Agora ma święty obowiązek dbać o polski niezależny dziennik dla dobra czytelników obywateli - pisze czytelniczka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z przerażeniem dowiedziałam się o zwolnieniu pana Jerzego Wójcika. Jako wierny czytelnik "GW", symbolu mojej młodości i odrodzenia niezależności Polski, nie zgadzam się na naruszanie filaru polskiego niezależnego dziennikarstwa. To jest dla mnie porażające naruszanie naszego dobra, naszego dostępu do wiarygodnej informacji. Nie mogę uwierzyć, przy całym sukcesie portalu internetowego, aby istniały racjonalne przesłanki przedkładające zysk ponad misję popartą sukcesem i komercyjnym, i rankingowym.

Jestem pracownikiem międzynarodowej korporacji od ponad 20 lat i widzę skutki eksperymentów panów w zarządzie. Potwierdzam, że nawet w komercyjnej organizacji misja musi być na pierwszym miejscu. To jest klucz do utrzymania wiernych klientów i niezachwianej wiarygodności i zyskowności firmy. Życie zawsze pokaże, które eksperymenty miały rację bytu, w komercyjnej firmie zawsze się znajdzie wymówka do zmian.

Ale zmiany w działce dotykającej polityki, gospodarki i wolności obywateli serwowane w wyniku tajemniczych założeń źle się skończą. I tu nie chodzi o wysokość udziałów dla udziałowców. Tu chodzi o moc sprawczą "GW" i obywatelską misję dziennika.

Agora ma świętą misję do spełnienia, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Agora dostała życie dzięki "GW", jest dzieckiem sukcesu "GW". Agora ma święty obowiązek dbać o polski niezależny dziennik dla dobra czytelników obywateli. Agora ma obowiązek stworzyć dobre warunki pracy dla dziennikarzy i pracowników administracji "GW", którzy wiedzą, o co chodzi w ich misji.

Jestem gotowa stanąć w obronie niezależności "GW" i transparentności zasad jej zarządzania. Czekam na informacje od zespołu "GW", spotkamy się na proteście.

Anna Chabros, r. 1971

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Czy Agora chce zrobić z silnej marki jakiej jest Wyborcza kolejny mało rozpoznawalny bezbarwny dziennik typu mydło i powidło? Przecież takich tytułów na rynku jest pełno
  @25czis
  Takie dostali wytyczne. Robią co im każą. Inaczej wchodzi skarbówka i inne proturatury.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @swensypool
  Mogą wchodzić, nic nie znajdą bo w takich tytułach dokumentację prowadzą międzynarodowe korporacje. Inna opcja, że prezes został przekupiony? Przecież jeżeli Wyborcza weszła na rynek elektroniczny z takim sukcesem to zwolnienie ojca tego sukcesu wygląda jak kara za pokrzyżowanie planu mająca na celu marginalizację i chęć zniszczenia Wyborczej. Czy prezes działa na szkodę dziennika?
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @25czis

  wyborcza utrzymuje się głównie z przedstawicieli mniejszości religijnych i orientacyjnych.
  Dla poprawienia sytuacji finansowej należy zwiększyć ilość mniejszości.
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  @25czis
  Z jedynej silnej marki.
  Wyborcza sobie poradzi, bo ma za sobą czytelników. Straci, ale niewiele.
  Agora straci jedyną silną markę, na dodatek markę założycielską.
  Z moich wieloletnich obserwacji wynika, że Agora "nie umie w internety", a teraz chce zaorać jedyny sprawnie działający w internecie element własnego koncernu.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @JimmyDore
  Mądrzy ludzie zawsze będą stanowili mniejszość
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Myślimy to samo. Pani to opisała, dziękuję.
  już oceniałe(a)ś
  43
  2
  Szanowna Agoro proszę odpowiedzieć mi na pytanie: Kto utrzymuje Wyborczą a pośrednio Agorę na rynku? Jeśli po waszych eksperymentach odpłyną czytelnicy czytaj indywidualni sponsorzy to reklamodawcy pozwolą wam utrzymać się na rynku. Czy dryfujecie w kierunku dotacji państwowych, wtedy będzie się łatwiej żyło byleby artykuł był słuszny a krytyka konstruktywna.
  @ar_projekt@wp.pl
  Niestety nie rozumiesz podstaw kapitalizmu.
  Agora spodziewa się, że wycisnie więcej kasy z tego kontentu zmieniając strukturę firmy. (Czy tak się stanie to inna dyskusja)

  Poprostu tak dziala kapitalizm i tyle.Zysk jest najważniejszy.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Sa takie obszary i dziedziny w których bardzo często nie zgadzam sie ze stawianymi tu tezami, ze sposobem w jaki temat jest relacjonowany przez dziennikarzy GW ale nie wyobrażam sobie nie moc przeczytać ich tekstów i nie wejść (czasami w bezczelny sposób z mojej strony, taki juz jestem) w polemikę w komentarzach.
  GW musi zostać taka jak jest. Prawdziwie niezależna.
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  dziadekzbielan: Czy to tylko konflikt w rodzinie, czy V kolumna pis? Nie mam dostępu do ukrytych informacji na ten temat, mogę tylko przypuszczać. Ale tak już jest, że czyja korzyść tego inspiracja. Korzyść z upadku Wyborczej odniesie pis, zatem domniemanie inspiracji pis w tym konflikcie jest uzasadnione.
  Prenumerowałem kiedyś i czytałem kilka gazet. Wszystkie poza Wyborczą zmieniły się w szamba, jedynie Wyborczą jestem w stanie regularnie czytać. Oczywiście nie w każdej sprawie zgadzam się z "linią redakcji". Teksty w Wyborczej w obszarze ekologii, globalnego ocieplenia, nachodźców przez Białoruś, socjału, gospodarki miejskiej szczególnie w Warszawie, antysamochodozy w zdecydowanej większości są niezgodne z moimi ocenami. Ale żadnego innego dziennika nadającego się do czytania w Polsce nie ma. Upadek Wyborczej będzie dla mnie końcem prasy codziennej w Polsce.
  już oceniałe(a)ś
  23
  1
  Zgadza się - każdej organizacji, firmie, urzędowi powinna przyświecać misja. Problem jednak w tym, że można ją zmienić. I, jak widać po działaniach Agory, właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia. Można się z GW zgadzać lub nie, ale nie da się ukryć, że to jedno z medium, które szczególnie kłuje władzę - nie tylko tę, chociaż przede wszystkim - ze względu na autorytarne zapędy i napęczniałą konieczność udowodnienia racji naszości. Obecne kierownictwo Agory uczepiło się GW - budzi to podejrzenia, że na innych frontach tego medialno-rozrywkowego koncernu dali ciała i "codziennie robią krok do przodu..." - nad przepaścią?
  już oceniałe(a)ś
  22
  1
  za gazetą i dziennikarzami murem.
  już oceniałe(a)ś
  21
  2
  Trzeba być albo zaślepionym żądzą zyski wielbicielem tabelek w najpopularniejszym arkuszu kalkulacyjnym albo być poputczykiem pisu by forsować zmiany, które zaproponował Zarząd Agora S.A.
  Rozważmy drugą możliwość - jakie haki ma Jarkacz na członków zarządu lub ewentualnie jakie profity maja obiecane?
  Teza jest mocna, jednak nie widzę innego wytłumaczenia obecnej sytuacji.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0