Ja swoje robiłam - zapoznawałam się z programami i starałam się dowiedzieć jak najwięcej o kandydatach, brałam udział w wyborach i głosowałam na Was w sposób świadomy. A Wy? Czy robiliście i robicie naprawdę wszystko, żeby wydrzeć Polskę z rąk tych, którzy ją systematycznie niszczą?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowni politycy,

Od dłuższego czasu ze wszech stron atakują mnie wiadomości od znajomych i nieznajomych: „napisz coś, wyślij do polityków opozycji, trzeba ich prosić, żeby poszli do wyborów zjednoczeni". Idea słuszna, ale dlaczego ja mam Was o to prosić?

Brałam udział w każdych wyborach, choć od wielu lat przed każdymi z nich musiałam dokonać bolesnego wyboru. Czy głosować na tych, z którymi zgadzam się w największym stopniu, chociaż nie mają szans, czy na tych, z którymi zgadzam się w niewielkim stopniu, a ich zaletą w moich oczach jest głównie to, że mają większe szanse pokonać tych najgorszych? Jakiegokolwiek wyboru bym nie dokonała, w ostatnich latach zawsze szłam głosować nie wierząc w zwycięstwo tych, którym oddawałam głos. Niestety miałam rację.

Rozumiem, że partie opozycyjne wiele dzieli, że trudno znaleźć inny wspólny mianownik niż ten, że nie jesteście PiS-em, pewnie jeszcze trudniej zrezygnować z własnych ambicji. I o to właśnie my, Wasi wyborcy, mamy Was teraz prosić – o wypracowanie kompromisów, dzięki którym powstanie Blok Demokratyczny mający szansę pokonać PiS w wyborach. Jednak ja nie mam najmniejszego zamiaru prosić, ja się tego domagam. Dlaczego? Ponieważ ja swoje robiłam – zapoznawałam się z programami i starałam się dowiedzieć jak najwięcej o kandydatach, brałam udział w wyborach i głosowałam na Was w sposób świadomy. A Wy? Czy byliście w porządku wobec swoich wyborców? Czy robiliście i robicie naprawdę wszystko, żeby wydrzeć Polskę z rąk tych, którzy ją systematycznie niszczą? Moim zdaniem nie. Mam nieodparte wrażenie, że dla Was nadal ważniejsze są ambicje każdej partii.

czytaj także opinie innych czytelników

Do polityków opozycji. Macie do wyboru: plus cztery lub minus cztery nasze głosy

Wzywam wszystkich ludzi lewicy, by połączyli siły z innymi partiami demokratycznymi

Dlatego nie proszę Was o stworzenie Bloku Demokratycznego przed kolejnymi wyborami, ja tego żądam. Chcę wreszcie móc iść do głosowania z nadzieją, że po tych wyborach coś się zmieni na dobre. Tutaj zaczęłam wyliczać całe zło, które dzieje się teraz w Polsce, chciałam napisać, co musi się zmienić, ale wtedy ten list miałby kilkanaście stron, a przecież wszyscy adresaci doskonale to wiedzą, więc wykasowałam rozpoczęte zdanie. Zatem napiszę krótko – jeśli jeszcze raz stanę przed koniecznością decydowania, czy mam głosować na najsilniejszych, ale przecież wciąż zbyt słabych, by pokonać PiS, czy na tych, których program najbardziej mi się podoba, wybiorę… spacer. Tak, zamiast w stronę lokalu wyborczego, pójdę do lasu na długi spacer z psem. Będę miała przynajmniej poczucie, że wreszcie, pierwszy raz od wielu lat, zrobiłam w dniu wyborów coś, co ma większy sens.

Wiem, to tylko jeden głos, chcę jednak, żebyście wiedzieli, że dostanie go Blok Demokratyczny albo nikt.

Pozdrawiam

Agnieszka Krzyżańska-Duś

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
"Dlatego nie proszę Was o stworzenie Bloku Demokratycznego przed kolejnymi wyborami, ja tego żądam. Chcę wreszcie móc iść do głosowania z nadzieją, że po tych wyborach coś się zmieni na dobre." JA TAKŻE TEGO ŻĄDAM!!! Mam dość wybierania tzw. "mniejszego zła", tzn. głosowania nie ZA kimś, a PRZECIW komuś!
@komsultant
To nie wybieraj mniejszego zła, kto Ci broni? Żądania tego typu są dość patetyczne.
już oceniałe(a)ś
0
0
Przeciez wiekszosc z nich sprawia wrazenie, ze podoba im sie bycie na etacie opozycji u Kaczynskiego. Forsa leci, przywileje sa, do roboty - prawie nic . Co sie czepiacie.
@szpileczka
Proszę dodać jeszcze, że również żadna odpowiedzialność.
już oceniałe(a)ś
16
1
Ja też tego stanowczo żądam. Ciągle piszę w komentarzach na ten temat i ciągle tego się domagam
Domagam się również zająć stanowisko w stosunku do TVPiS, która kłamie, przeinacza, podpuszcza szczególnie,, ciemny lud (Kurski), kłamie, kłamie, kłamie i dzieli społeczeństwo. Za to w tym roku dostanie napewno że 4 miliardy zł., bo przecież inflacja, a żyć z czegoś trzeba. Za komuny pisaliśmy że,, telewizja kłamie '' Teraz są bilbordy i inne możliwości, które trzeba wykorzystywać!!! Do roboty!!!
@Jagger48
Dziękuje za przypomnienie "zapomnianego" a jakże aktualnego sloganu "telewizja kłamie'.W sporadycznych rozmowach o politycznej terażniejszości środowisko o prowieniencji robotniczej nie stosuje prawie wcale tego MOCNEGO POLITYCZNIE i społecznie WYRAŻENIA. Czyniący niniejsze spostrzeżenia to: Robotnik l.75,przedsiebiorca od 1984r.
już oceniałe(a)ś
4
0
PiS może rządzić trzecią kadencję - jeśli opozycja się nie pozbiera. Jedna lista w wyborach jest koniecznością. Aby się pozbierać wystarczy zakopac wzajemne animozje i uniwersalne proste postulaty.
Opozycja potrzebuje paru ogólnie sformułowanych postulatów, które w przekazie pozostaja uniwersalne - równość obywateli, członkostwo w Unii etc. Członkostwo w Unii to przywilej, ale takie same zobowiązanie!
Współczesne demokratyczne państwo według zachodnich wartości to związek przyczynowy praworządności i trójpodziału władzy, na równi - z realnym rozdziałem kościoła od państwa, - praw podstawowych, praw kobiet, praw mniejszości narodowych i etnicznych, praw mniejszosci osob LGBT, społeczna gospodarkę rynkowa, progresja podatkowa, wspólnotę solidarnościowa.
Równość obywateli to normalność i oczywistość, a nie ultraprogresywizm.
Równość wszystkich obywateli to jest fundament demokracji!!!!
@style
oczywiście. Stwórzmy więc jeden blok wokół najpilniejszych wartości i ustalmy cel, dążenie do przekształcenia Polski z kraju ludożerców w kraj w pełni demokratyczny. I obiecajmy sobie, że nie będziemy fałszować rzeczywistości. Polska jest krajem w stanie X, będziemy dążyć do tego, by stała się krajem w stanie Y. Nie twierdzimy, że Polska jest krajem w stanie Y, tylko Polacy jeszcze tego nie wiedzą. Idziemy po kolei, akceptując to w jakim jesteśmy stanie i dążymy do jego zmiany.

Zaczynamy od tego, że pozostajemy w unii, rozliczamy PIS, ratujemy kraj przed bankructwem. Tak odratowaną Polskę sadzamy wygodnie w fotelu i rozpoczynamy "szkolenie z demokracji" akceptując wszystkie jej ułomności, niedorzeczności i nerwice. Jest ta nasza biedota na samym dnie, nie kpimy z niej, pomagamy jej wydobyć się z tego szamba, w którym się znalazła. Nie oczekujemy natychmiastowych efektów. Ona boi się współczesności, musi ją najpierw zobaczyć, a potem zrozumieć. To potrwa i na nic ambitni nauczyciele, którzy przeskakują całe rozdziały.
już oceniałe(a)ś
9
0
@style
Właśnie podałeś program wyborczy Lewicy Razem, bo na pewno nie są to postulaty PO, P2050, PSL. To na kogo zagłosujesz?
już oceniałe(a)ś
0
1
@ityle
Chcesz powiedzieć, że możliwi są liberałowie bez protekcjonalnego klasizmu? Odważne twierdzenie, nie wiem czy nie karkołomne.
już oceniałe(a)ś
0
1
Zaczyna to wyglądać na "don't look up". W roli pani prezydent nasza polska demokratyczna opozycja, która udaje, że nie widzi komety (PIS + konfa), byle tylko uciułać te swoje głosiki gwarantujące im ciepełko i komforcik na miarę możliwości. Bezczelnik Kaczyński wrzuci im co jakiś czas aferę do oburzania się, oni się pooburzają i do domku. Jakby co, to afera, uuu, oburzenie było, o, proszę zerknąć tutaj i tutaj, proszę bardzo jacy jesteśmy oburzeni.

A może PIS + konfa wcale nie są tacy źli, co? W końcu patrioci, nie? I do tego wierzący! Może da się z nimi nomalnie pogadać, a te pierdy o gnijących demokracjach i Putinach to tylko takie strachy?
już oceniałe(a)ś
24
2
Przyłączam się do tego apelu całkowicie! Wzywam wszystkich przywódców opozycji do wspólnego apelu o głosowanie w jednym bloku Obrońców Demokracji! Zrobić prawybory wewnętrzne, ustalić nazwiska ludzi godnych zaufania, tu chodzi o Polskę, nie o interesy partyjne! Walka z mafią polityczną to nie żarty, trzeba się skonsolidować!
już oceniałe(a)ś
17
0
zrobcie prawybory, bedzie wiadomo na ktorych ludzi chemy glosowac, jak ich wystawicie na listach w ramach jednej koalicji zwyciestwo macie gwarantowane

no tyle, ze koszyk wybranych politykow moze sie zmienic.
@qwer_asd_zxc
Zrobimy i zostaną wybrani tacy Mejzie, Kukizy, albo Kałuże, do dobrze mówią o dużo obiecijs
To już nie czas na prawybory, bo PiS na to może tylko czekać. Mamy Tuska? To go szanujmy!
już oceniałe(a)ś
3
0
@qwer_asd_zxc
Ludzie na prawde masowo glosowali na Trzaskowskiego - ale wybory zostaly sfalszowane. I nic sie nie stalo.
już oceniałe(a)ś
5
0
@Jagger48

nawet tusk nie da rady wystartowac we wszystkich okregach wyborczych i nie dla kazdego platforma jest opcja, choc chetnie zaglosowalby przeciwko pisowi na tuska, to nie bedzie mial takiej mozliwosci

mozecie sie dowiedziec na kogo ludzie chca glosowac i tych ludzi wystawic jako koalicja anty pis, albo mozecie ludziom nadal wmawiac na kogo powinni glosowac bo tak dla nich bedzie najlepiej
już oceniałe(a)ś
0
0
Skoro nie są w stanie pójść na kompromis tzn. że mają w dupie demokrację , Polskę, Polaków a najważniejszy jest dla nich ich własny nos i nic dalej. Ja już nie zagłosuje, jak to się mówi , na mniejsze zło.
już oceniałe(a)ś
11
1