W rządzie sami chrześcijanie. A ja jeszcze ze szkoły, z lekcji religii, pamiętam, że "kochaj bliźniego jak siebie samego". Dzień w dzień widać, jak ta miłość wygląda.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mam swoje lata, dobrze pamiętam komunę. Porównajmy "wczoraj" z "dziś" - wolnej Polski.

Wczoraj strzelano do ludzi, więziono ich - to najbardziej obciążało rządzących. Też robili, co chcieli. Ale nigdy nie usłyszałem, że jestem gorszym sortem lub czymś w tym rodzaju. Mieliśmy non stop różne kłopoty – chcesz coś kupić, chcesz gdzieś wyjechać, chcesz coś zorganizować… Ale dzieci nie chodziły głodne, zlikwidowano analfabetyzm i nikt nie mieszkał pod mostem.

Dziś mamy wolny kraj. I co z tego? Rządzi jeden człowiek, kompletnie oderwany od rzeczywistości. O najbliższym jego otoczeniu też trudno coś dobrego powiedzieć. I są efekty – afera za aferą, prywata, sami swoi w spółkach skarbu państwa, czarne chmury nad edukacją, mediami, wymiarem sprawiedliwości, zapaść służby zdrowia, ciągłe łamanie prawa, szalejąca inflacja itd., itp. Odwracamy się od USA i Unii Europejskiej. O "walce" rządzących z pandemią i koszmarnej TVP już nie wspominam.

Czy ci ludzie (PiS, ziobryści, Kukiz…) nie wiedzą, co to jest przyzwoitość, ambicja, przestrzeganie prawa, prawdomówność?

A największy paradoks to ich związek z Kościołem. Sami chrześcijanie! A ja jeszcze ze szkoły, z lekcji religii, pamiętam, że „kochaj bliźniego jak siebie samego". Dzień w dzień widać, jak ta miłość wygląda.

Życzę wszystkiego najlepszego Redakcji i Czytelnikom. Może i dla nas kiedyś zaświeci słońce.

Krzysztof Waśniewski

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Czy ci ludzie (PiS, ziobryści, Kukiz?) nie wiedzą, co to jest przyzwoitość, ambicja, przestrzeganie prawa, prawdomówność? A skad maja wiedziec? Przeciez to tez tylko Polacy!
  @swietylolekdrugi
  "Prawdziwi" Polacy.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @swietylolekdrugi
  Polski kosciol przeszedl na wiare sekty smolenskiej w ktorej najwazniejszym przykazaniem jest haslo Kaczynskiego : TERAZ KU....WA MY.
  To czego jestesmy swiadkami to naturalna konsekwencja zmiany wiary.
  Sekta smolenska powstala z polaczenia katolickiej liturgii i klamstwa smolenskiego ,ktore kosztowalo Polakow juz 25 milionow na podkomisje Macierewicza (rosyjskiego agenta) a dowodow zadnych.
  Dowodow nie ma i nie bedzie bo klamstwo to fikcja wiec i dowody tez sa fikcyjne w postaci sztucznej mgly, i wybuchow ,ktorych nie bylo,poza jednym na poligonie....w baraku na ktorym wymalowano okna samolotu i zdetonowano ladunek.
  Macierewicz przedstawil to jako dowod na wybuch w samolocie a to kolejne klamstwo i dowod na to ,ze kiedy zdetonuje sie ladunek wybuchowy to barak wylatuje w powietrze.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @canadiana
  Polski kosciol do niczego nie przeszedl, zawsze byl tak podly jak caly narod, bo jaka maka-taki chleb
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Ja też błagam Polaków. Obudźcie się nim będzie za późno! Rozwalili nam demokrację. Wyprowadzają nas z Unii. PIS jest największym koszmarem Wolnej Polski!!!
  Trzeba się zorganizować i iść na Warszawę. Trzeba to zrobić jak najprędzej. Opozycjo zjednocz się w końcu!!!
  @anka1978
  Obawiam się, że jest to "głos wołającego-nomen omen, na puszczy"... Za dużo prywaty, osobistych ambicyjek, nie mówiąc o wielkim ego niektórych panów. Mówią dużo ale niewiele robią, żeby się dogadać.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Zakłamany jak katolik - twierdzą nie tylko protestanci.
  Premier Morawiecki - katolik, uważa, ze oznaka miłosierdzia jest zakup dzialek od kosciola z 99% upustem. Premier Morawiecki - historyk, twierdzi, ze Mur Berliński za pomoca kosza na na smieci obalił jego ojciec, Kornel.
  Wychowany na domowych roratach - prezydent Duda, stale na kolanach przed klerem, klęka nawet przed prezesem. Na kleczkach mało widac, a z pokutnie spuszczona glowa jeszcze mniej. Mozgi zaczadzone opiatami kościelnego kadzidła.

  Rząd PiS, ma usta pełne frazesów o wartościach katolickich. Po czym ci katolicy wydaja rozkazy wywozić ludzi do lasu i zostawiać ich tam bez jedzenia, wody i ciepłego schronienia. Ci katolicy stosują współczesne tortury push-back na granicy z Białorusią, gdzie umierają ludzie, również kobiety ciężarne, giną i umierają dzieci.
  Chciałoby się rzec - modlą się pod figurą, a diabła mają za skórą. Modlą się i klęczą. Klęczenie szkodzi nie tylko kolanom - klęczenie szkodzi społeczeństwu.
  72 % polskich katolików nie chce pomagać uchodźcom, uciekinierom przed wojna i głodem.
  Religia to opium ludu.
  @style
  To obojetne, czy ten narod jest katolicki, muzulmanski czy jakikolwiek inny. To nie wiara czyni narod podlym, lecz podly narod tworzy sobie wiare na uzytek swej podlosci.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @style
  @świetyolekdrugi

  Obydwaj macie rację :-))
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @M.K.Zet
  Wszyscy macie rację.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Komentarze szokują. Czas Bożego Narodzenia kiedy każdy powinien znaleźć w drugim wsparcie, zrozumienie i pomoc. Nie mówię o miłości bo przecież nie można kochać bliźnich tylko dlatego że są. Lepiej zwymyślać ich od drugiego sortu, zdradzieckich mord czy gestapo. Kaczyński traktuje wszystko i wszystkich instrumentalnie. Żadne prawdy wiary nie zmienią jego wiary we własne posłannictwo i nieomylność.
  już oceniałe(a)ś
  23
  2
  Albo tańce u Rydzyka. Czy to skecz, czy kabaret? Nie to tylko polski rząd, partia rządząca i kler buja się w pijanym widzie..., a w głowach tylko jedno - władza, władza, dla mnie władza... Co nam tam rodziny z dzieciątkiem na granicy...będziemy ich wypychać, bo przyjdą następne, jeszcze nie daj Boże ta Rodzina z Dzieciątkiem i dopiero będzie kłopot... Tak polacy - miałeś chamie złoty róg, miałeś chamie czapkę z piór.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  Kochaj bliźniego zedrzej skórę z niego jak zdarłeś z jednego bierz się za drugiego.Oto wielką tajemnica wiary!
  @ghost
  Ciekawe i jakie prawdziwe.:-)
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Po polsku to poprawnie brzmi: kochaj bliźniego swego ale nie cudzego - trzeba iść z duchem czasów, Szanowny Panie.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  To znaczy mam kochać sąsiada? Wolne żarty.
  już oceniałe(a)ś
  8
  2