Teraz na polskiej granicy ogień krzepnie i blask ciemnieje. W lesie marzną i giną ludzie. Dziękujemy wszystkim, którzy niosą pomoc na granicy. Przywracacie wiarę w człowieka - mówią prawnicy z Wolnych Sądów w świątecznym nagraniu z życzeniami
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czterominutowe nagranie z życzeniami na święta Bożego Narodzenia przygotowane przez Inicjatywę "Wolne Sądy" pojawiło się w mediach społecznościowych w poniedziałek późnym wieczorem. 

Czwórka prawników - Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik, Maria Ejchart-Dubois i Michał Wawrykiewicz - już kilkakrotnie przygotowywali nagrania na święta, wybory i ważne społecznie wydarzenia. 

W zeszłym roku upomnieli się o praworządność, wystąpili przeciw brutalności policji i kłamstwom władzy

W tym roku wzięli udział w nagraniu refleksyjnego, wzruszającego filmu o osobach marznących i umierających na granicy polsko-białoruskiej. 

Kryzys humanitarny. Pod choinką to, co dziś potrzebne: śpiwory, koce, ciepłe buty

Nagranie zaczyna się od rozpakowywania prezentów w ciepłym, przepełnionym troską i miłością polskim domu. 

Tylko że pozornie przewidywalna, ograna scena idyllicznych świąt w zaskakujący sposób zmienia swój przebieg. Uczestnicy wigilii: kilkuletni chłopiec, jego rodzice i babcia, wyciągają spod choinki kolejne prezenty: powerbank, czołówkę, ciepłe buty, śpiwór, koc termiczny, mleko w proszku dla niemowląt. 

Wiemy, że sami tego nie potrzebują. Wszystko pakują w samochód i jadą na granicę, w ciemny, zimny, niekończący się las. 

Prawnicy z Wolnych Sądów przypominają, że pomoc jest naszym obywatelskim obowiązkiem, a osoby, które działają przy granicy, "przywracają wiarę w człowieka".

- Teraz na polskiej granicy ogień krzepnie i blask ciemnieje. W lesie marzną i giną ludzie. Ci, którzy tam trafili, uciekają przed wojnami i szukają ratunku dla siebie i swoich rodzin. Pomaganie im nie jest nielegalne. Wręcz przeciwnie - zgodnie z polskim prawem mamy obowiązek pomóc osobom, które znajdują się w niebezpieczeństwie. Dziękujemy wszystkim, którzy niosą pomoc na granicy: mieszkańcom terenów przygranicznych, aktywistom, medykom, organizacjom z grupy Granica i fundacji Ocalenie. Przywracacie wiarę w człowieka - mówią na zakończenie.

Kryzys humanitarny. Życzenia świąteczne z przesłaniem w reżyserii Agnieszki Holland, Kasi Adamik i Kamili Tarabury

Nagranie wyreżyserowały Agnieszka Holland, Kasia Adamik i Kamila Tarabura, autorami scenariusza są Adamik, Tarabura i Tomasz Naumiuk. Muzykę stworzył Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Pełną listę twórców można znaleźć w informacji pod klipem na YouTubie. 

 

Inicjatywa "Wolne Sądy" powstała w lipcu 2017 r. podczas protestów w obronie niezawisłego sądownictwa. Prawnicy konsekwentnie angażują się w obronę praworządności, podejmują się pomocy prawnej dyskryminowanym obywatelom, wspierają szykanowanych sędziów i prokuratorów.
Są laureatami Europejskiej Nagrody Obywatelskiej, którą przyznaje Parlament Europejski.

Piszcie:listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jak w tym świetle wypada Kukła z Anżejem Budyniem składająca życzenia świąteczne bohaterskim służbom broniącym dzielnie granicy z Białorusią ???
  Niezłomny narciarz potrafi robić tylko głupawe miny przed reżimową kamerą.
  już oceniałe(a)ś
  16
  2
  Maryja urodzi Jezuska w lesie na granicy Polsko Białoruskiej ...
  @Trikos
  tyle że tym razem zwykłe cuda mogą nie wystarczyć żeby maluch przeżył - naprzeciw stoją heroiczne zastępy polskiej sg
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @Trikos
  nie urodzi
  już się sznury-mundury postarały, by sama umarła, a wcześniej - poroniła...
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Zamiast okazac pomoc koczujacym na granicy kosciol zorganizowal zbiorke pieniedzy ....bo bez kontroli zawsze na takiej zboirce mozna sie niezle oblowic jak Rydzyk zbirajac na wykupienie stoczni.Bo tajemnica wiary to zloto i dolary.....
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  Czarny sen lewactwa?
  już oceniałe(a)ś
  2
  1