Partia rządząca i jej akolici chcą zamknąć niezależne media, bo zdają sobie sprawę, że ich najgroźniejszym przeciwnikiem jest prawda.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

List otwarty Fundacji Grand Press i Komitetu Obrony Demokracji

do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzeja Dudy

My, obywatelki i obywatele Polski, apelujemy do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy zwanej lex TVN, z dnia 11 sierpnia 2021 roku, a przyjętej w głosowaniu Sejmu w dniu 17 grudnia 2021 roku.

Ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (druk sejmowy nr 1389) narusza nie tylko art. 54 Konstytucji RP, ale również traktaty międzynarodowe. Była ona procedowana z naruszeniem regulaminu Sejmu, po nielegalnej reasumpcji zarządzonej przez marszałek Elżbietę Witek oraz podczas Komisji Kultury i Środków Przekazu zwołanej w nieregulaminowym czasie.

Jej celem jest zmuszenie amerykańskiego koncernu – Discovery – do sprzedaży akcji TVN i wycofania się z inwestycji na polskim rynku medialnym.

 Mówiąc wprost: to najpoważniejszy przypadek uderzenia w wolność słowa w Polsce po 1989 r. Partia rządząca i jej akolici chcą zamknąć niezależne media, bo zdają sobie sprawę, że ich najgroźniejszym przeciwnikiem jest prawda.

Od podobnego zdarzenia zaczęły się w Rosji rządy Władimira Putina. Krytykująca władze m.in. za korupcję telewizja NTV została przejęta przez państwowy koncern Gazprom w 2001 r.

 Nie zgadzamy się, by Polska poszła tą samą drogą co Rosja i Węgry.

Żądamy wolności, w tym gospodarczej, dla niezależnych od władzy mediów.

Dlatego apelujemy do Pana Prezydenta o zawetowanie ustawy, a przypomnimy o naszym apelu 19 grudnia 2021 roku o godz. 19 pod Pałacem Prezydenckim i w całej Polsce.

 VETO! WOLNE MEDIA, WOLNI LUDZIE, WOLNA POLSKA!

Weronika Mirowska – prezeska Fundacji Grand Press

Jakub Karyś – przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji

Listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Oj, chyba PAD bedzie pod wrazeniem - on przeciz jest za wolnoscia slowa i za prawda oraz kontrola dzialan wladzy.
już oceniałe(a)ś
9
0
No nie. Czy jeszcze jest ktoś, kto wierzy, że zawetuje?
już oceniałe(a)ś
7
0
Trzeba dać świadectwo prawdzie, wszyscy na miejsca zbiórki w niedzielę 19 grudnia! Protest!!!
już oceniałe(a)ś
6
0
Nie należy apelować do wielokrotnego przestępcy konstytucyjnego, współniszczyciela republiki i członka przestępczej organizacji, która przemocą zniszczyła w Polsce demokrację. Można wystosować ultimatum by choć raz zachował się zgodnie z Konstytucją na którą przysięgał, co może być okolicznością łagodzącą w przyszłym procesie tego osobnika przed niezależnym trybunałem za dokonanie Zamachu Stanu
już oceniałe(a)ś
3
0