"Polski ład" zmniejszy części emerytom przyznane już świadczenia. Ludzie coraz głośniej pytają: z jakiej racji?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

NIERZĄD okrada emerytów, którzy uczciwie i ciężko pracowali ponad przyjętą normę

Czytałem list emerytowanej nauczycielki, której podobnie jak mnie obniżą emeryturę netto w tzw. NIE-ŁADZIE.

Mam 71 lat. Pracowałem 46 lat plus. Z ciężkimi technicznymi studiami na renomowanej kiedyś i dzisiaj uczelni do emerytury zaliczono mi 51,5 roku. ZUS wyliczył świadczenie w wysokości 11 tys. zł brutto i 9 tys. netto (zaokrąglam do paru zł).

Teraz w tzw. "Polskim ładzie" zapłacę większą składkę na NFZ (9 proc.) i stracę wg moich wyliczeń 450 zł netto miesięcznie, tj. 5,4 tys. zł rocznie.

W zeszłym tygodniu wypowiadał się minister lub wiceminister finansów i mówił, że emeryci z emeryturami od 6 tys. zł do 13 tys. zł stracą maksymalnie 200 zł, natomiast ci z wyższą emeryturą niż 13 tys. zł stracą powyżej tej kwoty.

Prosiłem już n razy (mailowo i telefonicznie) różne możliwe ministerstwa – czy wypowiedź ministra jest prawdziwa i jaką kwotę stracę w efekcie "Polskiego ładu"? Dzwoniłem na infolinię ministerstwa finansów. Niestety tam mi takiej odpowiedzi nie udzielono.

Rząd, a w zasadzie NIERZĄD okrada bogatszych emerytów, którzy tak jak ja uczciwie i ciężko pracowali ponad przyjętą normę. Nas okradają, jednocześnie swoim dają od 35 do 40 tys. zł miesięcznie. Sobie przyznali podwyżki od 5 do 7 tys. zł miesięcznie.

Jerzy Sroka

Na emeryturę pracowałam nieco ponad 40 lat, w tym 15 lat na dwóch etatach

I ja należę do nieszczęśliwców z emeryturą powyżej 4 tys. zł, a nawet powyżej 5 tys. brutto. Po wprowadzeniu "Polskiego ładu" stracę według wyliczeń  kilkaset złotych. Czuję się pokrzywdzona taką decyzją. Pracowałam nieco ponad 40 lat, w tym 15 lat na dwóch etatach.

Kosztem czasu wolnego, wielu wyrzeczeń, szczególnie związanych z wychowywaniem dzieci, pracy w niedziele i święta. Nie korzystałam nadmiernie ze zwolnień lekarskich, brałam zastępstwa w pracy.

Na emeryturę odeszłam w wieku 65 lat, podczas gdy wiele znajomych mi osób zrobiło to w wieku 60, 55 lat lub wcześniej (kobiety). Są takie, które przepracowały np. 14 lat, do których doliczono urlopy wychowawcze, co dało wymagane do emerytury 20 lat stażu i w chwili ukończenia 60 lat zaczęły pobierać emerytury.

Te osoby zyskają, bo mają emerytury niższe. Czuję się skrzywdzona i niesprawiedliwie potraktowana.

Barbara Stawicka-Barańska

listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  To jest proszę państwa polski cud gospodarczy. Polski bo Polska to PiS i jego funkcjonariusze na państwowych etatach. Nigdy im nie było tak dobrze i nigdy już nie będzie.
  już oceniałe(a)ś
  41
  0
  żeby dawać to skądś trzeba brać, tutaj nie ma tajemnicy
  już oceniałe(a)ś
  30
  0
  w finansach państwa gigantyczny minus, a potrzeby równie a nawet bardziej piramidalnie gigantyczne - rycyk, kkowcy, kolesie, pisie misie, ordo, dobrzy znajomi, ciotki i pociotki pissss-lamistów, i ich pochodni, wszyscy potrzebują i muszą dostać, więc hołota musi się zrzucic, może zapie....ć za miskę ryżu/kartofli, mateuszek już to dawno obiecał Polkom i Polakom, a mądrzy ludzi już dawno ostrzegali, przedsmak był 2005, zawsze można ich wygonić, przetestowane w 1989
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  Z badan wyszło im ze ludzie z wyższymi emeryturami na nich nie głosują. Uderzają wg. zasady rozdajemy tylko swoim.
  @swensypool
  Tu pies pogrzebany ,taka prawda.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  "Emeryt: Nas okradają, jednocześnie swoim dają od 35 do 40 tys. zł miesięcznie" - a co myślał emeryt że mafia to janosikowe z serialu?
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  Na kogo glosowales?
  Slitfocia z duda?
  Na kogo glosowalo twoje kolo emerytow?
  Jeszcze jakies pytania?
  piSS bylo zajebiste, dopoki wyplacalo 14, 15, 17, 24 i 38 renty i emerytury rocznie ...
  Z MOJEJ (takze) kieszeni.
  Teraz siegneli do TWOJEJ. I slychac WYCIE.
  ZNAKOMICIE.
  Inaczej nigdy byscie tego NIE ogarneli, ze piSS was robi, jak chce.
  już oceniałe(a)ś
  23
  19
  Mnie też wkrótce będą zmniejszać uczciwie przez 40 lat wypracowaną emeryturę, długo pracowałam na 2 etatach, bez jakichkolwiek urlopów. Jeszcze nie znalazłam komentarza, że dla takich osób o wyższych emeryturach przy każdej waloryzacji (inflacja) będzie się coraz więcej zabierać. Czyli naprawdę mniejsza waloryzacja!! Dlaczego osoby na etatach mają mieć ochronny przelicznik, a samozatrudnieni także mniejszą składkę zdrowotną. Czyli nie warto było pracować dłużej i uczciwie odprowadzać składki od każdej zarobionej złotówki.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  W Polsce ludzie ciężko i uczciwie pracujący to frajerzy, a według pisu tymi największymi frajerami są emeryci, ale tacy nieudacznicy i nierobisze jak Kaczyński mają się znakomicie. Ja sobie wybieraliście tak macie "dobrą zmianę"!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0