Człowiek - to brzmi dumnie? A może w tym przypadku należałoby postawić znak zapytania już po słowie "człowiek"? - pyta czytelnik, komentując zachowania nacjonalistów w Kaliszu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Głos krakowianina w Tel Awiwie wobec haniebnych wydarzeń w Kaliszu

 Mieszkamy z żoną w Izraelu już ponad 70 lat. Wciąż jeszcze między sobą rozmawiamy po polsku. Mamy przyjaciół mówiących po polsku. Czytamy polskie książki i czasopisma. Mamy bardzo serdecznych przyjaciół w Polsce - nie Żydów. Napisałem i wydałem w Polsce dwie książki.

W 1989, gdy pracowałem w Zurychu z ramienia izraelskiego banku, w którym zajmowałem stanowisko zastępcy naczelnego dyrektora, dostałem telefon z Tel Awiwu: „Bank PKO S.A. w Warszawie zaprasza bankowców z Izraela do Warszawy na jubileusz 25-lecia tegoż banku. Uważamy, że ty będziesz naszym delegowanym ze względu na twoje polskie pochodzenie". Zaprosiłem żonę i wspólnie polecieliśmy do Warszawy. Tam oczekiwał nas jeden z dyrektorów PKO, pan Cieśla, który przedstawił się jako przydzielony nam przewodnik i towarzysz podczas naszej wizyty. Pięknie. Pod koniec tygodnia w niedzielę pan Cieśla pyta, co chcemy robić tego dnia, odpowiedzieliśmy: czy możemy prosić o wyjazd z państwem do Żelazowej Woli, aby posłuchać koncertu Chopina? W drodze powrotnej powiedział do mnie: „Panie Goldman, pan dyszy polszczyzną!!!".

No dyszę, ale czasem mnie ta polskość dusi! Na przykład teraz, gdy dostałem od naszej przyjaciółki na WhatsUpie przemówienie z demonstracji w Kaliszu. Tłum oszołomów wrzeszczy pod adresem Żydów: "śmierć, śmierć!". To znaczy, że należy zamordować tych 5 czy 10 tysięcy polskich Żydów w większości niedobitków Holocaustu, którzy rządzą 40-milionami Polaków! Człowiek - to brzmi dumnie? A może w tym przypadku należałoby postawić znak zapytania już po słowie "człowiek"?!!

Marcel Goldman, Tel-Awiw

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Prosze mi wieczyc, szanowny Panie, mnie dusi czasami to polactwo tak samo.
  już oceniałe(a)ś
  21
  1
  Polscy antysemici czują nad sobą parasol ochronny polskiego Kościoła, PiS i całego faszystowskiego chłamu.
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  Pan ma chociaz inna narodowasc, ja tylko jedna- polska. Dusi.... dobre okreslenie. Duszenie i niemoc. I wstyd. I niezrozumienie, i smutek , i wscieklosc i niedowierzanie. To sa naprawde moje korzenie????!!!!
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Ja wiem, że Pana dusi, w ogóle większość czytelników tej gazetki polskość dusi i uwiera, nic nowego pod słońcem.
  W każdym kraju łącznie z Pana Izraelem liczba osób szlachetnych i zbirów jest mniej więcej taka sama. Jeśli Pan tego nie rozumiesz, to niewiele rozumiesz Pan z życia mimo tylu lat na karku. Współczuję.
  @hellbo
  To nie polskość dusi lecz chamstwo które w imieniu tej polskości zagarnia wszystko.I za taką polskość mi wstyd i takiej nie chcę!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @hellbo
  Taka polskość jak w Kaliszu i w tym wpisie to dusi, i owszem
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @hellbo
  Nacjonalizm zawsze jest ...podły, niezaleznie od tego czy żydowski, ...czy polski !!!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Po prostu polskie społeczeństwo jeszcze nie otrząsnęło się po tylu latach wyzysku... Niestety, krecią robotę czyni Gazeta Wyborcza szczując na siebie Polaków i Żydów...
  @Nick__Psik
  Zapewne wyzysku przez Żydów... Cóż, wielu się otrząsnęło ale Pan jakoś nie
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @Nick__Psik
  Co za bajdy klepiesz? Szczuje między sobą Polaków przede wszystkim prasa o religijnej proweniencji i nacjonalistycznym nastawieniu, a więc religijno -pisowska podmalowana nazistowskim kolorytem. Tu własnie jest osadzony argument : to nie luddzie ... to ideologia ! Jestem za zniesieniem kultu Dmowskiego w środowiskach patriotycznych, ponieważ prowadzi dzisiaj nasz naród ku nazizmowi m co chluby nam nie przynosi , lecz niechęć i marginalizację w Europie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0