Nie można twierdzić, że w przypadku wynagrodzeń nauczycieli księgowi popełnili jakiś błąd czy nie zrozumieli nowych przepisów - protestuje w kierowanym do rządzących oświadczeniu Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oświadczenie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Niższe wypłaty wynagrodzeń to nie wina księgowych

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce z niepokojem obserwuje zrzucanie na księgowych winy za nieprawidłowości związane z naliczaniem wynagrodzeń nauczycieli.

Rzecznik rządu Piotr Müller na antenie Programu 1 Polskiego Radia, 5 stycznia 2022 r., mówiąc o niższych wynagrodzeniach otrzymanych przez nauczycieli, stwierdził, że „ jednym z powodów, dla których w niektórych miejscach mogło dojść do złego naliczenia jest faktycznie błąd księgowego czy kadrowego, jeżeli chodzi o naliczenie z poziomu PIT-2 ".

W podobnym tonie wypowiadał się wiceminister Dariusz Piontkowski w Telewizji Republika, mówiąc, że księgowi „ nie do końca zrozumieli, jakie są zasady nowego systemu podatkowego " .

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce stanowczo sprzeciwia się takim stwierdzeniom.

Jako instytucja działająca na rzecz księgowych wielokrotnie apelowaliśmy o rozważne i stopniowe wprowadzanie nowych przepisów, z którymi jako pierwsi muszą zmierzyć się księgowi. Dotyczyło to również "Polskiego ładu", wprowadzającego w ekspresowym tempie rewolucyjne zmiany w zakresie podatków i ubezpieczenia zdrowotnego.

Wiele z tych rozwiązań budzi wątpliwości interpretacyjne. Nie można jednak twierdzić, że w przypadku wynagrodzeń nauczycieli księgowi popełnili jakiś błąd czy nie zrozumieli nowych przepisów. W wielu przypadkach, mając na względzie bezpieczeństwo podatkowe pracowników i przedsiębiorców, księgowi zdecydowali się na ostrożne rozwiązania. Nie jest to jednak dowód braku kompetencji. Trudności związane z funkcjonowaniem nowych rozwiązań podatkowych oraz płacowych od 2022 r. są raczej dowodem na niejasność przepisów i są skutkiem ogromnego pośpiechu przy ich przygotowywaniu oraz wdrożeniu.

Każdy przypadek, w tym wynagrodzenie każdego nauczyciela, powinien być rozpatrywany indywidualnie. Ogólne stwierdzenia polityków o błędach popełnionych przez księgowych przy naliczaniu wynagrodzeń nauczycieli negatywnie wpływają na zaufanie społeczne do osób zajmujących się księgowością. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce apeluje o uszanowanie pracy księgowych w tym trudnym okresie i wstrzymanie się z podobnymi komentarzami, tym bardziej że nie są one merytorycznie uzasadnione.

Czytaj także:

"Marginalny problem". Tak rząd "przeprasza" za wypłatę niższych pensji nauczycielom i mundurowym

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Polski ład ma tyle wspólnego z ładem co rosyjska demokracja z demokracją..
już oceniałe(a)ś
58
0
Wszyscy księgowi i kadrowcy popełnili błędy. Tylko ci którzy tworzyli na kolanie przepisy nie.
Czy im się we łbach poprzewracało?.
@doc54
Tak.
już oceniałe(a)ś
6
0
Księgowi już w sierpniu napisali do Ministra Finansów list otwarty, wzywając do nieprocedowania Polskiego Ładu w takim tempie i zwracając uwagę na błędy zarówno w PŁ, jak i w wielu innych podstawowych ustawach z zakresu podatków i rachunkowości. oczywiście nikt się sprawą nie zajął, PŁ został przepchnięty mimo negatywnej opinii Biura Legislacyjnego Sejmu oraz odmowy opinii kluczowych urzędów centralnych (odmowa z powodu zbyt krótkiego czasu na analizę setek stron przepisów).
już oceniałe(a)ś
48
1
Przez ten ład sami się wywrócą i to będzie najlepsze...
@sambucus
Oby, tylko jak długo my, "szaraki", będziemy pokutować?
już oceniałe(a)ś
2
0
@sambucus
Oby! Wtedy dopiero nastąpi NOWY ŁAD. Amen
już oceniałe(a)ś
0
0
To że wina za naliczanie mniejszych wyplatdla nauczycieli, to jest ustalony przekaz dnia z Nowogródzkiej i wskazaniem nowego wroga. Przecież pisowski rząd do tego się nie przyzna. Księgowi jeszcze wrogami nie byli. TVPiS ma znów co wciskać,, ciemnemu ludowi '', za to dostaną 4 miliardy zł, bo przecież inflacja, a żyć z czegoś trzeba. TVPiS kłamie!!!
@Jagger48
Znaczy się kasta księgowych zawiniła ?
już oceniałe(a)ś
2
0
Napwno wina Tuska.
@za-mur
no pewnie!Tuskowi wina też zdrożały
już oceniałe(a)ś
11
0
@za-mur
Na 100% a jak dodać do tego inflacje to nawet na 200%
już oceniałe(a)ś
4
0
Trzeba sprawdzić, czy nie spisek. Bo może być tak, że księgowi to ukryta opcja niemiecka i myląc się i celowo zaniżając świadczenia, próbują obalić rząd i zaprowadzić tu okupację. Dziwię się, że Kurski nie bada tego wątku. Przecież to się samo narzuca.
@najstarszy syn proboszcza
Ale masz fajny nick :-)
Tylko czekam na hasła typu "księgoei to nie ludzie, to ideologia"
już oceniałe(a)ś
10
0
Fenomen POlskiego ladu.Nauczyciele emeryci zolnierze maja obnizone dochodyW rzadzie ani jeden 232 potakiwaczy w sejmie tez nie Oszusci
już oceniałe(a)ś
21
0