Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zbrodnia doskonała

Znów ktoś nadepnął PiS na odcisk. Tym razem była to Janina Ochojska, która ośmieliła się otwarcie krytykować działania polskiej Straży Granicznej za łamanie prawa i tortury stosowane wobec uchodźców, którym udało się przedostać przez zasieki z drutu kolczastego. Na jej słowa zareagował wiceminister obrony narodowej, który złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez działaczkę organizacji humanitarnej.

Działanie wiceministra spotkało się z natychmiastową reakcją wielu grup obywateli w całej Polsce, którzy poszli jeszcze dalej niż Ochojska i oskarżyli o zbrodnię przeciw ludzkości między innymi Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Mariusza Błaszczaka i Mariusza Kamińskiego i nazwali ich zbrodniarzami, a następnie złożyli do prokuratury autodonos o dokonaniu przez siebie publicznego znieważenia wymienionych osób.

Ja jako obywatel chciałbym to oskarżenie polityków PiS i władz Rzeczypospolitej Polskiej o zbrodnię rozszerzyć.

Bo czyż nie jest zbrodnią zasianie rozbratu między rodakami, dzielącego rodziny, znajomych i sąsiadów? To zbrodnia na narodzie polskim.

Publikuj kłamstwo smoleńskie? Za kłamstwo oświęcimskie grozi kara więzienia, więc dlaczego bezkarnie uchodzi rozpowszechnianie kłamstwa smoleńskiego?

Czyż zbrodnią nie jest łamanie konstytucji przez prezydenta Dudę, naruszanie niezawisłości sądów przez prokuratora generalnego Ziobrę czy demontaż zasady trójpodziału władzy przez prezesa Kaczyńskiego? To zbrodnia na demokracji.

Albo przekop mierzei i rabunkowa wycinka lasów? To zbrodnia na polskiej przyrodzie.

A wspieranie ruchów i organizacji neonazistowskich oraz budowa europejskiej międzynarodówki prawicowo-nacjonalistycznej? To zbrodnia faszystowska.

A zaostrzanie przepisów antyaborcyjnych, w wyniku czego kobiety zmuszane są do rodzenia, a nawet umierają, bo lekarze boją się dokonać terminacji śmiertelnie chorego płodu? To zbrodnia przeciwko prawom kobiet i prawom człowieka w ogóle.

A brutalne traktowanie manifestantek przez policję? Bicie ich pałkami, bezprawne przetrzymywanie w areszcie, wywożenie do odległych miejscowości? To zbrodnia damskich bokserów.

A konflikt z Unią Europejską i groźba polexitu, w wyniku których Polska zostaje pozbawiona środków na rozwój? To zbrodnia przeciwko naszemu krajowi i społeczeństwu. Podobnie jak orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego orzekającego niezgodność z polską konstytucją prawa europejskiego.

A mnożące się afery korupcyjne i bezkarność sprawców? To też zbrodnia przeciw społeczeństwu.

A gumkowanie postaci historycznych i pisanie historii na nowo? To zbrodnia przeciwko zdrowemu rozsądkowi.

A zaniechania w walce z pandemią? Dziesiątki tysięcy zmarłych? To też zbrodnia przeciw narodowi.

A cenzura w kulturze, szkalowanie artystów? Zamach na wolne media? Przekształcenie telewizji publicznej w tubę propagandową władzy i Kościoła katolickiego, szkalowanie opozycji? Czy to nie są zbrodnie przeciwko wolności?

Oto zbrodnia doskonała PiS! Popełnić zbrodnię w biały dzień, a nawet w świetle jupiterów — i to wielokrotnie — i oskarżyć o zniesławienie każdego, kto o nią oskarża.

Wojciech Patyna

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.