Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stanowisko Association of Independent Journalist (Stowarzyszenia Niezależnych Dziennikarzy) afiliowanego przy czeskiej grupie wydawniczej Economia, która wydaje m.in. "Hospodarskie Noviny" i "Respekt"

Jako członkowie Komitetu ds. Niezależności Redakcyjnej Economia pragniemy wyrazić najwyższe zaniepokojenie pogłębiającym się konfliktem między redakcją "Gazety Wyborczej" a zarządem Agory.

Adam Michnik, założyciel i redaktor naczelny gazety, określił zwolnienie wydawcy "Wyborczej" Jerzego Wójcika jako „próbę zniszczenia 'Gazety Wyborczej'".

Spór zagraża nie tylko "Wyborczej", tytułowi powszechnie rozpoznawalnemu w Europie Środkowej od 1989 roku jako symbol wolności mediów, ale także demokracji w Polsce i całym regionie.

Wszyscy mamy dług wobec dziennikarzy i redaktorów „Gazety Wyborczej" za rolę, jaką odegrali w przejściu Polski od komunizmu do demokracji, za promowanie swobód obywatelskich, za wspieranie rządów prawa oraz za harmonijną współpracę z innymi krajami regionu i Unii Europejskiej.

Mając to na uwadze, wyrażamy nadzieję, że jak najszybciej zostanie znalezione rozwiązanie chroniące zarówno niezależność redakcji, jak i interesy wydawcy.

Solidaryzujemy się z pracownikami "Gazety Wyborczej" w ich wysiłkach na rzecz obrony wolnych mediów w Polsce.

Misha Glenny, Alexandra Borchardt, Aleksander Kaczorowski, Václav Štetka

Członkowie Komitetu ds. Niezależności Redakcyjnej Economia
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.