Chciałabym dożyć zwycięstwa nad PiS-em, nad narodowcami, nad kacykami, którzy zabierają nam wolne sądy, wolność słowa, sumienia, wyznania nie dla siebie, ale dla mojej rodziny, dla wszystkich dzieci i ich rodziców, dla wnuków i prawnuków, dla Polaków.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Matka napisała list do demokratycznej opozycji, córka go  przekazała i udostępniła  "Wyborczej".

Wstęp córki

Szanowni Państwo

Moja Mama napisała do Państwa list. Nie korzysta z internetu, więc napisała go na kartce i przyniosła mi, abym go do Państwa wysłała, co czynię. Dołączam zeskanowany oryginał oraz zdjęcie Mamy szyjącej maseczki po ogłoszeniu pandemii w Polsce. Proszę o przeczytanie.

Z wyrazami szacunku i wiary w sens współdziałania

Jolanta Hanc

List matki

Droga Szanowna Opozycjo!

Jestem starą kobietą, za trzy miesiące kończę 89 lat. Przeżyłam prawie 6 lat strasznej hitlerowskiej okupacji. W wieku kilku lat przekroczyłam razem z niewiele starszą siostrą nielegalnie granicę – uciekałyśmy z terenu przypisanego do Rzeszy do Guberni (między Osmolinem a Kiernozią) długie, 7 km miedzami jak najdalej od drogi.

Nie lubię wspominać tych lat pełnych głodu, strachu i obawy o życie najbliższych. A potem iskierka nadziei na wolność, „Powstanie Warszawskie". Na Pradze z bronią u nogi na rozkaz Stalina stało wojsko nie tylko radzieckie, ale i polskie, a Warszawa płonęła. W Skierniewicach, gdzie wtedy mieszkałam, było widać łunę nad Warszawą, a przez stację kolejową przejeżdżały towarowe pociągi z obrońcami Warszawy prosto do obozów. Biegałyśmy z kartkowym chlebem, cebulą, jabłkami, ale nam, dzieciom, nie zawsze pozwolono podać cokolwiek. Biegałyśmy do cegielni, gdzie przebywali ludzie z W-wy, żeby zanieść coś do jedzenia, ubrania, przykrycia.

Danuta Minkowska i jej list do opozycji.
Danuta Minkowska i jej list do opozycji.  zdj. czytelniczki

A potem przyszło rzekome wyzwolenie, a właściwie przeszło 40 lat stalinowskiego reżimu.

Miałam 12 lat, zdałam do gimnazjum, radość, bo wolność, bo można się uczyć i nagle strach, straszny strach. Stałam na boisku szkolnym pod płotem-murem, a z drugiej strony przy ulicy Lelewela 7 Urząd Bezpieki i okropne krzyki i jęki - tam torturowano ludzi z AK za to, że w czasie wojny walczyli, jak umieli i jak mogli z okupantem. Tam torturowano znajomych mojego Ojca, tam torturowano ojców i braci moich koleżanek i kolegów.

Byłam szczęśliwa, jak przyjęto Polskę do NATO, do Unii Europejskiej, cieszyłam się wolnością.

Myślałam, że my, Naród Polski, jak dumnie nazwał nas p. Lech Wałęsa, będziemy umieli docenić wolność słowa, myśli, demokracji, że będziemy umieli bronić demokrację.

Błagam Was o to, byście pamiętali, że tylko naprawdę wolna i demokratyczna Polska, otwarta dla wszystkich ludzi bez względu na kolor skóry i wyznanie, Polska sprawiedliwa i praworządna jest ważna, że jedynym celem w tej chwili jest pokonanie PiS-u i odsunięcie od władzy pisowskiej mafii, a osiągnąć to można tylko wtedy, gdy cała opozycja się zjednoczy - bo w jedności siła.

Chciałabym dożyć dnia zwycięstwa nad PiS-em, nad narodowcami, nad kacykami, którzy zabierają nam wolne sądy, wolność słowa, sumienia, wyznania nie dla siebie, ale dla mojej rodziny, dla wszystkich dzieci i ich rodziców, dla wnuków i prawnuków, dla Polaków.

Opozycjo - zjednocz się.

Z poważaniem

Danuta Minkowska

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
To jest list przejmujący z powodu życiorysu jego Autorki. Ta Polska, po roku ?89, kształtowana nie tylko w zgodzie ale i w sporach z pewnością nie była bez wad. Ale czy znacie jakieś państwo, o którym można by powiedzieć, że jest idealne? Jednakże całkiem czym innym niż brak doskonałości jest rozmyślna destrukcja i Państwa i społeczeństwa, a to ma miejsce od 2015 roku. Co więcej, ktokolwiek byłby wrogiem polskiej racji stanu, czyniłby to, co czynią słudzy Kaczyńskiego. Jeśli nie jest on niespełna władz umysłowych, to jest zdrajcą, bo osłabianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej, dążenie do Polexitu, podważanie wagi naszej pozycji w NATO - to wszystko jest zdradą naszych fundamentalnych interesów.
Ten list nie jest jedyny, opublikowaliście już wiele innych, wszystkie w jednej sprawie: zgodnego działaniu opozycji w celu odebrania władzy nieodpowiedzialnej klice zarządzanej przez szalonego jej właściciela.

Ale chciałbym zapytać: czy jako obywatele czynimy coś, co wspomaga tych, którzy jeszcze walczą? Mam na myśli przede wszystkim nieugiętych sędziów i sędzie, prokuratorów - tych urzędników posłusznych prawu a nie bezprawiu, mimo szykan, które ich spotykają.
18. każdego miesiąca wielu miastach pod sądami organizowane są pikiety wspierające wolne sądy, niezawisłych sędziów i prokuratorów.

WSTĘP WOLNY, Szanowni Czytelnicy.
już oceniałe(a)ś
3
0
Przejmujący list! Ja również już jestem po 70tce i również chciałbym doczekać zwycięstwa Opozycji nad PiSem, ponieważ PiS na czele z Kaczyńskim to największe nieszczęście obecnej Polski. PiS szczodrze opłaca tzw TVPiS i ta właśnie telewizja w bardzo dużym stopniu przyczynia się do dzielenia społeczeństwa, kłamania przeinaczania wszystkiego co służy tej podlej władzy. W związku z inflacja TVPiS napewno dostanie już więcej niż 2 miliardy, a może nawet 3, na szczucie kłamstwa. Bardzo dziwię się młodzieży, która jest w PiSie i nie widzi tej podłości, bo kiedyś będą zapamiętani tak jak komuniści, którym tylko co niektórym udało się wypłynąć. KK też jest winien tej anarchii w Polsce, dlatego też bardzo dużo odeszło z kościoła, między innym i ja też
Pokładam w wielką nadzieję w kilku przywódcach opozycji, szczególnie wierzę w mądrość Pana Tuska. Opozycja musi to rozegrać, a w przy, kości stworzyć taką Konstytucję i prawo, żeby debilizm już nie miał szans na przejęcie władzy!!!
już oceniałe(a)ś
4
1
no ale jak tu doczekac sie wygranej opozycji jak za nasze pieniadze lenie malutkich partyjek siedza i nic nie robia i nie chca robic wytepic to za sprawa glosu przy urnie
już oceniałe(a)ś
0
0