Blisko 4000 ukraińskich dzieci święta Bożego Narodzenia spędzi bez ojca, który oddał swoje życie w obronie Ukrainy. W Polsce trwa ósma edycja akcji "Święta bez taty".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Blisko 4000 ukraińskich dzieci święta Bożego Narodzenia spędzi bez ojca, który oddał swoje życie w obronie Ukrainy. W Polsce trwa  ósma edycja akcji „Święta bez taty".

Na wschodzie Ukrainy od ośmiu lat trwa wojna, wraz z liczbą ofiar rośnie liczba osieroconych dzieci. Wolontariusze z Polski i Ukrainy starają się zrobić wszystko, co możliwe, aby te dzieci choć na chwilę poczuły magię świąt i zapomniały o swojej tragedii.

„Święta bez taty" to świąteczna zbiórka dla dzieci osieroconych przez wojnę na Ukrainie od 2014 roku organizowana przez fundację UNITERS (dawniej Inicjatywa Bohaterom Majdanu).

Na Ukrainie Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia i do tego dnia można pomóc na kilka sposobów:

  • wpłacając datek online na www.zrzutka.pl/swietabeztaty,
  • na rachunek fundacji: 55 1090 1841 0000 0001 4887 5552,
  • biorąc udział w aukcji charytatywnej na Facebooku,
  • czy chociażby rozpowszechniając informację o zbiórce.

Dotychczas akcja odbywała się w Polsce, gdzie zbierano pieniądze, słodycze i zabawki, pakowano w paczki prezentowe, które potem trafiały na Ukrainę do małych adresatów. Ze względu na trwającą pandemię organizatorzy musieli przenieść wszystkie działania do online, dlatego w tym roku zbierane są jedynie pieniądze, za które na Ukrainie zostaną kupione prezenty dla dzieci.

W ramach akcji odbywa się również charytatywna aukcja internetowa.

Od 1 grudnia każdego dnia o 18:00 na stronie akcji na Facebooku   na licytację są wystawiane cenne przedmioty przekazane przez znanych sportowców, pisarzy, malarzy z Polski i Ukrainy. Wszystkie pieniądze z aukcji będą przeznaczone na zakup prezentów.

Akcja charytatywną „Święta bez taty" organizowaną nieprzerwanie od 2014 roku objął patronatem honorowym ambasador Ukrainy w Polsce Andrija Deszczyci wraz z małżonką Iryną. Również w tym roku do grona partnerów dołączył Europejski Kongres Ukraińców oraz organizacje charytatywne z Danii, Luksemburga, Niemiec i Łotwy.

Od 2014 roku w ramach akcji wręczono ponad 20 000 prezentów. Organizatorzy akcji zachęcają wszystkich do wsparcia akcji. Szczegóły  TUTAJ

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Zginęli w obronie także Polski i Europy. Należy im się coś więcej niż symboliczna zbiórka pieniędzy.
już oceniałe(a)ś
1
0
a może święta bez wyznawców bandery?
już oceniałe(a)ś
3
9