Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowni Państwo,

Szanowna Redakcjo,

Kryzys klimatyczny oraz konsensus naukowy w sprawie antropogenicznego pochodzenia zmian klimatu są faktami. Nie sposób także przemilczeć oczywistego związku między zmianami klimatycznymi a rozwijającymi się kryzysami: energetycznym, żywnościowym, demokracji, zdrowia publicznego i w końcu humanitarnym, których potencjalna skala wywołuje w wielu z nas lęk i obawę o przyszłość.

Ogromny niepokój powinien wzbudzać także fakt, że polskie społeczeństwo jest o tym fundamentalnym dla ludzkości kryzysie informowane dopiero od niedawna i w wymiarze nieproporcjonalnym do skali problemu. Stanowimy grupę aktywistów i aktywistek, organizacji NGO i grup nieformalnych, które każdego dnia dokładają wszelkich starań, aby informacje o kryzysie klimatycznym i jego obecnych oraz przyszłych konsekwencjach, a także sposobach adaptacji do kryzysu, docierały do jak najszerszych grup odbiorców. Nasz głos nie dociera jednak do wielu kluczowych grup, ponieważ nie dysponujemy narzędziami, które by to skutecznie umożliwiały.

A takimi narzędziami są m.in. środki masowego przekazu, których ogromny potencjał informacyjny nie jest w sposób wystarczający wykorzystywany w upowszechnianiu takiej wiedzy. Potrzebujemy mobilizacji i sprawnego przekazywania społeczeństwu rzetelnej informacji na temat pilnej potrzeby osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz efektywnych sposobów realizacji tego celu, by zapobiec najgorszym scenariuszom klimatycznym potwierdzonym badaniami naukowymi.

Polaków i Polek nie stać na spokojne czekanie na władzę i rządzących, którzy potraktują ten problem adekwatnie do jego wagi i przerażających skutków jego lekceważenia.

Dlatego przypominamy, że to Państwo są w posiadaniu ogromnej siły: możliwości informowania i edukowania o kryzysie klimatycznym całego społeczeństwa, decydentów, polityczek, biznesu i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Rzetelne informowanie będzie sprzyjać wzrostowi szans na prowadzenie przez polskie państwo polityki przemyślanej i zgodnej z wytycznymi sporządzonymi przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Macie Państwo szeroki wachlarz możliwości, aby aktywnie włączyć się, a następnie uczestniczyć w procesie szerzenia odpowiedzialnej edukacji klimatycznej. Niezwykle kompetentne polskie środowiska eksperckie zasługują na większą przestrzeń w najbardziej popularnych i lubianych mediach. Brakuje nam w przekazach mediów wyraźnej informacji, że ochrona klimatu nie ma barw partyjnych i jest problemem globalnym, który trzeba rozwiązywać systemowo i na każdym szczeblu administracyjnym.

Przyszłość zaczyna się nie jutro, ale już dzisiaj, dlatego apelujemy, abyście już dziś informowali swoich odbiorców i odbiorczynie z wyprzedzeniem o zbliżających się konsultacjach i korzyściach wynikających z wyrażenia swojego obywatelskiego głosu.

W tej chwili trwają unijne konsultacje dotyczące dobrostanu zwierząt, który według Komisji Europejskiej jest podstawą zrównoważonej produkcji żywności.

Oprócz tego każdy obywatel(-ka) Unii Europejskiej może uczestniczyć w innych trwających i nadchodzących konsultacjach społecznych związanych z klimatem i środowiskiem. Prosimy, piszcie i mówcie o nich.

Jeśli za większość udostępnianych przez Państwa artykułów dotyczących kryzysu klimatycznego należy płacić, prosimy – udostępnijcie je odbiorcom i odbiorczyniom za darmo. Jeśli już informujecie o kryzysie klimatycznym, apelujemy – informujcie częściej i kompleksowo! Chcemy czytać i słyszeć o konieczności transformacji systemu żywnościowego, rolnictwa, a nie tylko o wybranych elementach, składających się na walkę dla przyszłości. Jeśli jeszcze nie zaczęliście spójnie i rzetelnie informować swoich odbiorców i odbiorczyń o wszystkich aspektach kryzysu klimatycznego, apelujemy – zacznijcie!

Media to czwarta władza. Media to siła i narzędzie w walce z kryzysem klimatycznym w budowaniu zielonej partycypacji, budowaniu silniejszego, świadomego społeczeństwa obywatelskiego oraz przypominaniu rządzącym, decydentom i decydentkom o ich obowiązkach w zakresie praw człowieka, praw zwierząt, ochrony środowiska naturalnego.

Z poważaniem,

Zarząd Green REV Institute i Zespół Ekowyborcy

Apel podpisali:

1. Akcja Demokracja

2. Azyl dla Świń "Chrumkowo"

3. Fundacja Aquila

4. Fundacja Klub Myśli Ekologicznej

5. Fundacja MARE

6. Fundacja na Rzecz Prawnej Ochrony Zwierząt i Kontroli Obywatelskiej LEX NOVA

7. Fundacji Niech Żyją

8. Fundacja Noga w Łapę

9. Fundacja Psubraty

10. Fundacja Szkatułka

11. Fundacja Szklane Pułapki

12. Humane Society International/Europe w Polsce

13. Klub Gaja

14. Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze

15. Polska dla Zwierząt

16. Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot

17. ProVeg Polska

18. Rodzice dla Klimatu - Parents for Future PL

19. Roślinna Strona

20. Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

21. Stowarzyszenie Jestem na PTak!

22. Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy

23. Stowarzyszenie Nasz Bóbr

24. Stowarzyszenia Protest Porszewice

25. Strajk dla Ziemi Kraków

26. Wio z Krakowa

27. V-Gun dla zwierząt

listy@wyborcza.pl

***

>> Globalne ocieplenie, wycinki lasów, smog, wymieranie gatunków. Piszemy o tym, co ma znaczenie dla zmian klimatycznych i ochrony środowiska. Zapisz się na newsletter ekologiczny! <<

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.