Wspomnienia czasów rządów komunistycznych stały się nagle ponurą rzeczywistością, niewiarygodne, ale gorszą niż za czasów Gomułki, Cyrankiewicza i Gierka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dla nas, byłych członków NSZZ "Solidarność", emigrantów stanu wojennego, znak "Solidarności" jest świętością. Nasze koleżanki i koledzy tu, na emigracji, zostali zaskoczeni ogłoszeniem stanu wojennego, a wielu z nas zmuszonych zostało przez ówczesny reżim do opuszczenia ojczyzny z paszportami w jedną stronę.

Dlatego wyrażamy nasz sprzeciw wobec zawłaszczenia tak logotypu, jak i pamiątek naszego związku przez, pożal się Boże, obecnych działaczy tzw. Solidarności z ich naczelnikiem, żołnierzem Ludowego Wojska Polskiego, panem Dudą. Oficjalne uroczystości z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, z udziałem wierchuszki PiS-owskiej, było policzkiem dla nas, dla których idee "Solidarności" lata 1980 pozostają święte. To my tutaj, z dala od kraju, w czarnych latach stanu wojennego organizowaliśmy pomoc dla działających w podziemiu w Polsce sił demokratycznych, członków pracującej w podziemiu Komisji Krajowej i ich rodzin.

Z narażeniem własnej wolności, szmuglowaliśmy do kraju wolne wydawnictwa, ukazujące się na Zachodzie, czy też publikacje Związku Solidarności Europy Zachodniej, nie licząc wielu ton papieru do drukarek i powielaczy oraz innego sprzętu niezbędnego dla działania związku w podziemiu.

Po obradach okrągłego stołu i wyborach 4 czerwca 1989 zawitała ponownie wolność do naszego kraju. Wspieraliśmy, wraz z Polonią amerykańską, członkostwo Polski w NATO, a potem starania Polski o członkostwo w Unii Europejskiej.

Cieszyliśmy się wraz z rodakami i Lechem Wałęsą, gdy wojska sowieckie opuściły nasz kraj.

Nikt z nas tutaj nie przypuszczał, że dożyje jeszcze czasu, kiedy Polska będzie demokratycznym i wolnym krajem wśród narodów świata.

Niestety, po czterdziestu latach od 13 grudnia 1981, rządy w Polsce sprawuje ekipa Kaczyńskiego, która niszczy wszystko, o co walczyliśmy. Wspomnienia czasów rządów komunistycznych stały się nagle ponurą rzeczywistością, niewiarygodne, ale gorszą niż za czasów Gomułki, Cyrankiewicza i Gierka. Kłamstwo króluje w parlamencie i w reżimowych mediach, a do tego uzurpatorzy zagarnęli jak swoje idee i logo "Solidarności". To niezwykła arogancja i buta, depcząca zdobycze NSZZ "Solidarność".

Protestujemy przeciwko próbom zawłaszczenia pamiątek "Solidarności", w tym słynnych na całym świecie tablic z 21 postulatami ze strajku sierpniowego. Nie zgadzamy się na łączenie PiS-u z legendą NSZZ "Solidarność".

Komuniści próbowali też kiedyś kraść nasze znaki i symbole.

I nie myślałem, że może się to powtórzyć!

Mój list piszę w imieniu byłych członków Solidarności Europy Zachodniej

Obywatel UE

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Podpisuję się pod tekstem obiema rękami!
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  W tym 30-leciu wolnej Polski zabraklo chyba porzadnej edukacji. Deficyt wyobrazniI? pieniedzy? refleksji ze nic nie jest dane na zawsze?....
  W kazdym razie "dzieki" temu Kaczynski prostackimi chwytami, klamstwem, oszustwem, intryga....... uwiodl miliony rodakow. Wygrzebanie sie z tego gnoju bedzie trwalo dluzej niz z PRL-u.
  @PanWrzdycki0809
  Kaczor wykorzystał prostackie hasło "komuno wróć". Hasło przetransponowane i transmitowane na pokolenie nie pamiętające tejże.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Według mnie, taki ważny list, wystosowany także w imieniu innych, należałoby jednak podpisać.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  dziadekzbielan: Taką władzę naród sobie wybrał. Jaki naród, taka władza. Głupi naród, to marna władza.
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Z całym szacunkiem, ale nie mieszkasz w tym kraju. Jesteś oczywiście Polakiem ale nie jestem przekonany, że z zagranicy można czegoś żądać czy oczekiwać. Większość emigrantów i tak głosuje na PIS i też czegoś żądają i oczekują, choć nie ponoszą ich konsekwencji.
  już oceniałe(a)ś
  2
  11