Tego, co o uchodźcach mówi Franciszek, nie usłyszysz w polskim kościele. Przeciwnie. Tutaj ton nadaje Tadeusz Rydzyk.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z przemówienia Franciszka w Grecji: „Z tej kolebki cywilizacji wyrosła i zawsze będzie wyrastać przesłanie, które na pokusy autorytaryzmu odpowiada demokracją, która przeciwstawia się indywidualistycznej obojętności troską o drugiego człowieka, o stworzenie niezbędnej postawy odnowionego humanizmu, którego potrzebują nasze czasy i nasza Europa".

A o uchodźcach Franciszek tak mówi, najpierw powtarzając słowa patriarchy prawosławnego Konstantynopola: „Ten, kto was się boi, nie widział waszych dzieci. Zapomina, że godność i wolność są przed strachem i podziałami. Zapomina, że migracja jest problemem całego świata".

I dodaje od siebie: "Ciągle na nowo uczymy się, że ludzie, którzy tu są, którzy pukają do waszych granic, nie są migrantami ani uchodźcami, nie są liczbami – są ludźmi. Uczmy się, patrząc im w oczy. Są ofiarami wojny, nienawiści, zmian klimatycznych, handlarzy ludźmi, polityków, którzy ich wykorzystują jako karty przetargowe".

Takich słów nie usłyszysz w polskim Kościele. Przeciwnie. Wystarczy posłuchać Tadeusza Rydzyka.

Brakuje sprzeciwu Episkopatu wobec jego jątrzących wypowiedzi, które mają podtrzymywać wśród wiernych Kościoła katolickiego pogląd, że obecna władza PIS broni go przed wrogami.

Rządzący nie ukrywają satysfakcji z tej politycznej aktywności Rydzyka, o czym świadczy nie tylko poparcie polityczne, ale także wsparcie finansowe. Ostatnio w obchodach z okazji 30-lecia działalności radiostacji Rydzyka wzięli udział ministrowie i działacze PiS, a Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda przesłali życzenia i wyrazy poparcia, chwaląc postawę i działania ojca dyrektora.

Czytelnik

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dlatego właśnie kościół katolicki już dla mnie nie istnieje. Takiej masy podłości, hipokryzji i ciemnoty, którą ta mafia zalewa cały kraj nikt normalny nie jest w stanie znieść.
  @Lasentinelle
  Popieram w całej rozciągłości.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @Lasentinelle
  Zgadzam się z tobą choć, osobiście do oceny kościoła katolickiego (a zwłaszcza jego polskiej wersji) używam o wiele mocniejszych słów.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Bo Toruń to jest polski, narodowy, ultraprawicowy kościół, który Ewangelię ma tylko na ustach. Groby pobielane, plemię żmijowe. To jest kościół, który wyprowadza z niego kolejne pokolenie i przy którym zostanie garstka wierzących
  już oceniałe(a)ś
  3
  0