Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

10 rzeczy, które mnie łączą z Hołownią, czyli dlaczego ja,

żonata lesbijka, ateistka, konserwatywna fiskalnie, progresywna społecznie, antyklerykałka, feministka i lewaczka oddam głos na blok demokratyczny 2023, w którym będzie „ministrant Hołownia"

Z Hołownią łączy mnie:

  1.  Miłość do naszych żon i trwanie w związkach, które zawarliśmy na dobre i na złe, póki śmierć nas nie rozłączy.
  2. Wiara, że godność człowieka jest niezbywalna, że wszyscy ludzie są równi i mają prawo dążyć do szczęścia i godnego życia.
  3.  Przekonanie, że demokracja oparta na trójpodziale władzy jest najlepszym systemem rządów wolnych i równych ludzi.
  4.  Pewność, że zasady moralne ludzie wywodzić mogą z religii lub innych źródeł i że nikt nikomu nie powinien narzucać swojej wiary, religii lub bezwyznaniowości.
  5.  Pogląd, że wolność słowa i wolność niezależnych mediów są gwarantem zdrowia demokracji i najlepszym systemem kontroli nad sprawującymi władzę.
  6.  Dążenie, by Polska na arenie międzynarodowej postrzegana była jako zbiorowość ludzi przyjazna innym narodom, solidarna w potrzebie, silna mądrością, nauką i gospodarnością.
  7.  Świadomość, że demokracje na całym świecie są zagrożone, że wznosi się fala faszyzmu, antysemityzmu, homofobii, ksenofobii i że trzeba dać im odpór i umocnić wszystkie instytucje demokratycznego państwa.
  8.  Szacunek dla demokratycznych oponentów politycznych postrzeganych jako patrioci, którzy proponują po prostu inne programy i inne drogi zarządzania wspólnym dobrem, jakim jest Polska.
  9.  Potępienie dla nepotyzmu i korupcji, wiara w misję służby cywilnej, kwalifikacje ekspertów, naukę.
  10.  Walka, by polityka była służbą dla wspólnego dobra, a nie bufetem dla cwaniaków i sceną dla zakochanych w sobie primadonn.

Uważam, że od tych rzeczy możemy zacząć i na nich zbudować minimum porozumienia potrzebnego do utworzenia jednego bloku demokratycznego (oczywiście także z Tuskiem, Biedroniem, Czarzastym i Kosiniakiem) oraz jednej listy partii demokratycznych w następnych wyborach.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.