Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To kolejna akcja inicjatywy społecznej Matki na Granicę. Aktywistki zaapelowały do samorządów i wszystkich nieobojętnych na cierpienie, by w sobotę o godz. 19 wystawili w oknie zielone światło. Jest ono znakiem dla uchodźców na granicy polsko-białoruskiej, że w tak oznaczonym domu znajdą pomoc.

Treść apelu

Miejsce dzieci nie jest w lesie! Niech Polska zaświeci na zielono

Niech cała Polska, każdy dom i budynek publiczny zaświecą 6 listopada o godz. 19:00, przez godzinę, zielonym światłem. Dajmy migrantom i uchodźcom jasny sygnał, że nie jesteśmy obojętne, obojętni, gdy na granicy naszego państwa z Białorusią łamane są prawa człowieka.

więcej na FB

Bezprecedensowy kryzys humanitarny na polsko-białoruskiej granicy wymaga dziś zdecydowanego zaangażowania. Aby ratować zdrowie i życie osób, w tym małych dzieci, które, przetrzymywane w lasach na przygranicznych terenach, marzną, głodują, cierpią, nie wystarczy działanie społeczników, wolontariuszy, medyków i mieszkańców lokalnych społeczności.

Aby pomóc migrantom i uchodźcom, potrzebujemy stanowczego wsparcia oraz solidarności ze strony polskich samorządów. Wspólnie udowodnimy, że Polki i Polacy są przyzwoici, że na czele samorządów stoją ludzie prawi i o wielkich sercach. Potrzeba dziś deklaracji, że samorządy są gotowe na przyjęcie uchodźców. Niech budynki użyteczności publicznej zaświecą na zielono na znak otwartości i wsparcia, chęci i możliwości ugoszczenia potrzebujących.

Wczoraj rozpoczęłyśmy wysyłkę próśb o wsparcie dla migrantów i uchodźców do wszystkich, 2477, polskich gmin. Pisma trafiły już m.in. do prezydentek i prezydentów: Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Przemyśla, Wrocławia, Poznania, Lublina, Gdańska, Łodzi, Sopotu, Zielonej Góry, Kalisza, Zamościa, Kielc czy Katowic.

6 listopada zapalmy zielone światło w swoim domu w geście solidarności z najbardziej potrzebującymi. Im więcej nas będzie, tym większy wpływ na obecną sytuację będzie miało nasze wspólne działanie.

Zielone światło pojawiło się po raz pierwszy na terenie stanu wyjątkowego z inicjatywy Kamila Syllera. Zaraz po tym w wielu domach powieszone zostały na gankach i w oknach zielone lampiony na znak, że to domy przyjazne osobom w potrzebie. Takie światło zapalił m.in. Burmistrz Michałowa, Marek Nazarko.

Matki na Granicę

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.