Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Gazeta Wyborcza" jako najbardziej wpływowy i cieszący się ogromnym społecznym szacunkiem polski dziennik od początku przestrzega przed konsekwencjami działań władzy i informuje społeczeństwo o kolejnych krokach w kierunku budowy sytemu autorytarnego.

Spotykają ją za to systematyczne prawne i finansowe szykany, polegające na nieuzasadnionych pozwach oraz wycofaniu reklam przez spółki kontrolowane przez państwo. Dla tej ogromnej części społeczeństwa, która odrzuca taki kierunek zmian w kraju, „Gazeta Wyborcza" stała się symbolem Polski wolnej, demokratycznej i pluralistycznej, czego wyrazem są rzesze wiernych czytelników.

Zarazem „Gazeta Wyborcza" stała się w ciągu ostatnich 30 lat instytucją życia publicznego. Zwracamy uwagę Zarządowi spółki Agora na przesłanie T. Snydera, będące ostrzeżeniem, zawarte w jego „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku". Druga lekcja brzmi „Broń instytucji", bowiem „to instytucje pomagają nam zachować przyzwoitość. One też potrzebują naszej pomocy… Zamiarem rewolucjonistów bywa czasem likwidacja wszystkich instytucji naraz. Takie podejście reprezentowali rosyjscy bolszewicy. W innych przypadkach zostają one pozbawione żywotności i funkcji, stając się zaledwie cieniem swojej dawnej świetności – w ten sposób umacniają nowy porządek, zamiast mu się sprzeciwiać. Naziści określali to mianem Gleichschaltung".

Tym bardziej niepokoją nas działania, które trudno rozumieć inaczej niż jako próby osłabienia niezależności redakcyjnej „Gazety Wyborczej", działającej w tak trudnych warunkach. Apelujemy do wszystkich osób i instytucji mających wpływ na kierunek wydarzeń o podjęcie starań w celu zachowania redakcji „Gazety Wyborczej" możliwości dalszego wykonywania swojej misji w tak niezwykle trudnym otoczeniu.

W imieniu Instytutu Spraw Publicznych:

Prof. Monika Płatek, Przewodnicząca Rady Programowej

Prof. Mirosław Wyrzykowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej

Dr Jacek Kucharczyk, Dyrektor Instytutu
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.