Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

prof. Jacek Raciborski, socjolog z UW. Tekst pochodzi z jego profilu na Facebooku, publikujemy za zgodą Autora

Czytaj również: Po pierwsze, "Wyborcza". Memento Wandy Rapaczyńskiej i Piotra Niemczyckiego sprzed 22 lat (zamieściliśmy tam linki do tekstów z Wyborczej i innych mediów, które rzucają światło na przyczyny ataku zarządu Agory na kierownictwo Wyborczej).

Konflikt zarząd Agory – "Gazeta Wyborcza". Dramatyczna sprawa i bardzo groźna dla polskiej demokracji. Istnieją dobra prywatne, które właściwie są dobrami publicznymi, tak że prawa ich "prywatnych" właścicieli są ograniczane prawnie lub nawet tylko przez względy etyczne.

Tak było z "Damą z łasiczką". Zanim jeszcze została wykupiona z rąk Fundacji Czartoryskich, była dobrem publicznym, a prawa Fundacji do dysponowania obrazem bardzo ograniczone. Zarząd Agory tak właśnie winien widzieć swoją sytuację. Ma chronić dobro narodowe, którym jest ,,Gazeta Wyborcza" pod wodzą Adama Michnika. Jeśli tej swojej roli sprzeniewierzy się, to wieczne potępienie dla niego.

Ale co stanie się z "Gazetą". Trudno o optymizm. Prawne możliwości represyjnego działania wydawcy wobec redakcji są olbrzymie, właściwie nieograniczone, zwłaszcza że w tym konflikcie wydawca może liczyć na wsparcie rządu PiS.

Przyjaciele "Gazety" winni wywierać stałą presję na akcjonariuszy Agory, by przywołali do porządku zarząd spółki. Winni być też gotowi, aby w sytuacji krytycznej wesprzeć redakcję przez masową zbiórkę pieniędzy na wykup tego tytułu z rąk Agory. Tu wbrew pozorom nie są potrzebne astronomiczne kwoty. Gazety, nawet dobrze prosperujące, nie przynoszą obecnie krociowych zysków, a wartość rynkowa tytułu prasowego to zawsze funkcja przewidywanego w jakiejś perspektywie czasowej zysku. Deklarujemy gotowość takiego działania. Niniejszym to czynię.

---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.