Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Partia rządząca w oryginalny sposób uczciła rocznicę Nocy Kryształowej, przyznając 9 listopada 2021 roku tzw. "Marszowi Niepodległości", zgromadzeniu organizowanemu przez ugrupowania neofaszystowskie, na którym regularnie głoszone są poglądy skrajnie nacjonalistyczne, rasistowskie i antysemickie, status "uroczystości państwowej". W związku z tym 11 listopada 2021 r. od godz. 10.30 Obywatele RP zgromadzą się na rondzie Praw Kobiet (dawne rondo Dmowskiego), by zaprotestować przeciwko prezentowanym na tzw. "Marszu Niepodległości" treściom, ewidentnie uznanym oficjalnie od 9 listopada 2021 r. za program PiS i Solidarnej Polski.

Zgromadzenie to nie ma związku z planowanym uprzednio zgromadzeniem Kobiet z Mostu. Obywatele RP piszą, że szanują ich decyzję odwołania marszu ze względu na bezpieczeństwo zaproszonych gości, ale uważają, że zmienione okoliczności wymagają obywatelskiej odpowiedzi. Ogłoszenie prawem kaduka manifestacji "państwową", żeby ją uprzywilejować wobec demonstracji osób wyrażających poglądy mniej mile widziane, jest samo w sobie groźną praktyką - nawet gdyby nie chodziło o manifestację ugrupowań neofaszystowskich, podczas których regularnie dochodzi do mowy nienawiści, aktów przemocy i zniszczenia mienia.

Zgromadzenie Obywateli RP, jak każda pokojowa manifestacja, jest legalne. Nie ma żadnych prawnych podstaw, by uniemożliwić jej odbycie się.

Co więcej, próby powstrzymania obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przed dostaniem się na teren rzekomych obchodów państwowych będą jasnym sygnałem ich segregacji na "lepszych" (neofaszystów, pseudokibiców, skrajnych nacjonalistów) i "gorszych" (całą resztę).

Sprzeciw wobec treści prezentowanych na tzw. "Marszu Niepodległości" Obywatele RP manifestują regularnie od 2016 r. i zamierzają zrobić to również w tym roku. Do tej pory nikt na ich zgromadzeniu nie ucierpiał z rąk nacjonalistów, ale oczywiście taka możliwość istnieje i należy ją wziąć pod uwagę, podejmując decyzję o uczestnictwie.
---
Piszcie: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.