Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kaczyński nazwał ich "cwaniakami", bo jego zdaniem tylko oni stracą na "Polskim ładzie". Pracowali długo na emeryturę, a teraz władza odbierze im prawa nabyte. Publikujemy kolejne listy oburzonych emerytów. 

Jeszcze się nie nacieszyłem emeryturą, a już rząd chce mi ją zmniejszyć

Przeczytałem w "Wyborczej" listy czytelników-emerytów protestujących przeciw wprowadzeniu przepisów "Polskiego ładu", które, łamiąc prawa nabyte, odbiorą im część emerytury.

Przyłączam się do tych protestów. Pracowałem bez przerwy od momentu ukończenia studiów, tj. od 23 do 70 roku życia, przez kilka lat jeszcze dodatkowo równolegle na pół etatu, przez wiele lat na średnich stanowiskach kierowniczych i mam rzeczywiście wysoką emeryturę (ponad 10 tys. zł). Bywały lata, że pracowałem po 10 - 12 godzin, nierzadko, jak była potrzeba w wolne soboty, bez dodatkowej zapłaty (a zaczynałem kiedy było jedynie 12 wolnych sobót w roku). Do tego dochodzą kursy i szkolenia.

Dopiero niedawno przeszedłem na emeryturę, jeszcze się nią nie nacieszyłem, a teraz się dowiaduję, że rząd chce mi ją zmniejszyć. Stanowczo się na to nie zgadzam i proszę redakcję o nagłaśnianie tej sprawy. Jeśli tylko będzie taka możliwość, przystąpię do pozwu zbiorowego przeciwko Skarbowi Państwa. Proszę o tym pisać.

Wieloletni czytelnik

Może rzecznik praw obywatelskich pomoże

Również jestem jedną z wielu osób, którym "Polski ład" zabierze pieniądze. Przeczytałam uważnie to co piszecie i myślę, że może na początek spróbować zainteresować malejącymi emeryturami Rzecznika Praw Obywatelskich.  Być może podejmie jakieś działania, bo z pewnością zna również temat.

Barbara

Chcą przystąpić do pozwu zbiorowego przeciw państwu

Olga: Proszę o informację jak i kiedy można będzie dołączyć się do pozwu zbiorowego. Pracowałam do 70 roku życia i mam 4700 emerytury netto.

Jan: Chciałbym dołączyć do pozwu w sprawie obniżki emerytury "cwaniaków"

Małgorzata: Proszę o informację jak można dołączyć do pozwu zbiorowego emerytów którzy stracą na "Polskim ładzie".

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.