie Najwyższym odrzucił Aleksander Stępkowski z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Zrobił to, chociaż akta sprawy były w Izbie Cywilnej, która rozpoznawała wniosek o wyłączenie sędziów z Izby Kontroli.

Właśnie wtedy siedmioosobowy skład Izby Cywilnej SN zapytał TSUE o status neosędziego Stępkowskiego i o legalność wydanych przez niego rozstrzygnięć.

TSUE uznał, że jeśli sędziego powołano z rażącym naruszeniem prawa, jego orzeczenie należy uznać za niebyłe. Akta po wyroku TSUE wróciły do SN i powinny trafić do składu, który zadał to pytanie prejudycjalne. Ale jego członkowie ich nie dostali. 

Przedstawiciele KOS upominają się, by Małgorzata Manowska wydała akta sędziom. - To sprawa bez precedensu, z taką zuchwałością w wymiarze sprawiedliwości nie spotykaliśmy się przez te 30 lat - podkreślił mec. Wawrykiewicz. 

Głos w sprawie zabrał również Waldemar Żurek.

- Walka w tej sprawie uświadamia mi, że obywatel przed upolitycznionym sądem nie ma szans - stwierdził sędzia.

Jak zaznaczył KOS, jest to kolejne działanie, które wprost narusza porządek prawny Unii Europejskiej i uniemożliwia wydanie orzeczenia przez Sąd Najwyższy, po uzyskaniu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wykładni przepisów traktatowych, w sprawie, która ma bardzo istotne znaczenie dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, ponieważ dotyczy statusu wszystkich wadliwie powołanych do Sądu Najwyższego tzw. neosędziów. 

Apel ławnika: przestańcie brać udział w szopce, jaką jest Izba Dyscyplinarna

31 stycznia miną dwa lata, odkąd z pracy w roli ławnika w Sądzie Najwyższym zrezygnował Marek Popowicz. - W rezygnacji napisałem, że w Izbie Dyscyplinarnej nie ma sędziów, nie mogę więc pełnić ram roli ławnika - relacjonował. Zaapelował do czynnych ławników z SN, aby nie brali udziału w posiedzeniach Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej. - To nie jest sąd. Nie bierzcie udziału w sytuacji, która prowadzi do tego, że kolejnym osobom marnuje się życie, pozbawia pracy i środków do życia - mówił przed siedzibą SN. 

Komitet Obrony Sprawiedliwości zapowiedział, że opublikuje raport dotyczący wszystkich działań wymierzonych w niezależność i sprawne funkcjonowanie Sądu Najwyższego. 

Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Każde państwo ma jakąś własną mafię, natomiast partia przewrotnie zwana Prawo i Sprawiedliwość jest pierwszą mafią, która ma własne państwo.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  I ta przybudówka Zjednoczonej Patologii będzie oceniała ważność wyborów. Zacznijmy się bać.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  "Annuszka rozlała już olej" - bądźcie dobrych myśli ,będzie lepiej
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  pajacyk.pl
  już oceniałe(a)ś
  1
  1