Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To ja ponad rok temu w tłumie kobiet walczyłam o legalne prawo do aborcji, to ja krzyczałam, że chcę mieć wybór. Wszystko wydawało się takie proste. Do czasu...

W końcu udało się! Są dwie kreski na teście, jestem w ciąży, decydujemy się na nią z mężem pomimo tragicznej sytuacji w kraju. Może któreś z naszych dzieci powalczy i zmieni sytuację w tym chorym państwie. Zostanie ministrem oświaty, premierem, prezydentem... Pierwsze USG, słyszę bicie serca,uśmiecham się, ale widzę nietęgą minę lekarza, już wiem, że coś jest nie tak. Słyszę rozpoznanie: ciąża w bliźnie po cięciu cesarskim. Nie jest dobrze. Lekarz tłumaczy spokojnie, ciepłym głosem, jakie niesie zagrożenia taka ciąża dla mojego zdrowia i życia. Mogę spróbować utrzymać ciążę, ale tego nie poleca, choć, jak mówi, zdarzają się kobiety o radykalnych poglądach, które nie przerwą ciąży.

Po argumencie lekarza, że w domu czeka na mnie dwójka dzieci, już wiem, jaką decyzję podejmę. Łzy przesłaniają mi obraz, nie takich wiadomości się spodziewałam. Na ekranie widziałam małego człowieka, bicie serca, a nie zlepek komórek. Choć jestem za legalną aborcją, decyzja jest trudna i bardzo bolesna. Lekarz trzyma za rękę, wspiera i obiecuje, że będzie dobrze.

To był piątek, po przepłakanym całym weekendzie, w poniedziałek jestem już w szpitalu, wszystko szybko i sprawnie się odbywa dzięki mojemu lekarzowi. Wiem, że jestem w dobrych rękach, czuję się zaopiekowana. Czekam na zabieg ratujący moje życie.

czytaj także: 

Federa o odmowie aborcji: Lekarze bali się o siebie. Czemu nie o pacjentkę?

Piszę, do Was żebyście wiedziały, że istnieją lekarze, dla których zdrowie i życie kobiet to priorytet w ich pracy. I będą o nie walczyć za wszelką cenę, miałam szczęście w nieszczęściu na takiego trafić.

Trzymajcie kciuki, żeby poszło szybko i sprawnie, święta chciałabym spędzić już ze swoją rodziną.

Małgorzata

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.