Jedynym możliwym krokiem jest natychmiastowe rozpoczęcie prac legislacyjnych w oparciu o zaproponowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" projekt ustawy i tym samym uruchomienie procesu naprawy wymiaru sprawiedliwości zgodnie z zaleceniami TSUE i ETPCz.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Warszawa, dnia 16 listopada 2021 r.

OŚWIADCZENIE

My, sygnatariusze Porozumienia dla Praworządności, wyrażamy poparcie dla przedstawionego 15 listopada 2021 roku przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" projektu ustawy, który spełnia znaczną część przedstawionych przez Porozumienie tez naprawczych wymiaru sprawiedliwości.

Rozwiązania zaproponowane w projekcie realizują zalecenia wyroków trybunałów europejskich w sprawach, które rząd polski przegrał. Ich wdrożenie jest jedyną drogą do zaprzestania płacenia przez Polskę kar finansowych i przywrócenia podstawowych zasad państwa prawa. Są także koniecznym krokiem na drodze do odblokowania niezbędnych dla naszej gospodarki, przedsiębiorców oraz wszystkich Polek i Polaków funduszy europejskich z KPO.

Również 15 listopada 2021 roku Minister Sprawiedliwości i zarazem Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro przedstawił założenia dalszych „reform", które zmierzają do całkowitego podporządkowania sądów i sędziów władzy politycznej, co jest sprzeczne z interesem obywatelek i obywateli oraz niezgodne z polską racją stanu.

Straci na tym zarówno budżet państwa, z którego już są płacone i nadal będą musiały być wypłacane kary za wprowadzenie tych zmian, a każdy sędzia w Polsce będzie musiał zostać zweryfikowany przez neo-KRS. Tym samym każdy sędzia stanie się neo-sędzią, a każdy wyrok wydany przez polski sąd będzie mógł być zakwestionowany. Proponowane przez ministra rozwiązania spowodują niewyobrażalny chaos prawny w kraju i na terenie UE. Stracą na tym wszyscy obywatele Polski niezależnie od preferencji partyjnych - przestaniemy być chronieni przed bezprawiem!

Jedynym możliwym krokiem w tej sytuacji jest natychmiastowe rozpoczęcie prac legislacyjnych w oparciu o zaproponowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" projekt ustawy i tym samym uruchomienie procesu naprawy wymiaru sprawiedliwości zgodnie z zaleceniami TSUE i ETPCz.

Sygnatariusze:

Akcja Demokracja

Komitet Obrony Demokracji

Obywatele RP

Ogólnopolski Strajk Kobiet

Archiwum Osiatyńskiego

Kongres Świeckości

Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris

Wolne Sądy

listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  UKŁADY MAFIJNE BĘDĄ DECYDOWAŁY O WYROKACH ,,,
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  ZIOBRO to ZERO, ale bardzo grozne zero
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  A co robi PO? Nic. Ich posłowie dziękują prezesowi za podwyżkę uposażeń. Bo im się słusznie należała.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2